MAU (Monthly Active Users)
Месечни активни потребители, показател за трафик на мобилно приложение, който показва броя на уникалните потребители, които влизат в приложението за един месец. Показателят не отчита многократните посещения. В отчета Активни потребители в Google Анализ можете да проследявате показателя за 28 дни.
По същество MAU е ключов индикатор за ефективност (KPI) , който измерва ангажираността на онлайн потребителите. Показателят се използва основно от интернет бизнеси, включително социални мрежи, онлайн игри и компании за мобилни приложения.
Като цяло инвеститорите внимателно разглеждат броя на месечните активни потребители на една компания. Показателят предоставя бърз преглед на ръста на потребителите на компанията. Освен това, MAU дава известна представа за способността на компанията да привлича нови клиенти и да задържа съществуващите. Обикновено значителна промяна в MAU може да повлияе на цената на акциите на компания в индустрията на социалните медии.
Въпреки че MAU е мярка, която не се признава от настоящите счетоводни стандарти, тя все още се отчита от публичните компании в техните финансови отчети. Например, титани на социални мрежи като Facebook и Twitter отделят значително време, за да обсъждат тенденциите на месечните активни потребители (MAU) в своите тримесечни отчети.
Значението на активните потребители
От бизнес гледна точка е полезно да знаете как потребителите взаимодействат с уебсайта на компанията. Голям брой активни потребители показват, че хората често взаимодействат с даден продукт. Следователно, големият брой потребители е индикация, че продуктът се радва на добра ангажираност и задържане на клиентите за определен период от време.
Чрез измерване на броя на активните потребители една компания е в по-добра позиция да оцени ефикасността на своите маркетингови стратегии и клиентското изживяване. По този начин MAU е полезен, за да предостави груб преглед на общото здравословно състояние на бизнеса и действа като основа за изчисляване на други ключови показатели.
Как се използват месечни активни потребители
Използването на различни параметри при изчисляване на MAU варира в зависимост от компанията. Критиците на MAU използват такъв аргумент, за да подкрепят твърденията си, че MAU е предубеден KPI в сравнение с неговите конкуренти. В единия край на спектъра привържениците на MAU твърдят, че той може да предостави точна картина на активните потребители само когато е съчетан с други квалифициращи показатели.
Тъй като това е количествена променлива, MAU табулира само номера на трафика. Той изключва всеки компонент, който взема предвид качеството, интензивността или дълбочината на изживяването на потребителите. Счетоводните стандарти не признават MAU, тъй като липсват универсални стандарти за дефиниране на ключови термини като „активен“ и „потребител“.
Въз основа на това противоречие компаниите дефинират термините по различни начини. Едно от тези определения е, че посетителите на сайта отговарят на условията за потребител, при условие че имат идентификационни данни за вход. Други компании имат различни изисквания, които човек трябва да изпълни, преди да се квалифицира да бъде активен потребител.
Как да изчислим броя на месечните активни потребители?
Идентифицирането на определен брой месечни активни потребители не е толкова лесно, колкото може да изглежда. Въпреки факта, че броят на месечните активни потребители се изчислява и отчита от почти всички интернет фирми, все още няма индустриален стандарт относно дефиницията на активни потребители.
Например, някои компании определят активни потребители като тези, които току-що са посетили уебсайта им, докато други компании включват само регистрирани потребители в своите цифри за MAU. По този начин всяка компания използва свои собствени методологии за идентифициране на месечните активни потребители. Определението на Facebook за месечни активни потребители е следното:
MAU : Регистриран активен потребител, който е влязъл и е посетил Facebook чрез уебсайта, мобилното приложение или приложението Messenger през последните 30 дни от датата на измерване.
От друга страна, дефиницията на показателя в Twitter е малко по-различна:
MAU : Потребител на Twitter, който е влязъл или е бил удостоверен по друг начин и е осъществявал достъп до Twitter чрез уебсайта, мобилен уебсайт, настолни или мобилни приложения, SMS или регистрирани приложения или уебсайтове на трети страни през 30-дневния период, завършващ на датата на измерване.
Обикновено броят на месечните активни потребители се изчислява с помощта на вътрешни данни на компанията. Разпознаването на уникални потребители се извършва с помощта на идентификатор като потребителско име или имейл.
В допълнение, компаниите трябва внимателно да наблюдават броя на дублирани, фалшиви и спам акаунти, които могат значително да изкривят данните на MAU. Много компании коригират своите стойности на MAU за такива артикули, за да предотвратят изкуственото надуване на показателя.
Проблеми с MAU
Липсата на индустриални стандарти е един от ключовите проблеми при използването на метриката MAU. Тъй като всяка компания разчита на собствена методология за изчисляване на MAU, може да бъде предизвикателство да се използва метриката за смислено сравнение.
Отделните компоненти и други показатели на MAU, използвани за количествено определяне на тенденциите в социалните медии, означават, че те не предоставят равни условия за конкурентите. Например, скептицизмът, изразен срещу MAU на Facebook през 2015 г., принуди компанията да коригира определението си за MAU.
В своето изявление компанията за социални медии изтри „пингове на трети страни“ от системата си. Такава бърза реакция от един от гигантите на социалните медии повдига въпроса дали други уебсайтове на социалните медии също са последвали примера по отношение на изчисленията на MAU.
В същата рамка от години Twitter съветва инвеститорите да го оценят въз основа на неговите ежедневни активни потребители (DAU), а не на MAU. По време на предишното тримесечие на обаждането за печалба на Twitter за 2015 г., той загуби около четири милиона MAU. Компанията твърди, че мнозинството от „потребителите“ не са използвали уебсайта изцяло. Вместо това тяхната мярка беше уловена, когато уеб браузърът Safari, който принадлежи на Apple, извърши автоматично изтегляне на данни в Twitter.
Въпреки това Twitter започна да споделя данни за своя DAU едва през 2019 г. Компанията регистрира увеличение на потребителите, след като премина от MAU към DAU. Въпреки това един въпрос, който често възниква, е дали конкурентите също ще спрат да споделят данни за MAU, ако Twitter спре.
Ключови заключения
MAU разкрива само количеството на потребителите, а не тяхното качество. В много случаи някои от потребителите, включени в MAU, може да не използват често услугата или платформата на компанията и само малка част от потребителите генерират най-много приходи. Следователно показателят не предоставя подробна информация за ангажираността на потребителите .