SMM (Social Media Marketing)
Популяризиране в социални мрежи, общности, форуми – всичко това е маркетинг в социалните медии. Той помага чрез взаимодействие с аудиторията да привлече трафик към сайта и да увеличи неговото разпознаване. Съдържанието играе основна роля в SMM: групата/страницата трябва да е интересна за потребителите. Интересното съдържание насърчава участниците да споделят, обсъждат и посещават официалния уебсайт на компанията.
Какво е маркетинг в социалните медии?
Маркетингът в социалните медии (SMM) е форма на интернет маркетинг, която използва приложения за социални медии като маркетингов инструмент.
Тези социални медийни платформи позволяват на марките да се свързват с аудиторията си, за да:
- изграждане на марка;
- увеличаване на продажбите;
- насочване на трафик към уебсайт; и
- изградете общност от последователи, които да споделят и да се ангажират със съдържание.
Създаването на подходящо съдържание, което потребителите ще споделят със собствените си мрежи, помага на марките да увеличат своята експозиция. Той също така разширява обхвата им към фенове, потенциални клиенти и дори потенциални служители, когато се използва като инструмент за набиране на персонал.
Маркетингът в социалните медии също така позволява на организациите да получават обратна връзка от клиентите , като същевременно правят компанията да изглежда по-представителна. Социалните медии позволяват на организациите да създават взаимоотношения със своята аудитория. Той дава на крайните потребители платформа да задават въпроси, да изразяват оплаквания и като цяло да бъдат изслушани. Освен това дава възможност на марките да реагират, адаптират и коригират бизнес процеси или продукти.
Някои популярни приложения за социални медии включват Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest, Instagram и Snapchat. Всяка платформа има елементи, които я правят привлекателна за използване. И когато една компания използва няколко в комбинация, за да достави многоканално съобщение, потребителите могат да видят тези съобщения на предпочитаните от тях канали.
5 стълба на маркетинга в социалните медии
1. Социална стратегия
При всяка маркетингова кампания или дейност трябва предварително да се изготви подходяща стратегия. Организациите трябва да определят целите на програмата, каналите, които ще се използват и какви типове съдържание ще се споделят. Ето няколко примера:
- Определете целите. Използването на социални медии за маркетинг трябва да е в тясно съответствие с целите на бизнеса и другите маркетингови програми. Някои цели, които фирмите могат да използват за измерване на успеха, включват повишаване на информираността за марката, привличане на трафик към уебсайта и потенциални клиенти и увеличаване на приходите.
- Изберете платформи за социални медии. Има много налични социални платформи, но няма смисъл фирмите да ги използват всички. Организациите трябва да познават своята аудитория и да изберат платформата(ите), която най-добре отговаря на тяхната демографска група.
- Съдържателен микс. Всяка социална платформа има уникален вкус за разпространение на съдържание – включително видео, изображения, връзки и директни съобщения. Така че марките трябва да идентифицират с кое съдържание тяхната маркетингова персона е най-вероятно да се ангажира.
2. Планиране и публикуване
След установяване на стратегия е време да започнете да публикувате. Това може да бъде толкова просто, колкото публикуване на нова публикация в блог, споделяне на информация за предстоящо събитие или публикуване на видео за нов продукт. Но последователността е ключът към една ефективна SMM програма. За да изградят аудитория, организациите трябва да публикуват често на своите страници. Постоянното публикуване на подходящо съдържание ще накара публиката да се връща за още.
Съдържанието, което организациите публикуват в социалните медии, трябва да съответства на други маркетингови промоции. Инструменти като Hootsuite, HubSpot и Sprout Social позволяват на търговците да планират своите публикации в подходящото време.
3. Изслушване и ангажираност
Бизнесите, които създават активност в социалните платформи, могат да видят растеж във взаимодействието и разговорите за марката и продуктите. Потребителите ще коментират и споделят публикации, ще маркират компанията в собствените си публикации и дори ще започнат да общуват чрез функциите за незабавни съобщения. Тези типове взаимодействия са идеални, защото има известия, които да предупреждават мениджърите на социалните медии. Това им позволява да практикуват добро обслужване на клиентите, което от своя страна повишава изживяването на клиентите.
Хората в социалните медии също могат да обсъждат марка, продукт или услуга, без да маркират или да говорят директно с компания. Има няколко налични инструмента за слушане на социални медии , за да останете включени в разговора, като Brandwatch, NetBase Quid и Sprinklr. Безплатни инструменти като Google Alerts също могат да уведомяват търговците, когато тяхната компания бъде спомената.
4. Анализ и отчетност
Тъй като се публикува повече съдържание и аудиторията се разширява, добра идея е непрекъснато да измервате ефективността. Въпросите, които трябва да зададете, включват следното:
- Кои публикации получават най-голяма ангажираност?
- Откъде са последователите на марката?
Успехът на всяка маркетингова програма зависи от нейните данни и аналитични резултати. Маркетинговият екип може да използва тази информация, за да вземе по-информирани решения за бъдещи кампании и да се възползва от това, което работи.
Всяка социална платформа има свои собствени аналитични данни, но има и други инструменти, които могат да събират данни от много канали на едно място. Това позволява на търговците да оценят цялостния успех и неуспехите на своите маркетингови кампании.
5. Реклама
Голяма част от маркетинга в социалните медии е безплатен – с изключение на ресурсното време и специализираните инструменти. Изграждането на аудитория и публикуването на съдържание в безплатни сайтове за социални медии е чудесен начин за постигане на маркетингови цели, но с нарастването на програмата расте и бюджетът.
Платените маркетингови функции могат да бъдат много ценни за организациите. Те могат да насочват своите реклами към аудитории въз основа на много фактори, включително демографска информация, пренасочване и поведение.
Има инструменти, които да помогнат за управлението на маркетинга в социалните медии в големи количества, но използването на функционалността за местни реклами за начало е достатъчно, за да популяризирате публикации, да привлечете потенциални клиенти и да гарантирате, че съобщенията ще стигнат до правилната аудитория.
Предимства и недостатъци на маркетинга в социалните медии
Маркетингът в социалните медии се е вградил в пътната карта за продажби и маркетинг на всяка организация. Това е допълнителен канал за разпространение на съдържание и съобщения до значително по-голяма аудитория от местна база данни с контакти.
Въпреки че има предимства при въвеждането на маркетингова програма за социални медии, има и недостатъци.
Предимства на маркетинга в социалните медии
- Достигнете до по-широка аудитория. Има повече от 3,6 милиарда потребители във всички социални медийни канали. Едно споделяне на публикация може експоненциално да увеличи експозицията на марката.
- Подобрена удовлетвореност на клиентите. Организациите не само предлагат на клиентите в социалните медии, но и взаимодействат с тях. Това може да подобри обслужването на клиентите и да създаде взаимоотношения едно към едно.
- Рентабилен инструмент. Когато се изпълняват правилно, разходите за управление на програма за социални медии могат да бъдат ниски. След като знанията, екипната и програмната стратегия са налице, маркетинговите екипи го намират лесен за използване с много малко разходи.
- Увеличете трафика на уебсайта. Социалните публикации са чудесен начин да върнете трафика обратно към уебсайт на марката. Популяризирането на съдържание на блогове, оферти за целеви страници и много други могат да примамят потребителите да кликнат и да се ангажират допълнително с дадена марка.
- Получете по-добра представа. Използването на функциите за анализ и отчитане от всяка социална медийна платформа дава представа кои са последователите на страницата, от какво съдържание се интересуват и как обичат да се ангажират с марка.
Недостатъци на маркетинга в социалните медии
- Времеемък процес. Може да се отдели много време за кампании в социалните медии, за да се гарантира, че са ефективни. Маркетинговите екипи също трябва постоянно да попълват календара с ново съдържание и да отговарят на запитвания. Това може да затрудни малките маркетингови екипи да се възползват от пълните възможности на SMM.
- Нуждаете се от квалифицирани ресурси. Необходим е правилният човек или екип, за да управлява маркетингова програма за социални медии. Програмите за маркетинг в социалните медии не се възползват от служители на начално ниво. Вместо това квалифицираните и опитни специалисти по маркетинг в социалните медии са ключови.
- Трябва да изчакате, за да видите ROI. SMM е дългосрочна инвестиция. Платформите за социални медии дават висока възвръщаемост на инвестициите, но не под формата на незабавни резултати. Успехът на SMM програма не се определя от едно съдържание, а по-скоро от няколко за дълги периоди от време.
- Пазарно проучване на конкурента. Публикуването в социалните медии е публичен форум и всеки може да види съдържанието, включително състезанието. Няма заобиколно решение за това.
- Репутацията на марката е уязвима. SMM може да отвори марка за публично смущение и лоша преса. Отрицателните отзиви могат да бъдат изобилни, тъй като клиентите отиват в социалните медии, за да излеят разочарованието. И поради публичния характер на платформите, всичко, което една компания каже или направи, ще бъде видяно и ще бъде реагирано. Марките трябва да ускорят времето за реакция, за да намалят този риск.
Как да създадете маркетингова стратегия за социални медии
Ето стъпките, които една компания трябва да предприеме, за да изгради ефективна маркетингова стратегия за социални медии:
1. Определете целите на социалните медии, които са в съответствие с бизнес целите
Започнете, като си поставите цели, които ще действат не само като ръководство за това как да използвате социалните медии, но и като еталон за измерване на данни. Използвайте SMART формат на целта, за да разберете какво е реалистично за постигане. Примерите за цели включват следното:
- увеличаване на трафика към уебсайта
- стимулирайте повече потенциални клиенти
- увеличаване на приходите
- увеличаване на аудиторията
2. Проучете и определете целевата аудитория
Важно е да знаете кой е целевият пазар, от какво се интересуват и защо се нуждаят от продуктите или услугите на дадена компания. Платформите за социални медии са богати на данни за потребителите, така че това упражнение може да се направи без значителен проект за пазарно проучване. Познаването на демографска информация и кой следва социалния канал са чудесни отправни точки.
Също така е важно да знаете, че различните платформи привличат различни потребители. Познаването на какви социални канали е целевата аудитория на компанията им позволява да изберат в кои канали да инвестират време и ресурси.
3. Извършете състезателна оценка
Знаейки какво прави конкуренцията, позволява на маркетинговите екипи да идентифицират кое работи добре и кое не е за конкуренцията. Това предоставя прозрения за индустрията, както и възможности за представяне на продукт или послание на пазара.
Инструментите за социално слушане също могат да помогнат на марките да настроят различни потоци за наблюдение за конкурентно съдържание и ключови думи в индустрията.
4. Създайте и подредете подходящо съдържание за канала
Познаването на целите, аудиторията и конкурентния пейзаж ще помогне да се определи типът(овете) съдържание, което марките трябва да създадат. Ангажиращото съдържание се предлага в различни форми и медии. Тя може да бъде генерирана от компания, подбрана от другаде, за да споделя новини от индустрията или други идеи за лидерство.
Бизнесът трябва да публикува съдържание често и последователно, за да развие база от ангажирани последователи. Марките могат да публикуват промоции, за да увеличат ангажираността. Те могат също да създават публикации, които показват по-свързана и човешка страна на организацията.
5. Бъдете навременни с публикации и отговори
Публикуването, когато е удобно за бизнеса, не винаги е удобно за клиентите. Възползването от най-доброто време за публикуване за ангажиране е информация, която може да бъде събрана от анализите. Тогава организациите могат да планират публикации предварително, като използват наличните инструменти за публикуване. Навременността на съдържанието също е важна, тъй като цикълът на новините се движи бързо.
Друг елемент от това да бъдете навременни в социалните медии е времето за реакция. Ако клиентите се ангажират с марка в социалните медии, те също очакват бърз отговор. Една марка може да изгради авторитет и уважение сред своята клиентела чрез тези взаимоотношения един към един.
6. Спечелете одобрение и подкрепа от другите в организацията
Маркетинговите отдели трябва да ангажират други отдели и заинтересовани страни в организацията. Маркетингът може да научи много от продажбите, за да информира бъдещи социални кампании, но продажбите също могат да се възползват от обхвата на маркетинга. Съгласуването на продажбите и маркетинга е страхотно, но подкрепата на старши заинтересовани страни също е необходимост.
Подкрепата на усилията на други отдели е общ знак за силна програма за социални медии. Всеки отдел в една компания може да се възползва от социална подкрепа, но HR обикновено е следващото най-добро място за партньорство. Социалните медии могат да бъдат инструмент за набиране и изграждане на марка за бъдещи служители.
7. Измерете и оптимизирайте
Последният елемент от изграждането на успешна маркетингова програма за социални медии е да се измери кое работи и кое не. Организациите трябва да наблюдават следното:
- публикации, които получават най-голяма ангажираност;
- последователи, които продължават да купуват; и
- реклами, които дават най-висока ROI.
Бизнеси, които се възползват от маркетинга в социалните медии
Организациите, които провеждат ефективна маркетингова кампания в социалните медии, ще видят много ползи. Ето някои примери за фирми, които могат да се възползват от маркетингови програми в социалните медии:
Малки предприятия и стартиращи фирми
Маркетингът в социалните медии е чудесен инструмент за малки фирми и стартиращи фирми. Това е начин новите фирми да изградят известна осведоменост около своите предложения. Използването на социални медии за продажба на продукти и услуги на нов пазар може да бъде вход към изграждането на клиентска база.
Компании за директни продажби
Тези видове бизнес са много предприемчиви и растат чрез общности. А социалните медии могат да помогнат за изграждането на общности, като се докоснат до приятели, семейство и други.
Те започнаха като партита на Tupperware и Mary Kay по домовете. Но приложенията за социални медии проправят пътя за нови вълни от компании за директни продажби като LuLaRoe и Thirty-One Gifts. Домакините на партита вече не трябва да организират партита в домовете си. Вместо това те могат да организират виртуални партита, използвайки приложения за социални медии, където консултантите могат да показват стоките си.
Недвижими имот
Компаниите за недвижими имоти се възползват от социалните медии, като популяризират дни на отворени врати и показват изображения на имоти за продажба. Функции като Facebook Live и Instagram истории показват видеозаписи от тези имоти в смилаеми формати, които потребителите могат да консумират.
B2B компании
B2B маркетинговите екипи са по-способни да идентифицират кои са техните целеви перспективи – и когато се направи правилно – могат да се покажат в новинарския канал на правилния човек.
Представените данни за потребителите на социалните медийни платформи помагат да се очертае картина на това коя е аудиторията. И използвайки инструментите за рекламиране в социалните медии, фирмите могат да получат правилното послание пред лицето, вземащо решения, в точното време.