Правилата на доброто продуктово опаковане
Безспорно, продуктът в опаковката е най-важен. Винаги е така, освен в един случай: за маркетинга.
За маркетинга опаковката е по-важна. Защото може да съсипе дори най-качествените стоки, като отблъсне клиентите от тях. Може да бъде сериозна антиреклама.
Правилото е валидно особено днес, когато хората са изправени пред изключително разнообразие, застанали пред щанда. В САЩ например средният брой опаковани стоки, продавани в супермаркетите, преди 5 години нарасна до повече от 38 000, докато за сравнение, през 1977 г. той е бил 10 425. Това сочи информация на Института за хранителен маркетинг в страната.
Как бизнесът да направи опаковка, която се отличава в цялото разнообразие? За да разбере, американското списание AdvertisingAge ангажира специалисти от Hornall Anderson – маркетинг агенция от Сиатъл, обслужвала големи рекламодатели като Starbucks, PepsiCo, Microsoft и Unilever.
Използвайки примери от успешната практика на клиентите си, агенцията определи 10 топ тенденции в добрия продуктов дизайн.
Те са следните:
Не обяснявайте твърде много. Премахнете от опаковката твърде дълги описания или изкуствени определения като „лайфстайл“. Фокусирайте се върху самия бранд.
В много случаи по-изчистеният дизайн е по-добър вариант. Иначе потребителите се разсейват, опитвайки да разберат как те самите се асоциират с хората, показани на опаковките.
Не се вземайте твърде насериозно. Интелигентността и хуморът са по-важни от всякога инструмент за създаване на емоционална връзка. Но не се изхвърляйте в твърденията си. Не се самоизтъквайте в надписите върху продукта.
Бъдете истински и честни. Дните, в които върху опаковките се слагаше знак „изцяло естествено и природосъобразно“ са в миналото. Вече е стандарт използването на бели етикети и опростен език с четивен шрифт и малко текст.
Използвайте рекламно съобщение като елемент на дизайна. Разкажете забавна история с няколко изречения.
Създайте чувство за неотложност с обозначение „ограничена серия“. Купувачите искат изненади. Ограничените серии и продукции са начин да се отстранят нормалните задръжки преди покупката. Когато го сторите обаче, уверете се, че наистина серията е ограничена. В противен случай потребителите ще разберат рекламния ви трик. Не подценявайте хората.
Покажете се в класически вид. Изглеждайте по-скоро класически в опаковането си, отколкото носталгично. За да бъдете такива, трябва да поработите над опростяването. Изведете на преден план елементите на бранда си, вместо да изглеждате твърде ретро или старомодни. Old Spice е добър пример.
Изглеждайте глобално. Хората преминават граници. Дизайнът на опаковането също. Но не жертвайте твърде много, за да изглеждате универсални. Марката чипс Doritos например уеднакви вида на опаковките си в 37 държави.
Ако сте лидер в индустрията, дръжте се като такъв. Ако сте първокласен бранд и водите в категорията си, избягвайте общите описания, които ви слагат под един знаменател с конкуренцията. Бъдете достатъчно уверени, за да избегнете суперлативи като „с най-добър вкус“ и „бързо действащо“. Използвайте опаковането, за да изпъкнете от всички други.
Когато сте член на кауза, обяснете в опаковката каква е тя. Поставянето на отличителни знаци като розовата лентичка, която обозначава борбата с рака на гърдата, и други подобни емблеми на инициативи не е достатъчно. Когато се представяте чрез продукта си пред хората, асоциирайки се с тях, изяснете каква е инициативата и каква мисия носи тя.
Работете в дух на сътрудничество. Екипът, който разработва дизайна на опаковките, трябва да работи съвместно с рекламните агенции, пиар фирмите и дигиталните агенции, които ви обслужват, за да може опаковката да се впише в обща и последователна маркетингова история.
Източник: https://www.manager.bg/