IP address
- Статично – постоянно и непроменимо, задавано от потребителя в настройките или автоматично, когато устройството е свързано към мрежата. Не може да бъде присвоен на друго устройство.
- Динамичен – автоматично се присвоява на устройството при свързване към мрежата и е валиден до края на сесията на свързване
- Псевдостатичен – е статичен само за локална мрежа
По същество IP адресите са идентификаторът, който позволява изпращането на информация между устройствата в мрежа: те съдържат информация за местоположението и правят устройствата достъпни за комуникация. Интернет се нуждае от начин за разграничаване на различните компютри, рутери и уебсайтове. IP адресите осигуряват начин за това и представляват съществена част от начина, по който работи интернет.
Какво е IP адрес?
IP адресът е низ от числа, разделени с точки. IP адресите се изразяват като набор от четири числа — примерен адрес може да бъде 192.158.1.38. Всяко число в набора може да варира от 0 до 255. И така, пълният диапазон на IP адресиране е от 0.0.0.0 до 255.255.255.255.
IP адресите не са произволни. Те са математически произведени и разпределени от Internet Assigned Numbers Authority (IANA), подразделение на Интернет корпорацията за присвоени имена и номера (ICANN). ICANN е организация с нестопанска цел, създадена в Съединените щати през 1998 г., за да помогне за поддържането на сигурността на интернет и да позволи той да бъде използван от всички. Всеки път, когато някой регистрира домейн в интернет, той преминава през регистратор на имена на домейни, който плаща малка такса на ICANN, за да регистрира домейна.
Как работят IP адресите
Ако искате да разберете защо определено устройство не се свързва по начина, който бихте очаквали, или искате да отстраните неизправностите защо вашата мрежа може да не работи, това помага да разберете как работят IP адресите.
Интернет протоколът работи по същия начин като всеки друг език, като комуникира с помощта на зададени насоки за предаване на информация. Всички устройства намират, изпращат и обменят информация с други свързани устройства, използващи този протокол. Говорейки един и същ език, всеки компютър на всяко място може да говори един с друг.
Използването на IP адреси обикновено се случва зад кулисите. Процесът работи по следния начин:
- Вашето устройство непряко се свързва с интернет, като първо се свързва с мрежа, свързана с интернет, която след това предоставя на устройството ви достъп до интернет.
- Когато сте
удома, тази мрежа вероятно ще бъде вашият доставчик на интернет услуги (ISP). На работа това ще бъде вашата фирмена мрежа. - Вашият IP адрес се присвоява на вашето устройство от вашия интернет доставчик.
- Вашата интернет активност минава през интернет доставчика и те я насочват обратно към вас, използвайки вашия IP адрес. Тъй като те ви дават достъп до интернет, тяхната роля е да присвоят IP адрес на вашето устройство.
- Вашият IP адрес обаче може да се промени. Например включването или изключването на вашия модем или рутер може да го промени. Или можете да се свържете с вашия интернет доставчик и той може да го промени вместо вас.
- Когато сте навън – например, пътувате – и вземете устройството си със себе си, домашният ви IP адрес не идва с вас. Това е така, защото ще използвате друга мрежа (Wi-Fi в хотел, летище или кафене и т.н.) за достъп до интернет и ще използвате различен (и временен) IP адрес, назначен ви от интернет доставчика на хотел, летище или кафене.
Както предполага процесът, има различни типове IP адреси, които разглеждаме по-долу.
Видове IP адреси
Има различни категории IP адреси и във всяка категория различни типове.
IP адреси на потребителите
Всяко физическо лице или бизнес с план за интернет услуги ще има два типа IP адреси: техните частни IP адреси и техния публичен IP адрес. Термините публичен и частен се отнасят до местоположението на мрежата – тоест частен IP адрес се използва вътре в мрежа, докато публичен се използва извън мрежа.
Частни IP адреси
Всяко устройство, което се свързва с вашата интернет мрежа, има частен IP адрес. Това включва компютри, смартфони и таблети, но също и всякакви Bluetooth устройства като високоговорители, принтери или смарт телевизори. С нарастващия интернет на нещата броят на частните IP адреси, които имате у дома, вероятно расте. Вашият рутер се нуждае от начин да идентифицира тези елементи поотделно и много елементи се нуждаят от начин да се разпознават един друг. Следователно вашият рутер генерира частни IP адреси, които са уникални идентификатори за всяко устройство, което ги различава в мрежата.
Публични IP адреси
Публичният IP адрес е основният адрес, свързан с цялата ви мрежа. Въпреки че всяко свързано устройство има свой собствен IP адрес, те също са включени в основния IP адрес за вашата мрежа. Както е описано по-горе, вашият публичен IP адрес се предоставя на вашия рутер от вашия интернет доставчик. Обикновено доставчиците на интернет услуги имат голям набор от IP адреси, които разпространяват на своите клиенти. Вашият публичен IP адрес е адресът, който всички устройства извън вашата интернет мрежа ще използват за разпознаване на вашата мрежа.
Публични IP адреси
Публичните IP адреси се предлагат в две форми – динамични и статични.
Динамични IP адреси
Динамичните IP адреси се променят автоматично и редовно. Доставчиците на интернет услуги купуват голям набор от IP адреси и ги присвояват автоматично на своите клиенти. Периодично те ги преназначават и връщат по-старите IP адреси обратно в пула, за да се използват за други клиенти. Обосновката за този подход е да се генерират спестявания на разходи за интернет доставчика. Автоматизирането на редовното движение на IP адресите означава, че те не трябва да извършват конкретни действия, за да възстановят отново IP адреса на клиента, ако се преместят у дома, например. Има и предимства за сигурността, тъй като променящият се IP адрес прави по-трудно за престъпниците да проникнат във вашия мрежов интерфейс.
Статични IP адреси
За разлика от динамичните IP адреси, статичните адреси остават последователни. След като мрежата присвои IP адрес, той остава същият. Повечето хора и фирми не се нуждаят от статичен IP адрес, но за фирми, които планират да хостват свой собствен сървър, е от решаващо значение да имат такъв. Това е така, защото статичният IP адрес гарантира, че уебсайтовете и имейл адресите, свързани с него, ще имат постоянен IP адрес – жизненоважен, ако искате други устройства да могат да ги намират постоянно в мрежата.
Това води до следващата точка – това са двата типа IP адреси на уебсайтове.
Има два типа IP адреси на уебсайтове
За собствениците на уебсайтове, които не хостват свой собствен сървър и вместо това разчитат на пакет за уеб хостинг – какъвто е случаят за повечето уебсайтове – има два типа IP адреси на уебсайтове. Те са споделени и посветени.
Споделени IP адреси
Уебсайтовете, които разчитат на споделени хостинг планове от доставчици на уеб хостинг, обикновено ще бъдат един от многото уебсайтове, хоствани на същия сървър. Това обикновено важи за отделни уебсайтове или уебсайтове на МСП, където обемите на трафика са управляеми, а самите сайтове са ограничени по отношение на броя на страниците и т.н. Уебсайтовете, хоствани по този начин, ще имат споделени IP адреси.
Специализирани IP адреси
Някои планове за уеб хостинг имат опция за закупуване на специален IP адрес (или адреси). Това може да улесни получаването на SSL сертификат и ви позволява да стартирате собствен сървър с протокол за прехвърляне на файлове (FTP). Това улеснява споделянето и прехвърлянето на файлове с множество хора в рамките на една организация и позволява анонимни опции за FTP споделяне. Специален IP адрес също ви позволява да осъществите достъп до вашия уебсайт, като използвате само IP адреса, а не името на домейна – полезно, ако искате да го изградите и тествате, преди да регистрирате своя домейн.
Как да търсите IP адреси
Най-лесният начин да проверите публичния IP адрес на вашия рутер е да потърсите „Какъв е моят IP адрес?“ в Google. Google ще ви покаже отговора в горната част на страницата.
Други уебсайтове ще ви покажат същата информация: те могат да видят публичния ви IP адрес, тъй като, посещавайки сайта, вашият рутер е направил заявка и следователно е разкрил информацията. Сайтът IPLocation отива по-далеч, като показва името на вашия интернет доставчик и вашия град.
По принцип ще получите само приблизително местоположение, използвайки тази техника — къде е доставчикът, но не и действителното местоположение на устройството. Ако правите това, не забравяйте да излезете и от своя VPN. Получаването на действителния физически адрес на местоположението за публичния IP адрес обикновено изисква заповед за търсене да бъде представена на доставчика на интернет услуги.
Намирането на вашия частен IP адрес варира в зависимост от платформата:
В Windows:
- Използвайте командния ред.
- Потърсете „cmd“ (без кавичките) с помощта на търсене в Windows
- В получения изскачащ прозорец въведете „ipconfig“ (без кавички), за да намерите информацията.
На Mac:
- Отидете на Системни предпочитания
- Изберете мрежа – и информацията трябва да се вижда.
На iPhone:
- Отидете в Настройки
- Изберете Wi-Fi и щракнете върху „i“ в кръг () до мрежата, в която сте – IP адресът трябва да се вижда под раздела DHCP.
Ако трябва да проверите IP адресите на други устройства във вашата мрежа, влезте в рутера. Начинът на достъп до рутера зависи от марката и софтуера, който използва. По принцип трябва да можете да въведете IP адреса на шлюза на рутера в уеб браузър в същата мрежа, за да получите достъп до него. От там ще трябва да се придвижите до нещо като „прикачени устройства“, което трябва да покаже списък на всички устройства, които в момента или наскоро са свързани към мрежата – включително техните IP адреси.
Заплахи за сигурността на IP адреса
Киберпрестъпниците могат да използват различни техники, за да получат вашия IP адрес. Две от най-разпространените са социалното инженерство и онлайн преследването.
Нападателите могат да използват социалното инженерство, за да ви измамят да разкриете вашия IP адрес. Например, те могат да ви намерят чрез Skype или подобно приложение за незабавни съобщения, което използва IP адреси за комуникация. Ако чатите с непознати, използвайки тези приложения, важно е да отбележите, че те могат да видят вашия IP адрес. Нападателите могат да използват инструмент Skype Resolver, където могат да намерят вашия IP адрес от вашето потребителско име.
Онлайн преследване
Престъпниците могат да проследят вашия IP адрес, като просто преследват вашата онлайн активност. Всякакъв брой онлайн дейности могат да разкрият вашия IP адрес, от игра на видео игри до коментиране в уебсайтове и форуми.
След като получат вашия IP адрес, нападателите могат да отидат на уебсайт за проследяване на IP адрес, като whatismyipaddress.com, да го въведат и след това да получат представа за местоположението ви. След това те могат да препратят други данни с отворен код, ако искат да потвърдят дали IP адресът е свързан конкретно с вас. След това те могат да използват LinkedIn, Facebook или други социални мрежи, които показват къде живеете, и след това да видят дали това съответства на дадения район.
Ако преследвач във Facebook използва фишинг атака срещу хора с вашето име, за да инсталира шпиониращ зловреден софтуер , IP адресът, свързан с вашата система, вероятно ще потвърди вашата самоличност за преследващия.
Ако киберпрестъпниците знаят вашия IP адрес, те могат да предприемат атаки срещу вас или дори да се представят за вас. Важно е да сте наясно с рисковете и как да ги намалите. Рисковете включват:
Изтегляне на незаконно съдържание чрез вашия IP адрес
Известно е, че хакерите използват хакнати IP адреси, за да изтеглят незаконно съдържание и всичко друго, което не искат да бъде проследено до тях. Например, използвайки самоличността на вашия IP адрес, престъпниците могат да изтеглят пиратски филми, музика и видео – което би нарушило условията за използване на вашия интернет доставчик – и много по-сериозно съдържание, свързано с тероризъм или детска порнография. Това може да означава, че вие – без ваша вина – бихте могли да привлечете вниманието на правоприлагащите органи.
Проследяване на вашето местоположение
Ако знаят вашия IP адрес, хакерите могат да използват технологията за геолокация, за да идентифицират вашия регион, град и щат. Те трябва само да направят малко повече ровене в социалните медии, за да идентифицират вашия дом и потенциално да го ограбят, когато разберат, че сте далеч.
Директно атакува вашата мрежа
Престъпниците могат директно да се насочат към вашата мрежа и да предприемат различни нападения. Една от най-популярните е DDoS атака (разпределен отказ на услуга). Този тип кибератака възниква, когато хакерите използват по-рано заразени машини, за да генерират голям обем заявки за наводняване на целевата система или сървър. Това създава твърде много трафик, който сървърът да обработва, което води до прекъсване на услугите. По същество той изключва вашия интернет. Въпреки че тази атака обикновено се стартира срещу фирми и услуги за видеоигри, тя може да се случи срещу физическо лице, макар че това е много по-рядко. Онлайн геймърите са изложени на особено висок риск за това, тъй като екранът им се вижда по време на стрийминг (на който може да бъде открит IP адрес).
Хакване на вашето устройство
Интернет използва портове, както и вашия IP адрес за свързване. Има хиляди портове за всеки IP адрес и хакер, който знае вашия IP, може да опита тези портове, за да се опита да наложи връзка. Например, те могат да превземат телефона ви и да откраднат информацията ви. Ако престъпник получи достъп до вашето устройство, той може да инсталира злонамерен софтуер на него.
Как да защитите и скриете своя IP адрес
Скриването на вашия IP адрес е начин за защита на вашата лична информация и онлайн самоличност. Двата основни начина да скриете своя IP адрес са:
- Използване на прокси сървър
- Използване на виртуална частна мрежа (VPN)
Прокси сървърът е междинен сървър, през който се насочва вашият трафик:
- Интернет сървърите, които посещавате, виждат само IP адреса на този прокси сървър, а не вашия IP адрес.
- Когато тези сървъри изпратят информация обратно към вас, тя отива до прокси сървъра, който след това я насочва към вас.
Недостатък на прокси сървърите е, че някои от услугите могат да ви шпионират – така че трябва да им се доверите. В зависимост от това кой използвате, те също могат да вмъкват реклами във вашия браузър.
VPN предлага по-добро решение:
- Когато свържете вашия компютър – или смартфон или таблет – към VPN, устройството действа така, сякаш е в същата локална мрежа като VPN.
- Целият ви мрежов трафик се изпраща през защитена връзка към VPN.
- Тъй като компютърът ви се държи така, сякаш е в мрежата, можете да получите защитен достъп до ресурси на локална мрежа, дори когато сте в друга държава.
- Можете също да използвате интернет, сякаш присъствате на местоположението на VPN, което има предимства, ако използвате обществен Wi-Fi или искате да получите достъп до геоблокирани уебсайтове.
Kaspersky Secure Connection е VPN, който ви защитава в публичен Wi-Fi, поддържа вашите комуникации поверителни и гарантира, че не сте изложени на фишинг, зловреден софтуер, вируси и други кибер заплахи.
Кога трябва да използвате VPN
Използването на VPN скрива вашия IP адрес и пренасочва трафика ви през отделен сървър, което го прави много по-безопасно за вас онлайн. Ситуациите, в които може да използвате VPN, включват:
Когато използвате обществен Wi-Fi
Когато използвате обществена Wi-Fi мрежа , дори и такава, която е защитена с парола, VPN е препоръчително. Ако хакерът е в същата Wi-Fi мрежа, за него е лесно да проследи вашите данни. Основната сигурност, която използва средната обществена Wi-Fi мрежа, не осигурява стабилна защита от други потребители в същата мрежа.
Използването на VPN ще добави допълнителен слой сигурност към вашите данни, като ви гарантира, че ще заобиколите публичния Wi-Fi интернет доставчик и ще криптирате цялата ви комуникация.
Когато пътувате
Ако пътувате до чужда държава – например Китай, където сайтове като Facebook са блокирани – VPN може да ви помогне да получите достъп до услуги, които може да не са налични в тази страна.
VPN често ви позволява да използвате услуги за стрийминг, за които сте платили и до които имате достъп във вашата страна, но те не са достъпни в друга поради проблеми с международни права. Използването на VPN може да ви позволи да използвате услугата, сякаш сте у дома. Пътуващите може също да могат да намерят по-евтини самолетни билети, когато използват VPN, тъй като цените могат да варират от регион до регион.
Когато работите дистанционно
Това е особено важно в света след COVID, където много хора работят дистанционно . Често работодателите изискват използването на VPN за отдалечен достъп до услугите на компанията от съображения за сигурност. VPN, който се свързва със сървъра на вашия офис, може да ви даде достъп до вътрешни фирмени мрежи и ресурси, когато не сте в офиса. Може да направи същото за вашата домашна мрежа, докато сте навън.
Когато просто искате малко уединение
Дори в уюта на собствения си дом, като използвате интернет за ежедневни цели, използването на VPN може да бъде добра идея. Всеки път, когато имате достъп до уебсайт, сървърът, към който се свързвате, регистрира вашия IP адрес и го прикачва към всички останали данни, които сайтът може да научи за вас: вашите навици за сърфиране, върху какво щраквате, колко време прекарвате в разглеждане на определена страница. Те могат да продадат тези данни на рекламни компании, които ги използват, за да пригодят рекламите директно към вас. Ето защо рекламите в интернет понякога се чувстват странно лични: защото са такива. Вашият IP адрес може да се използва и за проследяване на местоположението ви, дори когато услугите ви за местоположение са изключени. Използването на VPN ви предпазва от оставяне на следи в мрежата.
Не забравяйте и мобилните си устройства. Те също имат IP адреси и вероятно ги използвате на по-голямо разнообразие от места от домашния си компютър, включително обществени Wi-Fi горещи точки. Препоръчително е да използвате VPN на мобилния си телефон , когато се свързвате с мрежа, на която може да не се доверявате напълно.
Други начини за защита на вашата поверителност
Променете настройките за поверителност в приложенията за незабавни съобщения
Приложенията, инсталирани на вашето устройство, са основен източник на хакване на IP адреси. Незабавни съобщения и други приложения за обаждания могат да се използват като инструмент от киберпрестъпниците. Използването на приложения за IM позволява само директни връзки от контакти и не приема обаждания или съобщения от хора, които не познавате. Промяната на настройките ви за поверителност затруднява намирането на вашия IP адрес, защото хората, които не ви познават, не могат да се свържат с вас.
Създайте уникални пароли
Паролата на вашето устройство е единствената бариера, която може да ограничи достъпа на хората до вашето устройство. Някои хора предпочитат да се придържат към паролите по подразбиране на своите устройства, което ги прави уязвими за атака. Както всички ваши акаунти, вашето устройство трябва да има уникална и силна парола, която не е лесна за декодиране. Силната парола съдържа комбинация от главни и малки букви, цифри и знаци. Това ще ви помогне да защитите устройството си от хакване на IP адрес.
Бъдете нащрек за фишинг имейли и злонамерено съдържание
Голяма част от злонамерен софтуер и софтуер за проследяване на устройства се инсталира чрез фишинг имейли. Когато се свържете с който и да е сайт, това осигурява на сайта достъп до вашия IP адрес и местоположение на устройството, което го прави уязвим за хакване. Бъдете бдителни, когато отваряте имейли от неизвестни податели и избягвайте да щраквате върху връзки, които могат да ви изпратят към неоторизирани сайтове. Обърнете специално внимание на съдържанието на имейлите, дори ако изглежда, че идват от добре познати сайтове и легитимни фирми.