CMS ( Content management system )
Това е система за управление на съдържанието – WordPress, Tilda, Drupal, OpenCart. Система за управление на съдържанието – това е частта от сайта, в която влизате през www site com/admin, администратор или друга, е достъпна само за оторизирани потребители. С него управлявате съдържанието.
Съдържанието в CMS обикновено се съхранява в база данни и се показва в слой за презентация въз основа на набор от шаблони като уебсайт.
Oбщи характеристики на CMS:
- Създаване на съдържание позволява на потребителите лесно да създават и форматират съдържание
- Съхранение на съдържание, съхранява съдържание на едно място по последователен начин
- Работни потоци, присвоява разрешения за управление на съдържание въз основа на роли като автори, редактори и администратори
- Публикуване, организиране и пускане на съдържание на живо
Предимства на системата за управление на съдържанието
Едно основно предимство на CMS е нейната съвместимост. Множество потребители могат да влизат и да допринасят, да планират или управляват съдържание за публикуване. Тъй като интерфейсът обикновено е базиран на браузър, CMS може да бъде достъпен от всяко място от произволен брой потребители.
Второто основно предимство на CMS е, че позволява на нетехнически хора, които не знаят езици за програмиране, лесно да създават и управляват собственото си уеб съдържание. Редакторите за плъзгане и пускане на типична платформа за управление на съдържанието позволяват на потребителите да въвеждат текст и да качват изображения, без да е необходимо да знаят HTML или CSS (езици за програмиране).
Когато една компания използва CMS за публикуване на своите уеб страници, тя намалява зависимостта си от предните разработчици, за да правят промени в уебсайта, което го прави по-бързо и лесно публикуването на нови уеб страници.
Примери за CMS
Въпреки че има стотици CMS платформи, някои от по-популярните доставчици на cms са изброени по-долу:
- Optimizely Content Cloud CMS
- Drupal
- Joomla
- Magento
- Wix
- WordPress
Какво да търсите в CMS
Преди да изберете система за управление на съдържанието, добре е да започнете с обмисляне как ще се консумират вашият уебсайт и съдържание.
Ще трябва да започнете, като направите списък с бизнес проблемите, които се опитвате да разрешите, както и всички специфични изисквания, които може да имате. Това ще ви помогне да изберете правилната система за управление на съдържанието – тази, която поддържа вашите бизнес изисквания – вместо най-популярната или харесвана.
CMS се предлагат във всякакви форми и размери, всяка със собствен набор от функции и предимства. Някои са идеално пригодени за блогъри; други могат да бъдат пригодени за сайтове за електронна търговия с функции за ценообразуване и функционалност на онлайн магазина. Спецификите ще варират в зависимост от нуждите и ресурсите на вашата компания.
Ето няколко въпроса, които трябва да имате предвид, когато избирате най-добрия CMS за вашата ситуация:
Какъв е вашият бюджет?
Ако разполагате с безкрайни ресурси за харчене, има някои много сложни системи за управление на съдържанието с функции, предназначени да улеснят живота на създателите и редакторите на съдържание. При ограничен бюджет обаче изборът ви ще бъде по-ограничен. Вашата система за управление на уеб съдържанието ще се нуждае от хостинг, така че е добре да вземете предвид разходите за домейн и уеб хостинг, когато решавате.
Какви бизнес операции трябва да поддържа CMS?
След цената следващото важно съображение е кои бизнес операции ще трябва да поддържа CMS. Трябва ли вашата компания да публикува стотици нови видеоклипове на ден? Промяна на цените на хиляди продукти на ден? Хоствате изображения за публикации в блог?
Публикуването на много промени и създаването на ново съдържание може да бъде много работа за управление с членовете на вашия екип. Помислете за използването на (безплатна) платформа за управление на съдържание, за да улесните управлението и сътрудничеството върху съдържанието.
Какви технологии трябва да поддържа или интегрира CMS?
Ако вашата компания вече използва CRM, ERP или програма за уеб анализ, ще трябва да помислите за CMS, който има интеграции със съществуващ софтуер за онлайн маркетинг . Ако имате вътрешни разработчици, може да са необходими и солиден API и документация.
Колко лесно е да създавате и редактирате съдържание?
Колкото по-голяма е компанията, толкова по-отдалечен ще бъде крайният потребител на CMS от лицето, което я внедрява. В идеалния случай бек-ендът на системата ще бъде лесен за използване и интуитивен, с функции като WYSIWYG редактор за плъзгане и пускане, който позволява на редакторите да редактират цифрово съдържание, без да знаят как да кодират. За по-напредналите компании, които може да искат да създадат нещо повече от шаблони или се нуждаят от CMS за мобилни приложения, CMS без глава може да е добра алтернатива.
Колко различни групи потребители ще има?
Едно нещо, което трябва да вземете предвид, е какви различни нива на права са необходими във вашия CMS. Помислете за различните потребителски роли, включително ролята на мениджърите при прегледа на планираното съдържание. Тези различни типове потребители също се нуждаят от управление на документи за файлове като PDF файлове или изображения във вашия CMS. Доброто управление на цифрови активи (DAM) е ключът към създаването на страхотни дигитални преживявания.
Колко голям е вашият уебсайт и компания?
В зависимост от размера на вашия уебсайт или компания, ще имате различни изисквания. По-големите компании обикновено имат по-строги изисквания за приложения за управление на съдържанието и може дори да изискват функции, които се намират само в корпоративните системи за управление на съдържанието. Малкият бизнес обаче трябва да се съсредоточи върху избора на лесни потребителски интерфейси и поддръжка, тъй като екипите, които управляват софтуерното приложение, обикновено са по-малки.
Как ще измервате успеха?
В зависимост от целта на вашия CMS, като блог или търговски сайт, трябва силно да обмислите използването на платформа за уеб анализ , като Google Analytics или Mixpanel , за измерване на реализациите . CMS позволява на авторите да правят бързи промени във вашето съдържание, без да изискват преден разработчик. Можете да измерите как тези промени влияят на уебсайта ви, като проведете A/B тест . Страхотният CMS софтуер ви позволява да направите това по лесен начин, без да изграждате сложни интеграции.
Удобна ли е платформата за SEO?
Важно е да помислите как хората ще стигнат до вашия уебсайт. Ако да бъдете добре изброени в търсачките ( SEO ) е важно за вашата компания, вие ще искате CMS, който има автоматизация за основни задачи за оптимизация на страницата като заглавни тагове, URL адреси, alt тагове на изображения и стабилна вътрешна структура на свързване. Често CMS софтуерът има плъгини, които помагат за управлението на тези изисквания. Практикуването на оптимизация за търсачки обикновено също помага за появата на уебсайта ви в други платформи като социални медии и когато посетителите споделят връзки към вашия уебсайт.
На каква технология е изградена?
Повечето CMS платформи използват персонализирани шаблони и се интегрират със съществуващите ви маркетингови системи. Това изисква работа от разработчик или агенция за внедряване и не всички разработчици и агенции могат да работят с всеки CMS. Ето защо е важно да изберете софтуер, с който вашите разработчици знаят как да работят. Често срещаните езици за програмиране за платформи са php CMS, .NET CMS или сървърна Java(script) CMS.
Колко добре се поддържа от разработчиците?
Някои от CMS платформите, особено WordPress и Drupal, идват с много големи общности на разработчици с отворен код. Предимството за една значителна общност е количеството онлайн помощ и документация, която ще намерите за повечето аспекти на персонализирането. Optimizely Content Cloud също има голям и активен форум за разработчици, които може да са в състояние да помогнат.
Отговорът на горните въпроси може да ви помогне да изберете правилната система за управление на съдържанието за вашия бизнес или организация. Ако се интересувате от управление на съдържание с Optimizel, разгледайте нашия CMS .