Google Tag Manager
Безплатен инструмент на Google, който ви позволява да поставяте скриптове на страниците на сайта, без да се намесвате в кода и без участието на програмист. Контейнерът на GTM се вгражда в кода на сайта веднъж и след това маркетологът може да използва тагове за: добавяне и премахване на Google, Yandex броячи, кодове за ремаркетинг, инсталиране на DoubleClick, AdRoll, Kiss Metrics и други услуги.
Какво е Google Tag Manager (GTM)?
Google Tag Manager е безплатна система за управление на маркери, която ви позволява да управлявате и внедрявате маркетингови маркери (фрагменти от код или проследяващи пиксели) на вашия уебсайт (или мобилно приложение), без да се налага да променяте кода.
Ето един много прост пример за това как работи Мениджър на маркери на Google. Информацията от един източник на данни (вашият уебсайт) се споделя с друг източник на данни (Google Analytics) чрез Google Tag Manager. GTM става много удобен, когато имате много тагове за управление, защото целият код се съхранява на едно място.
Лесен ли е за използване Мениджър на маркери на Google?
Google Tag Manager помага да се направи управлението на маркери просто , лесно и надеждно , като позволява на маркетолозите и уеб администраторите да внедряват маркери на уебсайтове на едно място.“
Казват, че това е „прост“ инструмент, който всеки търговец може да използва, без да се нуждае от уеб разработчик.
Google Tag Manager не е „лесен“ за използване без известни технически познания или обучение (курсове или самообучение).
Трябва да имате известни технически познания, за да разберете как да настроите тагове, тригери и променливи. Ако намалявате пикселите във Facebook, ще ви трябва известно разбиране за това как работят пикселите за проследяване на Facebook.
Ако искате да настроите проследяване на събития в Мениджър на маркери на Google, ще ви трябва известни познания за това какво представляват „събитията“, как работи Google Analytics, какви данни можете да проследявате със събития, как изглеждат отчетите в Google Analytics и как да именувайте своите категории, действия и етикети.
Нека да разгледаме как работи Мениджър на маркери на Google…
Има три основни части на Google Tag Manager:
- Етикети : Фрагменти от Javascript или проследяващи пиксели
- Задействания : Това казва на Google Tag Manager кога, къде или как да задейства маркер
- Променливи : Допълнителна информация може да се нуждае от GTM, за да работят маркерът и задействането
Какво представляват таговете?
Таговете са фрагменти от код или проследяващи пиксели от инструменти на трети страни. Тези маркери казват на Google Tag Manager какво да прави.
Примери за често срещани маркери в Google Tag Manager са:
- Универсален проследяващ код на Google Analytics или проследяващ код GA4
- Код за ремаркетинг на AdWords
- Код за проследяване на реализациите в AdWords
- Код за проследяване на топлинна карта (Hotjar, CrazyEgg и др…)
- Facebook пиксели
- Персонализирани HTML скриптове
- Cookiebot и други скриптове за поверителност на данните от GDPR
Какво представляват тригерите?
Задействанията са начин да задействате маркера, който сте настроили. Те казват на Мениджъра на маркери кога, къде или как да направи това, което искате. Искате ли да задействате маркери при преглед на страница, щракване върху връзка или е персонализирано?
Примери за често срещани задействания в Google Tag Manager са:
- Показвания на страници
- Щраквания върху връзки
- Подаване на формуляри
- Дълбочина на превъртане
- Персонализирани събития