WordPress.com и WordPress.org: разлики, плюсове и минуси
По-долу ще споделим основните характеристики на WordPress.com и WordPress.org, както и удобни инфографики, които да ни помогнат да визуализираме нашите моменти. Също така ще обясним защо ние лично предпочитаме и използваме WordPress.org, както и просто ръководство в 3 стъпки, ако искате да изпробвате WordPress. Така че нека се потопим в сравнението на WordPress.com срещу WordPress.org!
WORDPRESS.COM, БЕЗПЛАТНИ УПРАВЛЯВАНИ САЙТОВЕ
Съдържание
WordPress.com е безплатна платформа за създаване на WordPress блог и уебсайт. Услугата е сравнима с Wix или Squarespace и предлага много от същите функции. Той се управлява изцяло от Automattic (създателите на WordPress) и най-доброто от всичко е, че е една от най-лесните платформи за блогове в мрежата. Всичко, което трябва да направите, е да се регистрирате за безплатен акаунт, да изберете вашия поддомейн (например yourwebsite.wordpress.com), да изберете безплатна тема и да започнете да добавяте вашето съдържание.
Въпреки това, нищо в живота не е напълно перфектно, така че, разбира се, WordPress.com има няколко предимства и недостатъци
Предимства на WordPress.com
Една от най-привлекателните характеристики на WordPress.com е, че е 100% безплатен за повечето потребители . Безплатните акаунти включват безплатен хостинг, безплатно име на поддомейн, предварително инсталиран SSL, безплатни теми, необходими за Jetpack (свързани публикации, статистика на сайта, наблюдение на престой, защита от груба сила и други), прости опции за персонализиране на сайта (като персонализирано лого, цвят на фона или изображение настройки) и 3 GB безплатно място за съхранение за вашето съдържание и медии.
Освен че е достъпен, WordPress.com е и изключително лесен за използване . Той е готов за работа от момента, в който се регистрирате и дори има инструмент за създаване на съдържание на Gutenberg, готов да създава персонализирани страници. Така че, след като създадете акаунт, можете да преминете директно към блоговете. Тъй като кривата на обучение е толкова ниска, почти всеки може да започне да пише блогове с WordPress.
Ако искате повече функции, отидете наРегистрацията за премиум план на WordPress е толкова лесна, колкото и регистрацията за безплатен план. Гамата от платени планове започва от само $4/месец за вашия собствен домейн, без реклами на WordPress.com, съдържание само за абонати и платени бюлетини. Някои функции обаче са налични само когато надстроите до по-високо ниво на план. Например, за да използвате премиум теми WordPress.com, WordAds или Google Analytics, ще ви трябва Premium план ($8/месец) или по-висок. За да премахнете брандирането на WordPress, да изтеглите теми или плъгини на трети страни, да активирате автоматично архивиране и да получите достъп до базата данни на уебсайта си, ще ви трябва бизнес план ($25/месец). И накрая, за поддръжка на електронна търговия и опции като маркетингови инструменти, неограничен брой продукти,
Минуси на WordPress.com
Колкото и страхотен да е WordPress.com, има няколко ограничения, които трябва да имате предвид. По принцип с WordPress.com много от мощните функции на WordPress са скрити зад техните различни месечни планове и дори с най-добрия им план за електронна търговия, все още не можете да използвате всички функции, поддържани от WordPress.
Първият минус е, че независимо дали е платен или безплатен акаунт, вие никога няма да имате пълен контрол върху вашия сайт. WordPress.com притежава вашето съдържание, тъй като всичко, което създавате, се хоства и поддържа на техния мултисайт (освен ако не използвате VIP адрес на WordPress за $5000/месец, който е персонализиран облачен хостинг на WordPress). По същия начин трябва да следвате и тяхното ръководство за потребителя. Това не означава нищо противоречиво, включително, но не само хазарт, съдържание за възрастни, спам и т.н.
С WordPress.com вие също сте ограничени до безплатните и първокласни теми, които ви предоставят чрез контролния панел, освен ако не надстроите до бизнес план. Това означава, че ако не искате да плащате $25 на месец, те контролират как изглежда уебсайтът ви, защото използването на тяхната платформа означава, че сте ограничени от темите и плъгините, които ви позволяват да използвате.
По същия начин, ако се надявате да създадете онлайн магазин, WordPress.com може да не е подходящ за вас. В момента електронната търговия изисква допълнителни разходи . Всъщност електронната търговия не се поддържа от WordPress.com от много години и е съвсем скорошно допълнение. За да използвате свой собствен плъгин за електронна търговия, ще ви е необходим поне бизнес план (за инсталиране на добавки на трети страни като WooCommerce) или план за електронна търговия от най-високо ниво.
И накрая, WordPress.com не поддържа мултисайт за потребители. WordPress.com наистина е гигантски мултисайт, така че безплатните акаунти получават безплатни поддомейни. Така че, ако сте се надявали да създадете своя собствена мрежа от уебсайтове, WordPress.com вероятно не е мястото, където да отидете.
WORDPRESS.ORG, САМОСТОЯТЕЛЕН WORDPRESS
WordPress.org може да има същия съименник и да използва същата система за управление на съдържанието като WordPress.com, но е напълно отделен обект. Вместо да бъдете контролирани от Automattic, вие имате пълен контрол върху уебсайта си.
WordPress.org е самостоятелна версия на WordPress, която можете да използвате, за да създадете свой собствен уебсайт в мрежата. И въпреки че все още има своите плюсове и минуси, това е нашата любима форма на WordPress.
Предимства на WordPress.org
За начало WordPress.org има всички функции на WordPress.com, но на стероиди. По принцип, без значение какво искате да създадете, вие имате 100% контрол и права върху вашето съдържание. Докато повечето хостинг компании имат общи потребителски споразумения, в по-голямата си част, стига да не правите нищо незаконно, можете да пишете и публикувате каквото искате.
Тъй като WordPress.org просто ви предоставя система за управление на съдържанието и нищо повече, имате много възможности. Изберете собствено име на домейн за вашия сайт. Изберете план по ваш избор от някоя от водещите хостинг компании. И разбира се, можете да използвате всяка безплатна или премиум WordPress тема или плъгин , които намерите онлайн (въпреки че препоръчваме да се придържате към надеждни сайтове за изтегляне).
WordPress.org предлага същите интуитивни опции и конструктор на Gutenberg като WordPress.com, с изключение на това, че не е необходимо да използвате вградения конструктор на съдържание, ако не искате. Просто инсталирайте класическия редактор или изберете от различни мощни добавки за създаване на страници като Elementor или WPBakery.
Ако сте собственик на малък бизнес и искате да предлагате вашите продукти или услуги онлайн, тогава WordPress.org е най-добрият вариант за вас. Предлага пълна поддръжка за електронна търговия с безплатни добавки като WooCommerce и Easy Digital Downloads, както и услуги на трети страни като Shopify и Ecwid. Или можете да вградите прост бутон PayPal на вашия сайт – не са необходими “надстройки” на плана.
И накрая, с WordPress.org няма ограничение за това, което можете да правите със сайта си. Можете да построите всичко . Искате ли да създадете сайт за членство? Предлагате ли онлайн курсове? Предоставяне на изображения без възнаграждение? Продавате свои собствени WordPress теми? Събиране на дарения за благотворителност? Споделете епичните си видеоклипове? Покажете портфолиото си? Всичко, което искате да създадете, се поддържа от WordPress. Често това е толкова просто, колкото инсталирането на приставка за WordPress.
Минуси на WordPress.org
Трудно е да намеря недостатъци за това, което обичам и използвам всеки ден, но има няколко. Първо, използването на WordPress.org струва пари, въпреки че самият WordPress е безплатен. Цената за регистриране на вашия домейн и WordPress хостинг ще бъде най-малко $50 на година. Предполага се, че сте избрали споделен хостинг план от добра хостинг компания и че използвате само безплатни теми и плъгини.
Ако искате невероятна тема като многофункционалната тема Total и мощен управляван WordPress хостинг от реномирана компания като WP Engine, имате нужда от начална цена от $400/година. Въпреки че все пак бих казал, че това е малка цена за 100% персонализиран уебсайт, който можете да използвате за всякакви цели и е много по-добър от платените планове на WordPress.com, тъй като имате пълната свобода да правите каквото искате с уебсайта си. .
Освен това трябва да инсталирате WordPress на вашия сървър. Настройката е във вашите ръце. Повечето хостинг компании обаче предлагат инсталации с едно щракване (като Cloudways и Bluehost), така че наистина няма значение, освен ако не използвате персонализиран облак или специален сървър, който трябва да управлявате сами.
Последният недостатък е, че вие сте отговорни за сигурността и поддръжката на вашия сайт. Когато използвате WordPress.com, те са отговорни за всичко, освен за създаването на вашето съдържание, което означава, че основните актуализации на WordPress и корекциите за сигурност се обработват от тях. С WordPress.org вие носите отговорност за поддържането на вашата версия на WordPress актуална и за използването на основни мерки за сигурност на WordPress, като силни пароли и редовно архивиране на уебсайтове.
Все пак си струва да се отбележи, че тази задача е лесна за справяне с управляван хостинг на WordPress или споделен хост, който предлага автоматични актуализации. Хостинг компании като WP Engine и Flywheel ще се погрижат за големи актуализации, сканиране на зловреден софтуер и дори архивиране на уебсайтове. Дава ви възможност да се съсредоточите върху съдържанието си.
Cheat Sheet за бързо сравнение на WordPress
Покрихме много плюсове и минуси, така че решихме, че може да ви хареса бърза справка, за да можете да видите функциите на WordPress.com и WordPress.org с един поглед.
ЗАЩО ИЗБИРАМЕ WORDPRESS.ORG
Що се отнася до това, смятаме, че WordPress.com е най-добрият за любители, онлайн автобиографии и малки фирми, които просто се нуждаят от уебсайт, за да изградят основно онлайн присъствие. Всичко извън това наистина е по-подходящо за самостоятелен WordPress.org.
Сега големият въпрос е защо избрахме WordPress.org? Разсъжденията ни бяха прости.
Обичаме да контролираме нашето съдържание, нашия хостинг и нашите приходи. Нашият блог е буквално нашият бизнес и пълният контрол върху нашия сайт ни позволява да създадем нещо успешно.
Ние също имаме свободата да растем според нуждите . И имаме. В един момент имахме споделен хостинг план от HostMonster, след това преминахме към виртуален сървър на Media Temple и в крайна сметка се озовахме там, където сме днес с нашия собствен супер бърз управляван сървър от WP Engine (и сме много щастливи – те са готино!).
WordPress.com не ви дава избор на сървър , всички техни планове се хостват на споделени сървъри (освен ако не можете да си позволите облачната VIP опция, разбира се). Както казахме по-рано, ако имате блог като хоби, тогава споделеният сървър е добре и WordPress.com вероятно е чудесен вариант за вас. Но за всеки, който иска да развие марка или бизнес, наистина трябва да вземе предвид въздействието на най-добрия хостинг върху времето за зареждане на вашата страница, а WordPress.com в момента не предлага това.
WPExplorer също започна само като блог, но сега включва много безплатни теми за WordPress, както и премиум теми (чрез Themeforest и Creative Market). Всички наши демонстрации на теми и архиви с онлайн документация се хостват на нашия собствен сървър, използвайки мрежи от множество сайтове . Това просто не е възможно с WordPress.com.
И накрая, ние обичаме общността от разработчици и потребители, които са избрали WordPress.org, точно като нас. Събития като WordCamp, WordPress Meetups, PressNomics, LoopConf, Prestige Conference и WooConf са съсредоточени около техния собствен WordPress и невероятните хора, които го използват всеки ден. Разбира се, все още можете да присъствате на тези събития, ако използвате WordPress.com, но темите и презентациите са предимно (или изцяло) съсредоточени около самостоятелния WordPress.
Даваме заслуга на WordPress.com като полезна стъпка към изграждането на страхотен блог, но според нас WordPress.org е категоричният победител, ако искате да изградите успешен онлайн бизнес или марка.
3 СТЪПКИ, ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ СЪС САМОСТОЯТЕЛНИЯ ХОСТИНГ НА WORDPRESS
Ако и вие харесвате WordPress.org, защо не започнете блог? Защо не го направите точно сега? За по-малко от 15 минути ще имате готов уеб сайт! Ето нашите 3 лесни стъпки за създаване на уебсайт на WordPress.
1 Изберете име на домейн и хостинг план.
На първо място, трябва да вземете решение за име на домейн за вашия уебсайт. Уверете се, че каквото и да изберете съответства на уебсайта ви и ако изобщо е възможно, изберете .com URL (докато неща като .xyz или .vegas са сладки, повечето потребители се доверяват и помнят класическия .com). Можете да получите име на домейн за $4,99 (първата година) от GoDaddy, но първо проверете дали вашата хостинг услуга включва безплатно име на домейн (Bluehost включва безплатен домейн с всички техни планове).
Също така трябва да изберете добър хостинг план. Споделеният хостинг предлага много опции за чисто нови уебсайтове, докато облачният хостинг предлага много гъвкавост. Въпреки това, управляваният хостинг на WordPress винаги ще бъде нашият избран хост, тъй като хостът поема пълния контрол върху вашата инсталация и поддръжка, като ви дава свободата да се съсредоточите върху персонализирането на вашия дизайн, създаването на вашето съдържание и развитието на вашата марка.
2 Изберете качествена WordPress тема и плъгини.
След като вашият домейн и хостинг са готови, следващата стъпка е да изберете тема на WordPress, която добавя стил и функции, подходящи за вашия бизнес. В зависимост от вашата ниша или фокус, ще искате да разгледате различни теми на WordPress, за да намерите правилната за вас, но ето няколко от нашите любими, ако имате нужда от помощ при вземането на решение.
В допълнение към добра тема, трябва да изберете няколко качествени плъгина, които да помогнат на вашия сайт да стане по-добър. Кои плъгини ще инсталирате ще зависи от нуждите на вашия сайт –
3 Добавете вашето съдържание
Абсолютно последната стъпка е да създадете невероятно, подходящо за SEO съдържание, което ще привлече нови читатели и ще поддържа настоящите, за да може вашият бизнес да расте. Просто бъдете себе си и пишете това, което ви интересува!
Нуждаете се от помощ, за да започнете? Ето някои полезни статии от нашите сътрудници, които ще ви научат за оптимизиране на изображения, заглавия, лозунги и други, за да ви помогнат да успеете с вашия блог!
Обобщаване
Надяваме се, че сте намерили нашето ръководство за полезно да разберете разликите между WordPress.com и WordPress.org. Най-голямата разлика е, че с WordPress.org вие имате пълен контрол върху вашия уебсайт – хостинг, теми, плъгини, стил, съдържание – всичко е там. И именно тази голяма разлика е причината да използваме самостоятелен WordPress точно тук, в WPExplorer.
Кажете ни – какво предпочитате? WordPress.com или WordPress.org? Ще се радваме да чуем защо избирате една версия на WordPress пред друга, както и всички други съвети, които може да имате за начинаещи в WordPress.