Професорите като работна сила в маркетинга
Малкият бизнес често разполага с ограничен бюджет за маркетинг. Какви сравнително евтини и дори безплатни методи за реклама може да използва той? Читателите в сайта sbinfocanada.about.com дават няколко идеи.
Подобрете връзките. Усилията в тази насока водят до незаменимо предимство пред конкурентите. С тях можете да получавате коментари, обратна връзка и съвети от хората какво да им предложите и как да подобрите офертите си. Това е един от най-ефективните начини да бъдат повишени продажбите и може би много малко реклами на фирмата биха имали такъв ефект.
Имейл маркетинг. Изпратете офертите си на клиентите по електронната поща. Пратете им картички за празниците. Свържете електронното писмо към сайта си.
Мобилен маркетинг. Технологията завладя целия свят. Бъдете там, където са очите на вашата публика – на екрана на смартфона, на таблета. Създавайте приложения, които правят реклама на марката, информират и забавляват.
Професорите като работна сила. Читатели на сайта sbinfocanada разказват, че са представили друг, свързан с него сайт, в който се публикуват новаторски, снабдени с онлайн обяснителни бележки откъси от творби на Шекспир и Марк Твен. Таргет аудиторията е студенти в университетите, особено в специалността Английски език и литература. Включили са и професори, които да помогнат. Предлагат безплатен достъп до заглавията безплатно. Правят и програма с награди, която да повиши инициативността. Идеята е да се създаде една зелена, достъпна за клиентите, в случая младежите, онлайн услуга. Съдействието на преподавателите прави сайта популярен, а от интереса към него могат да печелят създателите му и малкия бизнес, насочен към младежката аудитория.
Прехвърляне на контактите.Идеята е съвсем проста – хората във фирмата изпращат покана за приятелство или от типа „стани почитател“ на фен страницата на фирмата в социалните мрежи. Поканите се изпращат на всичките им приятели, клиенти, партньори, с молба да ги препоръчат на техните приятели.
Молба за препоръки.Представител на малкия бизнес споделя в сайта, че няма по-голяма сила. Примерът е с един физъор например или с един самолн за красота. Когато клиентът си тръгне няколко пъти доволен от него се е създала вече емоционална връзка между него и малкия бизнес. Тогава може да бъде подходящото време този служител, който общува с редовния клиент, да го попита за препоръка. За да се подобри бизнеса без да се инвестират пари, този метод може да е един от най-добрите начини.
„Постигнах значителен успех като просто застанах и попитах клиентите за препоръка“, коментира човек със собствен малък бизнес в сайта. „Попитах ги дали има някой, който познават и може да бъде заинтересован от услугата ми. И дали имат нещо против, ако му дадат моите контакти. Предложих им да им дам допълнителни маркетинг материали. Дори да не проправят път, все пак поставих в съзнанието им идеята да предадат моето има на някого в главата им в удобен случай. Но просто трябва да попитате“, разказва още той.
Потребителите се обединяват около тезата, че качеството на услугата, удовлетвореността на клиента и доброто му впечатление трябва да бъдат мото на малкия бизнес без възможности за маркетинг. Ако човекът остане доволен от преживяването след като е направил покупка, той ще каже на други 10. Те пък може да кажат на 100 интернет потребители. Рекламата от уста на уста е една от най-древните и вечни тактики.
Източник: http://www.manager.bg