SKU (Stock keeping unit)
В света на акронимите , свързани с търговията на дребно, SKU вероятно е такъв, който сте чували милиони пъти, но може да не знаете значението.
SKU означава „единица за поддържане на запаси“ и — както подсказва името — това е номер (обикновено осем буквено-цифрови цифри), който търговците на дребно присвояват на продуктите, за да следят вътрешно нивата на запасите. Ако даден продукт има различни цветове и размери, всяка вариация има уникален SKU номер.
Управление на SKU
Ако ще използвате SKU, тяхното управление е изключително важно. Управлението на SKU ви позволява да анализирате разходите за носене на всеки продукт, така че да сте сигурни, че всяка част от инвентара отговаря на финансовите цели на бизнеса.
Когато е направено добре, управлението на SKU ви позволява да оптимизирате нивата на инвентара си и покупките (и да увеличите приходите). Ако се направи лошо, имате високи разходи за съхранение на запаси и по-малко наличен капитал.
Можете да управлявате SKU ръчно или можете да използвате автоматизиран подход.
Ръчно управление на SKU
Ако тръгнете по ръчния път, трябва да изчислите два показателя — SKU коефициент и коефициент на продажби — и след това да ги сравните.
- Изчисляване на съотношението SKU
Започнете, като разгледате продуктовия си каталог и направите списък на всичките си SKU в електронна таблица. За всяка SKU отбележете цената, колко ви струва и брутната печалба. (Извадете разходите си от цената, за да определите брутната си печалба.)След това създайте диапазони на брутната печалба във вашата електронна таблица (по-малко от $20, $20–$29,99 и т.н.) и отбележете колко SKUs попадат във всеки диапазон. Разделете броя на SKU в диапазон на общия брой SKU (и умножете по 100), за да получите съотношението на SKU за всеки диапазон.
- Изчисляване на коефициента на продажби
Използвайки същите диапазони на брутната печалба, отбележете броя на продадените единици (за даден период от време). След това разделете броя на продадените единици във всеки диапазон на брутната печалба на общия брой продадени единици (и умножете по 100), за да получите коефициента на продажби за всеки диапазон. - Проучване на констатациите
В електронна таблица сравнете съотношението SKU и съотношението на продажбите за всеки диапазон на брутната печалба. (Ако сте повече визуален човек, можете също да начертаете тази информация на графика, за да видите как съотношението ви SKU се сравнява с съотношението на продажбите ви.)Вашите най-добре представящи се продукти попадат в диапазона на брутната печалба, който има коефициент на продажби, значително по-висок от съотношението SKU. Това означава, че има голямо търсене на тези продукти (и потенциал за генериране на повече продажби, ако увеличите инвентара или маркетинга).
Диапазонът на вашата брутна печалба, при който съотношението SKU е по-високо от съотношението на продажбите ви? Това са вашите най-лоши резултати. Това означава, че има твърде много предлагане и трябва да намалите инвентара и маркетинга (или дори да спрете да продавате продуктите).
Автоматизирано управление на SKU
Целият този процес може да изглежда малко досаден, но не се притеснявайте, можете да автоматизирате управлението на SKU. Автоматизирането на вашия SKU анализ намалява разходите и подобрява точността на вашите данни.
За да автоматизирате процеса, искате да използвате POS системи с интегрирано управление на инвентара и други инструменти като баркодиране. Използването на софтуер за управление на вашия инвентар ви позволява да проследявате по електронен път артикули в реално време и автоматично да актуализирате инвентара. В допълнение, вграденият анализ ви помага да създадете по-ефективни процеси на закупуване и по-ефективни стратегии за продажби и маркетинг.