10 съвета за SEO класиране след редизайн на сайт
Ако управлявате модерен бизнес, разбирате колко важен е професионално изглеждащият уебсайт днес.
Управлението на уебсайт изисква внимание към много неща.
Трябва да персонализирате съдържанието си, да внедрите елегантна марка, да увеличите реализациите и да овладеете оптимизацията за търсачки (SEO), за да увеличите органичния си обхват.
Периодичните актуализации и дори ремонти на вашето онлайн присъствие допринасят много за поддържането на вашата компания конкурентоспособна и актуална. Но редизайнът на уебсайт може да окаже голямо влияние върху вашата стратегия за WordPress SEO, което води до по-ниски маржове на печалба за вашия бизнес.
Когато стартирате редизайн, трафикът на уебсайта обикновено спада, понякога значително. Тъй като е ключов фактор във всеки бизнес уебсайт, вашето SEO трябва да се развива заедно с вашия сайт. Докато потребителите винаги се нуждаят от време, за да се приспособят към новото оформление, има стъпки, които можете да предприемете, за да направите прехода по-плавен. Но как да сте в крак с новостите, без случайно да загубите важна информация, да забравите най-добрите SEO практики и да повлияете отрицателно на органичния трафик?
1. Използвайте dev сайт по време на разработката
Не искате да изглеждате непрофесионално пред потенциалната си клиентска база. Поради тази причина не работете върху редизайн, като използвате жив сайт, тъй като има вероятност да срещнете проблеми, докато работите върху оформлението и съдържанието на новата версия. Използването на етапен сайт чрез вашия WordPress хостинг, localhost или дори отделен домейн гарантира, че никой не вижда как променяте нещо, докато сайтът е в процес на разработка.
Не забравяйте, че вашият стар уебсайт трябва да бъде напълно функционален през това време, тъй като затварянето му по време на редизайн може да разстрои новите посетители. Общи тактики: Създайте редизайн на отделен URL адрес. Noindex, за да не го представят случайно търсачките вместо официалния сайт. Завършете редизайна на този единствен домейн и преминете към новия, когато сте готови. Ако изцяло преминавате към нов домейн, не забравяйте да използвате пренасочването 301, което ще разгледаме по-нататък.
2. Добавете пренасочвания
Ако управлявате уебсайт на WP, няма да можете да избегнете пренасочването. Вашият уебсайт се развива с течение на времето, което означава, че ще трябва да използвате пренасочвания, за да поддържате навигацията си последователна. Уеб дизайнерите трябва да обмислят два вида 300 пренасочвания: 301 пренасочвания са постоянни и са предназначени за посетители на уебсайтове и търсачки. Те са по-добри за SEO, защото предават входящи връзки.
По-голямата част от вашата работа ще включва 301 пренасочвания. 302 пренасочвания са временни . Обикновено искате да избегнете това в името на SEO, въпреки че те могат да бъдат полезни, ако в момента актуализирате уебсайт и искате посетителите ви да имат безпроблемно изживяване в същото време. За щастие има много плъгини за пренасочване на WordPress, които улесняват създаването и поддържането на пренасочвания. В идеалния случай искате да използвате същите URL адреси като на стария уебсайт. В противен случай използвайте пренасочване 301, за да насочите посетителите на вашия стар уебсайт към новата актуализирана версия.
Този процес казва на търсачките, че URL адресът за определена страница е променен и вашите посетители все още ще намерят точно това, което търсят. Също така трябва да се уверите, че качествените SEO връзки към вашия сайт все още работят. Опитайте да се свържете с други собственици на уебсайтове, за да актуализирате техните обратни връзки, за да съответстват на промяната на вашия дизайн. В много случаи, когато това няма да е възможно, ще трябва да настроите пренасочване 301, за да работите със съществуващите ви обратни връзки.
В резултат на това отметките и връзките към оригиналния сайт също ще бъдат пренасочени към новия. Опитайте се да накарате старите връзки да отидат до правилната страница или поне до подобна страница, когато преработвате, тъй като простото пренасочване към новата начална страница вероятно ще разочарова потребителите.
Струва си да тествате пренасочванията старателно, независимо дали чрез браузър или с помощта на инструмент за сканиране.
3. Редовни резервни копия на WordPress
Както всеки експерт по WordPress ще ви каже, поддържането на резервно копие на цялата ви работа ще предотврати много проблеми в бъдеще. Ако някое съдържание от високо ниво се загуби по време на прехода към нов домейн, можете лесно да го възстановите, ако редовно архивирате WordPress. За повечето сайтове е достатъчен седмичен график за архивиране. Имайте под ръка карта на сайта на вашата оригинална версия за бъдещи справки. Резервното копие ще ви помогне да настроите пренасочвания и да намерите липсващи страници по-късно. В противен случай рискувате да разрушите класирането си и да загубите органичен трафик.
4. SEO мониторинг
Налични са много инструменти за наблюдение на оптимизацията на търсачките, които да ви помогнат да следите важни показатели за вашия уебсайт, включително:
- Класиране по ключови думи
- Исторически ключови думи
- Органичен трафик
- Авторитет домена DA
- Резултат за спам
- Обратни връзки
- Глобална класация на Alexa
Услуги като Google Analytics, включително някои опции изключително за бизнес потребители, ви дават представа къде трябва да подобрите своя редизайн. Можете дори да проверите промените в органичния трафик в дните след стартирането на редизайна. Също така си струва да проверите анализа на страниците, за да видите дали някои нови страници се справят добре или зле с привличането на нова аудитория.
5. Осигурете последователност
Опитайте се да запазите оформлението на вашия редизайн в съответствие с оригиналната версия. Познаването гарантира, че редовните клиенти няма да се объркат. Най-добрият начин да направите това е да картографирате съществуващия си уебсайт с инструмент за визуализация на оформлението, за да следите старите си мета описания, тагове и заглавия. Можете да използвате популярни инструменти за сканиране като Screaming Frog, Apify и други подобни опции.
Това ще ви помогне автоматично да обхождате сайта си. Важно е вашият редизайн да поддържа подобен поток и структура, за да сте сигурни, че няма да загубите цялата SEO стойност, за създаването на която сте работили толкова усилено. Също така ви препоръчваме да проверите съществуващия си уебсайт, за да видите кои страници са генерирали най-голяма полза за SEO.
6. Управление на липсващи страници
Не поправяйте това, което не е счупено. Цялото високо класирано съдържание на стария ви сайт трябва да има еквивалентна страница при редизайна, така че да не рискувате да пропуснете възможностите за класиране. Този принцип се прилага и ако съдържанието се промени рязко по време на работния процес. Получете добър преглед на всички нови изображения, текст и промени в потребителския интерфейс, като вземете допълнителни предпазни мерки, за да избегнете неработещи пренасочвания и пропускане на съдържание. Това е още една добра причина да разполагате с копие от вашата карта на сайта под ръка, за да можете лесно да видите съществуващи страници, така че да не пропуснете нито една, когато преработвате.
7. Настройте 404 страници.
Не е необичайно страниците да бъдат случайно загубени при промяна на дизайна на сайт. Поради тази причина създайте страница 404, така че потребителите и търсачките да имат достъп до останалата част от уебсайта, въпреки липсата на страницата. Справянето с грешки 404 може да бъде разочароващо, но можете да смекчите проблема, като предоставите поле за търсене и главно меню на посетителя, който го посещава. Може също да забележите, че някои уебсайтове използват закачлив или прост тон в реда 404, за да намалят потенциалното разочарование.
8. Финални проверки
Дори малки детайли могат да окажат голямо влияние върху това как търсачките и посетителите възприемат вашия бизнес. Други малки, но важни съображения:
Оптимизирайте изображенията, за да намалите времето за зареждане, което може да доведе до високи нива на отпадане, ако не се обърне внимание. За да направите това, използвайте мета описания и компресиране на изображения.
Осигурете на роботите на търсачката лесен достъп до вашия сайт.
Изпратете вашата XML карта на сайта на двигателя за по-добро индексиране.
Проверете отново всички връзки и поправете повредените връзки, тъй като те могат да създадат проблеми със SEO. От време на време провеждайте технически одит на сайта, когато разработвате редизайн. Начинът, по който работи по време на разработката, може да бъде много различен, когато се изпълнява на живо.
Проверете скоростта на вашия сайт при редизайн. Независимо дали използвате сайт за представяне на живо или временен URL адрес, тези инструменти за тестване на скоростта на WordPress ще ви дадат добра представа за това как се представя вашият нов дизайн.
Ако имате мобилна версия на сайта, не забравяйте да й обърнете внимание. Мобилното сърфиране става много по-разпространено от преди, особено сред потребителите, които взаимодействат с бизнеса онлайн. З
атова се уверете, че използвате удобния за мобилни устройства дизайн на WordPress. Дори незначителни промени в оформлението могат да ускорят или навредят на оптимизацията ви за търсачки, така че не се страхувайте да тествате нови идеи и експерименти.
9. Продължете анализа и тестването
Не забравяйте, че колебанията в статистиката за посетителите са често срещани по време на големи промени в оформлението и съдържанието на сайта. Можете да проследите колко добре се справя вашият редизайн с инструменти за анализ.
Сравнете нивата на отпадане, класирането в търсачките и броя на посетителите, за да видите дали вашите потребители са доволни от тази промяна.
Проверете дали страниците отчитат показвания и полети правилно. Не забравяйте да вземете предвид сезонността като фактор.
Проверете исторически данни, за да видите дали определени периоди от годината изискват различни количества трафик. Уебсайтът на магазин за сладолед ще има повече трафик през лятото, отколкото всяко друго време на годината.
И накрая, Google препоръчва да изчакате 180 дни, преди да преминете изцяло към нов сайт, така че оставете стария си домейн онлайн за това време.
Инструменти като Google Search Console ви помагат да проследявате импресии на страници, кликвания и други фактори. Също така е страхотно за правилните кодове 301 и 404. Просто отидете на раздела Трафик от търсене > Анализ на търсенето на сайта. Или го добавете към вашето табло за управление на WordPress, като свържете своя WordPress сайт с вашите Google акаунти с помощта на Site Kit.
10. Обновите своя Google My Business
Google My Business (GMB) е друга ключова област, върху която трябва да се съсредоточите след редизайна.
Искате вашата регистрация в GMB да отразява всички промени, които правите във вашата марка, услуги и компания като цяло. GMB е мощен инструмент, който фирмите могат да използват, за да подобрят класирането си при локално търсене. За местните фирми за услуги това може да ви даде възможност да се появите на върха на SERPs във вашия район, особено ако сте спечелили желаното разположение на пакета карти.
Отделете време да актуализирате GMB, като се уверите, че всички лога, изображения и съдържание съответстват на новия ви редизайн.
Не позволявайте редизайнът на вашия уебсайт да убие вашето SEO
Докато вашата марка се развива, уверете се, че вашето онлайн присъствие не се променя. Възползвайте се от текущото съдържание на високо ниво, подобрете бъдещото си съдържание и препроектирайте уебсайта си, за да останете конкурентоспособни в една непрекъснато променяща се цифрова среда. Работата с редизайн на уебсайт основно включва идентифициране на текущо съдържание, което вече се представя добре, знаейки кои елементи трябва да бъдат променени и как, и наблюдение на анализа на сайта след стартирането, за да видите дали промяната се приема добре от вашата аудитория.
Промените и ремонтите на уебсайтове са необходима част от днешния бизнес, но те също могат да навредят на високото SEO класиране, което сте работили усилено, за да създадете, ако се направи погрешно. Следвайте тези най-добри практики, за да поддържате своите SEO класации високи и да не пропускате нищо, докато бизнесът ви продължава да расте.