ROI (Return On Investment)
Return On Investment — коефициент на възвръщаемост на инвестициите. Показателят ви позволява да оцените възвръщаемостта на инвестицията. В интернет маркетинга инвестициите обикновено се отнасят до разходи за маркетинг.
Показателят се изчислява по формулата:
ROI = (Печалба – маркетингови разходи) / маркетингови разходи * 100%
Ако индикаторът е по-малък от 100%, тогава инвестициите са нерентабилни, а ако повече от 100% – маркетинговите разходи са печеливши.
Понякога този показател се нарича ROMI (Return On Marketing Investment) – съотношението на възвръщаемост на инвестициите в маркетинга. От чисто езикова гледна точка ROI е общо понятие и може да вземе предвид всяка инвестиция, докато ROMI се отнася конкретно до маркетинговите инвестиции. Но всъщност единствената им разлика е в името, те се изчисляват по една и съща формула.
Как изчислявате ROI?
Има няколко метода за изчисляване на ROI. Най-често срещаният е нетният доход, разделен на общата цена на инвестицията , или ROI = Нетен доход/Разход на инвестицията x 100 .
Като пример вземете човек, който е инвестирал $90 в бизнес начинание и е похарчил допълнителни $10 за проучване на начинанието. Общата цена на инвеститора ще бъде $100. Ако това начинание генерира приходи от $300, но има $100 за персонал и регулаторни разходи, тогава нетната печалба ще бъде $200.
Използвайки формулата по-горе, ROI ще бъде $200, разделено на $100 за коефициент или отговор от 2. Тъй като ROI най-често се изразява като процент, коефициентът трябва да се преобразува в процент, като се умножи по 100. Следователно, този конкретен ROI на инвестицията е 2, умножено по 100 или 200%.
Сравнете това с друг пример: Инвеститор вложи $10 000 в начинание, без да поема никакви такси или свързани разходи. Нетната печалба на компанията е 15 000 долара. Инвеститорът направи 5000 долара. Това е значително повече от $200 нетни печалби, генерирани в първия пример. Възвръщаемостта на инвестициите обаче предлага различен изглед: 15 000 долара, разделени на 10 000 долара, се равняват на 1,5. Умножаването на това по 100 води до ROI от 150%.
Въпреки че първата инвестиционна стратегия произвежда по-малко долари, по-високата възвръщаемост на инвестициите показва по-продуктивна инвестиция.
Друг възможен метод за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите е инвестиционната печалба, разделена на инвестиционната база , или ROI = инвестиционна печалба/инвестиционна база . Има много други начини за изчисляване на ROI, така че когато обсъждате или сравнявате ROI между отдели или бизнеси, е важно да се изясни кое уравнение е използвано за определяне на процента. Всяко уравнение може да измерва специфичен набор от инвестиции. ROI се показва като процент вместо съотношение за по-лесно разбиране.
Как тълкувате изчисленията на ROI?
ROI може да се използва за измерване на различни показатели, всички от които помагат да се определи колко печеливш е даден бизнес. За да се изчисли възвръщаемостта на инвестициите с най-голяма точност, общата възвръщаемост и общите разходи трябва да бъдат измерени.
Когато изчисленията на ROI имат положителен процент на възвръщаемост, това означава, че бизнесът – или измерваният показател за ROI – е печеливш. Междувременно, ако изчислението има отрицателен процент на възвръщаемост на инвестициите, това означава, че бизнесът – или показателят, спрямо който се измерва – дължи повече пари от това, което се печели. Накратко, ако процентът е положителен, възвръщаемостта надвишава общите разходи. Ако процентът е отрицателен, инвестицията генерира загуба.
За какво се използва ROI?
ROI може да се използва за оценка на различни инвестиционни решения, сравнявайки ги с първоначалната им цена. Бизнесът също така използва изчисления на възвръщаемостта на инвестициите, когато оценява бъдещи или предишни инвестиции.
Лицата могат да изчислят възвръщаемостта на инвестициите, за да преценят собствените си лични инвестиции и да сравнят една инвестиция – независимо дали е дялово участие или финансов дял в малка компания – с друга в собствените си инвестиционни портфейли.
Какви са примерите за изчисления на ROI?
Изчисляването на стойностите на инвестициите за всяка част от уравнението на ROI понякога може да стане сложно за бизнеса.
Например, ако една компания иска да инвестира в внедряване на нови компютри, тя трябва да вземе предвид различни разходи за внедряване. Бизнесът трябва да вземе предвид действителната цена на компютрите, данъците и разходите за доставка, консултантските такси или разходите за поддръжка, платени за закупуване, плюс разходите за настройка и поддръжка.
След това бизнесът ще трябва да изчисли нетната печалба за определен период от време. Тези нетни печалби могат да включват твърди суми в долари, идващи от повишена производителност и намаляване на разходите за поддръжка в сравнение с предишните компютри.
След това този бизнес би могъл да изчисли възвръщаемостта на инвестициите, когато оценява два различни типа компютри, използвайки очаквани разходи и прогнозни печалби, за да определи коя ROI е по-висока. Следователно кой компютър представлява по-добрата инвестиция: инвестиция А или инвестиция Б?
Бизнесът може също да изчисли възвръщаемостта на инвестициите в края на определения период от време, като използва действителните цифри за общия нетен доход и общите разходи за инвестиция. След това действителната възвръщаемост на инвестициите може да се сравни с прогнозираната възвръщаемост на инвестициите, за да се оцени дали компютърната реализация отговаря на очакванията.
Какви са предимствата на ROI?
Предимствата на съотношенията на ROI включват следното:
- Като цяло лесно се изчислява. Необходими са няколко цифри, за да завършите изчислението, като всички те трябва да бъдат налични във финансови отчети или баланси.
- Възможност за сравнителен анализ. Поради широкото му използване и лекотата на изчисление могат да се правят повече сравнения за възвръщаемостта на инвестициите между организациите.
- Измерване на рентабилността. ROI се отнася до нетния доход за инвестиции, направени в конкретна бизнес единица. Това осигурява по-добра мярка за рентабилност от компания или екип.
Какви са ограниченията на ROI?
ROI е едно от най-често използваните съотношения за инвестиции и рентабилност днес. Въпреки това, той има някои недостатъци. Те включват следното:
- Неспособност да се вземе предвид времето в уравнението. На пръв поглед по-високата възвръщаемост на инвестициите изглежда като по-добра инвестиция. Но инвестиция, която отнема 10 години, за да произведе по-висока възвръщаемост на инвестициите, бледнее в сравнение с втора инвестиция, която отнема само една година, за да произведе малко по-ниска възвръщаемост на инвестициите.
- Изчисленията на ROI могат да се различават между фирмите. Тъй като има различни уравнения за изчисляване на ROI, не всеки бизнес използва едно и също, което прави сравнението между инвестициите неуместно.
- Мениджърите могат да избират само инвестиции с по-голяма възвръщаемост на инвестициите. Някои инвестиции с по-ниска възвръщаемост на инвестициите все още могат да увеличат стойността на бизнеса. Но неоптималните избори могат да доведат до лошо разпределение на ресурсите.
- Няма начин да се отчетат нефинансовите ползи. Използвайки възвръщаемостта на инвестициите за нови компютри като пример, бизнесът може да използва конкретни суми в долари, за да изчисли нетната печалба и общите разходи, за да излезе с ROI. Въпреки това, изчисляването на стойността на подобрения морал на работниците в резултат на получаването на нови компютри е трудно. Фирмите обаче могат да изчисляват ROI за такива нематериални ползи, като етикетират тези изчисления като меки ROI , докато изчисленията, направени с осезаеми суми в долари, се наричат твърди ROI .