FAQ (Frequently asked questions)
Често задавани въпроси – колекция от често задавани въпроси по дадена тема и отговори на тях. Подробните и актуални често задавани въпроси могат да спестят време на потребителите и са признак за качествен уебсайт.
Когато създавате уебсайт, една от най-важните страници е за „често задавани въпроси“ – вашата страница с често задавани въпроси. Най-добрите страници с често задавани въпроси могат да убедят новите клиенти, да затворят продажбите и да ви спестят време за отговаряне на повтарящи се въпроси.
Как да започнете да пишете страница с често задавани въпроси и как да разберете на кои въпроси да отговорите? Прочетете за съвети как да напишете раздел с често задавани въпроси и някои от причините, поради които това ще помогне на вашия бизнес.
Какво означава често задавани въпроси? Това означава често задавани въпроси и е страница в уебсайт, която дава бързи отговори на въпроси на клиентите. Идеята е отговорите да са кратки и директни, така че хората да намират информация бързо.
Каква е целта на често задаваните въпроси на вашия уебсайт?
- Спестява ви време. Ако прекарвате много от времето си в отговор на имейли или запитвания в социалните медии, често задаваните въпроси могат да спестят реално време. Освен това може да помогне за предотвратяване на скъпи и отнемащи време връщания във вашия онлайн магазин.
- Той носи нов трафик на уебсайта и нови клиенти. Целта на Google е да даде отговори на въпроси. Ако поставите текста си във формат за въпроси и отговори, вече вършите половината работа. Още по-добре, ако имате добър отговор на въпрос, може да бъдете представени в едно от кутиите за отговори или фрагменти на функции на Google, което ще ви даде голям тласък на трафика.
- Изгражда доверие и показва, че го получавате: Добре написаната страница с често задавани въпроси показва опит. Знаете какво мислят клиентите и вече имате отговор. Това е чудесен начин да увеличите доверието и професионализма на вашия уебсайт .
Могат ли често задаваните въпроси да помогнат със SEO? Да! Търсачките като уебсайтове, които дават добри отговори на често задавани въпроси. Ако отговаряте добре на въпросите във вашия уебсайт, класирането на вашата търсачка ще започне да се подобрява.
Какви въпроси принадлежат на страница с често задавани въпроси?
Как решавате на какви въпроси да отговаряте? Ето някои идеи:
Вижте въпросите на клиентите си
Първото е доста очевидно: какво ви питат клиентите ви? Погледнете входящата си поща или акаунта в социалните медии и вижте кои въпроси продължават да изскачат. Какво обикновено кара хората да се колебаят преди да купят ? Какви съмнения могат да имат? Колкото повече можете да автоматизирате отговорите на тези въпроси, толкова по-лесно ще улесните клиентите си да купуват с увереност. И ще си спестите време.
Разгледайте уебсайтовете на вашите конкуренти
Ако сте нов бизнес или все още нямате много запитвания от клиенти, разгледайте подобни уебсайтове за идеи . Бонус точки, ако можете да отговорите на въпроса по-добре от тях.
Вижте Google и Quora
Използвайте функцията за автоматично предлагане на Google, за да започнете да пишете въпрос за вашия бизнес в лентата за търсене. Ще видите често задаваните въпроси, които хората търсят. Това може да бъде отправна точка, за да разберете какви въпроси да поставите на собствената си страница с често задавани въпроси.
Друга идея е да разглеждате Quora – сайт, създаден да отговаря на въпросите на хората. Просто въведете тема, изберете Още опции и след това изберете Всички въпроси. Ще получите списък с най-новите въпроси, свързани с тази тема.
Съвет: Често задаваните въпроси трябва да включват някои общи въпроси за вашата индустрия или продукт – не само въпроси за вас. Например, ако продавате детски обувки, може да включите въпрос като „Как да измеря размера на обувките на детето си?“ По този начин хората, които проучват детски обувки, ще намерят съдържанието ви, дори ако все още не знаят за вашите продукти. Та да, сега имате нов клиент.
Съвети за писане на добра страница с често задавани въпроси
Преди всичко, вашата страница с често задавани въпроси трябва да бъде ясна и супер лесна за използване от клиентите. Тези съвети ще ви помогнат да сте сигурни, че страницата ви следва най-добрите практики за често задавани въпроси:
- Улеснете намирането на често задаваните въпроси
- Пишете въпроси от гледна точка на вашия клиент
- Напишете листа с често задавани въпроси в действителен формат на въпроси и отговори
- Спазвайте правилото отговорите кратки
- Отговорете напълно на въпроса, не просто свързвайте към друга страница
- Започнете отговорите си на въпроси с да/не с „да“ или „не“
- Избягвайте жаргона – пишете така, както говорят вашите клиенти
- Покажете известна личност в отговорите си
1. Улеснете намирането: Хората знаят какво представляват ЧЗВ, така че направете това заглавие на страницата си. Не усложнявайте нещата, като го наричате „Добре е да знаете“ или „Повече информация“. Понякога хората поставят секцията за често задавани въпроси на страницата си за контакти, но вие можете да създадете своя собствена страница и да я поставите направо в навигационното меню или долния колонтитул на уебсайта си, така че да е лесно да се намери.
2. Напишете въпроси от гледна точка на клиента: Напишете въпроса така, както читателят би го задал. Така че клиентът е „аз“, а вие, собственикът на уебсайта, сте „вие“. Придържането към този формат има по-голям смисъл за читателя, намалява объркването и по-точно съответства на това, което хората всъщност въвеждат в търсачките :
3. Използвайте формат на въпроси и отговори: Това звучи очевидно… но не забравяйте да напишете действителните въпроси с отговори. Когато някой намери страница с често задавани въпроси, той иска конкретна информация, а не маркетингово представяне или дълга история.
4. Поддържайте кратки отговори: Получаването на точен, бърз отговор на въпроса ви е облекчение. Затова запазете отговорите на кратък параграф, ако можете, по-малко от 100 думи.
5. Всъщност отговорете на въпроса: Ще бъдете изненадани колко често задавани въпроси избягват да дадат точен отговор или ви изпращат в преследване на дива гъска изцяло на друга страница. Когато е възможно, отговорете на целия въпрос в ЧЗВ, без да препращате към друга страница. Можете да предоставите връзки към повече информация, но самият отговор трябва да бъде точно там на страницата.
Например – кой е по-полезен?
Въпрос: Каква е вашата политика за връщане?
О: Разрешаваме връщане на всички артикули в рамките на 30 дни от датата на вашата поръчка. Просто ни изпратете имейл с номера на вашата поръчка и ние ще ви изпратим етикет за връщане.
или,
О: Нашата политика за връщане е достъпна тук (линк).
6. Започнете отговорите си с „да“ или „не“: тези прости думи могат да спестят време на хората. Освен това, да имаш категорични отговори на въпроси (да/не) звучи по-уверено, отколкото хладнокръвно, „е, понякога, може би…“.
Например – кой е по-ясен и по-убедителен?
Въпрос: Тествате ли върху животни?
О: Не. Никога не тестваме върху животни. Ето нашето сертифициране (връзка) ←ясен, решителен отговор .
или,
О: Тестването върху животни е проблем, който сме разгледали задълбочено в нашата мисия и бизнес практики. Ние сме част от програмата Leaping Bunny Certification, златният стандарт за сертифициране без жестокост… ← скучно, не е ясен отговор.
7. Избягвайте жаргона: Една от причините често задаваните въпроси да работят добре е, че отговарят на това, което потребителите вече мислят или питат. За тази цел се уверете, че използвате речника и фразите, които клиентите ви вече познават.
Пример: Използване на нормален език
„Издавате ли предплатени карти с пари, които да се използват като алтернатива на парите в брой за покупки във вашия магазин?“
или
„Продавате ли карти за подаръци?“
8. Покажете малко индивидуалност: Само защото секцията с често задавани въпроси е директна, не означава, че трябва да е скучна. Използвайте го като възможност да пишете с гласа на вашата марка (хумористично, непринудено, достойно и т.н.) и дори да споделите информация зад кулисите за вашата компания, за да добавите малко цвят към съдържанието си. Това е чудесен шанс да покажете, че зад уебсайта стои истински човек (вие!), който мисли за вашите клиенти и отговаря лично на техните въпроси.