Проверка дали IP адресът на сайта е в спам базата данни на черните списъци на домейни
Черен списък на системата за имена на домейни (DNSBL) или Черен списък в реално време (RBL) – показва набор от IP адреси, за които се предполага, че изпращат спам.
Черен списък, базиран на системата за име на домейн ( DNSBL ), съществува в разпределена DNS база данни, съдържаща информация за домейн. За да защитят получателите от спам, имейл услугите трябва да определят IP адресите, от които се изпраща спам. Пощенският сървър осъществява достъп до DNSBL и проверява за наличието на IP адреса на проекта, от който получава съобщението.
Причини за черния списък на IP
Има десетки DNSBL. Всеки черен списък използва свои собствени критерии за валидиране на адрес и включване на IP адреси в базата данни за спам.
Те попадат в техническите списъци главно поради проблеми с конфигурацията на пощенския сървър (липсващи или неправилни обратни DNS записи, пощенски сървъри, работещи в подозрителен диапазон от IP адреси и др.).
Политическите списъци се създават, защото получаващият сървър не желае достъп до имейли от определени държави или от интернет доставчици, които не са обработвали заявки за отписване в миналото.
Базиран на доказателства списък се появява, когато сървърът е получил пряко (или косвено) доказателство, че изпращащият IP адрес е участвал в изпращането на непоискани имейли.
Такива причини включват например следното:
- Получателите често маркират имейлите от този адрес като спам. Това е особено вероятно при изпращане на реклами до потребители, които не принадлежат към целевата аудитория на сайта.
- Можете също така да попаднете в черния списък поради “съседи” в хостинга с лоша репутация (изпращащи спам), ако хостинг доставчикът им е дал същия IP адрес като вашия сайт.
- IP адрес от черния списък може да бъде получен след неправомерно използване от друго лице – след напускането на един клиент доставчиците прехвърлят IP адреса на следващия.
- Изпращането на голям брой писма до несъществуващи имейл адреси може да накара пощенската услуга да подозира, че адресната база данни е генерирана автоматично и може да бъдете автоматично блокирани.
- Препращане на имейл – когато вашият сървър препраща спам към друг получател, т.е. участва в предаването на спам.
- Подозрителни дейности: масово изпращане, изпращане на писма с еднакви текстове, писма от неизвестен получател и др.
- Наличие на прикачени файлове – Прикачените файлове са популярно средство за разпространение на злонамерен софтуер и изпращането им в имейл маркетингови съобщения е по-вероятно да доведе до черен списък.
- Използването на твърде много графики в имейлите може да задейства филтри за спам.
Защо е необходимо да се проверяват адреси за наличие на сайт в черния списък
Наличието на IP адрес на даден сайт в черния списък бързо влошава факторите на доверие, намалявайки доверието на търсачките в него. Ако вашият сайт е в черния списък, това може да попречи на доставката на някои имейли до клиентите, тъй като пощенските сървъри ще изпращат всички съобщения от домейн в черния списък към спам или дори ще блокират връзката дори преди да получат имейла.
Не всички черни списъци имат еднакво въздействие. Има много малки черни списъци, които всъщност нямат значение. Въпреки това има големи черни списъци, като тези, хоствани на Spamhaus.org , които са трудни за излизане и това може да доведе до блокиране на вашата поща.
Големите доставчици на имейл обикновено използват големи черни списъци, докато по-малките доставчици на имейл са склонни да разчитат на малки, локални черни списъци, които може да не повлияят по никакъв начин на доставката на вашия имейл.
Ако изпращащият ви IP адрес е в черен списък, което се отразява на изпращането на имейли, най-вероятно ще получите известие за отхвърляне, което ви казва, че вашият имейл е бил отхвърлен поради това, че е в черен списък.
В повечето случаи съобщението за блокиране на имейл включва името или URL адреса на черния списък.
Как да разберете, че сте в черния списък
Можете просто да откриете своя IP адрес и ръчно да проверите за присъствието му в базите данни със спам. Услугата Labrika съобщава, че посоченият IP адрес е включен в черния списък от RBL/DNSB в доклада за сигурност.
И основният въпрос: как да премахнете сайт от черния списък?
Отговорът е: ако смятате, че сте отстранили проблемите от ваша страна, можете да подадете заявка за премахване на адреса от черния списък – уебсайтът, хостващ списъка, предоставя инструкции как да направите това. Например, трябва да попълните съответния формуляр, както на уебсайта на Spamhaus.
Ако IP адресът отново е в черния списък, ще бъде по-трудно да го премахнете следващия път.
Изтриване по време
Това е автоматичен процес, който в рамките на 1-2 седмици премахва списъците от по-ниско ниво (те включват IP адреси, от които са направени леки нарушения). Ако сайтът вече не позволява нарушения и действията му не предизвикват подозрение, IP най-вероятно ще бъде премахнат от черния списък. Но ако даден IP адрес е изпращал спам повече от веднъж или е изпращан в голям обем, периодът в черния списък ще бъде по-дълъг.
Как да избегнете черния списък на IP адрес
За да сведете до минимум риска от черни списъци, спазвайте следните правила:
- изпращайте промоционални имейли само до вашата целева аудитория – направете пощенски списък с посетители на сайта, които са се абонирали за бюлетина по имейл, или клиенти, които се интересуват от вашите промоции, отстъпки, специални оферти. оферти и др.;
- не купувайте бази данни с имейл адреси – това се счита за нарушение;
- ако използвате такава база данни, премахнете всички несъществуващи адреси преди масово изпращане;
- получаването на уникален IP адрес на сървъра ще се отърве от негативното съседство със спам домейни;
- спазвайте стандартите, имате правилния HELO, SPF, PTR, настройте оторизация, ограничете броя на изпратените имейли;
- не злоупотребявайте с пощенски списъци, използвайте динамично съдържание (име на адресат и т.н.), за да уникализирате пощенските текстове.