7 лайфхака за това как да израстнете от маркетолог в бранд директор
Какво е бранд директор и с какво се различава от останалите маркетинг специалисти
Бранд директорът е висококвалифициран специалист, който отговаря за формирането на имиджа на компанията. Често (в около 80% от компаниите) той е подчинен на маркетинг директора: в повечето организации продажбите са пряко свързани с имиджовите показатели. В други случаи двама специалисти заемат позиции от едно ниво и работят по различни задачи.
- разработва стратегия за популяризиране на марката;
- делегира изпълнението му на творчески екип (копирайтъри, дизайнери, творчески стратези, SMM мениджъри, PR мениджъри и други специалисти) и контролира изпълнението на отделни проекти: рекламни кампании, PR кампании, специални проекти;
- наема нови служители в своя отдел.
Резултатът от дейността на бранд директора се оценява от нивото на разпознаваемост на компанията и особеностите на нейното възприемане от аудиторията, от ефективността на рекламните кампании, както и от добавената стойност на продукта, която бизнесът може да добави благодарение на силна марка: например кетчуп от неизвестна марка струва 100 рубли, а в бутилка с условен етикет Heinz – 200 рубли.
Заслужава да се отбележи също, че позицията на бранд директор е различна от тази на бранд мениджър. Ако последният управлява конкретна марка в корпорацията, занимава се с нейното позициониране и работи заедно с други служители на линията, тогава първият разработва обща стратегия за популяризиране на марката на компанията, взаимодейства с ръководството и управлява собствения си екип.
Кой отговаря на условията за позицията Brand Director?
Бранд директорът е идеална професия за тези, които обичат да работят върху значения и комуникации. Трябва да се има предвид, че такъв специалист работи в две посоки:
- вербална комуникация. Включва всичко свързано със звученето на компанията: име, легенда на марката, слогани, текстове за реклами и социални мрежи.
- визуална комуникация. Включва всички компоненти на корпоративната идентичност на продукта: дизайн, лого, илюстрации, банери и др.
Следователно, за да израснете до тази позиция, трябва да изпомпвате разнообразен набор от твърди и меки умения :
- Разбиране на спецификата на каналите и комуникациите
Бранд директорът изгражда стратегия за популяризиране на компанията в различни маркетингови канали: месинджъри, социални мрежи, телевизия и радио, медии и др. Той трябва да разбере техните специфики и да разбере кои платформи са подходящи за определени задачи и как да адаптира комуникацията за всяка от тях, за да се направят корекции в работата на екипа при необходимост.
- Аналитично мислене
Бранд директорът трябва да може да интерпретира данни, за да подобри имиджа на компанията въз основа на числа, както и да прогнозира и оцени ефективността на рекламните кампании.
Опитен мениджър, например, може предварително да определи какъв обхват или цена на контакт може да се получи чрез инвестиране на условни 50 милиона рубли в телевизионна реклама и в този случай да коригира бюджета за поставяне или да препоръча на екипа да преработи сайта план за подбор.
- Усещане за вкус и зрение
Когато един специалист разбере как конкурентите и бизнесите в сродни области комуникират на местния пазар и в чужбина и кои криейтиви привличат специално внимание на публиката и за кои получават награди на рекламни фестивали, той може да създава висококачествени визуализации и да разчупва шаблони с помощта на творци.
И така, ние от компанията решихме да направим рекламна кампания с ново послание в EdTech, където, за разлика от конкурентите, те не говореха за бърз старт на кариера в ИТ, а за това, че образованието не е скучни курсове, домашни и заетост, но стимул и вълнуващ растеж.
В резултат на това, благодарение на стартирането му, успяхме да се закрепим в топ 3 в индустрията по отношение на познаваемостта на марката и да увеличим информираността в регионите с 24%.
7 лайфхака, за да израстнете до бранд директор
Според моя опит идентифицирах няколко точки, които ви помагат да израснете по-бързо в професията и да придобиете авторитет:
- Разберете как да използвате креативността, за да помогнете на бизнеса да постигне целите си. Важно е да създадете не просто красива картина или вирусна комуникация, но да приложите маркетингово мислене и продуктов подход към брандирането, за да разберете как да разработите стратегия, която ще помогне за увеличаване на продажбите на определена категория стоки или за привличане на нова аудитория .
- Да поеме отговорност. Директорът на марката е отговорен не само за собствената си ефективност, но и за резултатите на своите подчинени, така че трябва да е наясно с всички процеси в екипа и, ако е необходимо, да решава възникващите проблеми.
Освен това, тъй като именно този специалист формира имиджа на компанията, в кризисни ситуации той трябва да е готов да вземе сложни и нестандартни решения, за да спаси репутацията си. - Вдъхновявайте и подкрепяйте. Бранд директорът трябва да ръководи екипа и да гарантира неговата подкрепа и развитие, защото резултатът от креативните кампании зависи от всеки член на екипа: стратег, копирайтър, дизайнер и други участници в процеса. Когато спечелите доверието на всеки един от тях и ги мотивирате да ви следват, ще можете да стигнете по-лесно до желаните резултати.
- Повишаване на емпатията. Важно е да разберете какво се случва с марката и нейната аудитория и да разберете техните нужди. Например, в областта на EdTech, ако не знаете как хората учат днес и какви проблеми имат, е трудно да развиете комуникация, която да привлече потенциални клиенти.
- Следвайте тенденциите и ги прилагайте в работата си. Специалистът трябва например да наблюдава каналите за разпространение, където неговата марка потенциално може да бъде представена, и да посещава нови сайтове, дори ако не ги харесва и не ги използва лично.
- Тренирайте творческо мислене. За да намерите неочевидни решения и постоянно да генерирате нови идеи, струва си да променяте навиците си от време на време не само на работа, но и в живота. Например, ако човек носи часовник на лявата си ръка, струва си да се опитате да го поставите на дясната.
Освен това можете например да пренаредите апартамента си, да смените прическата си или да пренаредите ежедневието си – едно ново преживяване дори в такива прости неща ще ви помогне да погледнете нещата от различен ъгъл и да вдъхнови нови професионални творчески решения. - Развийте умения за публично говорене. Човекът, който отговаря за марката, става лице на компанията. Той може дори да не говори на конференции и да не се публикува в медиите, но вътре в компанията той трябва да може да представи продукта и да предаде защо и защо към него трябва да се добави определен емоционален компонент.
За да направите това, е важно да научите публично говорене, както и да подобрите уменията за създаване на презентации и визуализация на данни.