Подобрете езика на тялото с упражнения
„Нищо никога не става реално, ако не е изпитано – дори една поговорка не е поговорка, докато животът не ти я е илюстрирал.“ Това е казал Джон Кийтс.
И понеже стотици материали са написано по темата как да подобрим езика на тялото си, преди всичко подчертаваме, че за това е необходима практика.
Когато дойде време за презентация пред клиент или началник, външният вид говори. Позицията на тялото също. Жестовете и поведението могат дори да се окажат не по-малко решаващи от самата предложена идея. Това ще потвърди всеки, участвал в конкурс в борба за рекламодател или представял проект пред шеф. Както и мнозина други професионалисти.
Езикът на тялото може да бъде невероятно влиятелен при нетуъркинг. Наблюдатели твърдят, че горе-долу 7 секунди са необходими на човека отсреща, за да ни прецени. В този кратък отрязък от време той е взел част от решението си, което ни засяга, дори без да знае. Сторил го е преди да е чул предложението ни.
Възможно е чрез неправилни знаци на тялото несъзнателно да саботирате опитите си за изграждане на контакти и печелене на доверие, отбелязва американското сп. Entrepreneur. То посочва най-важните показатели на езика му, върху които всеки маркетинг експерт, рекламен специалист, пиар или предприемач трябва да помисли, за да бъде по-ефективен.
Става дума за следното:
1. Зрителният контакт. Някои от признатите бизнес лидери в света остават пословични с физиономиите, които правят по време на срещи лице в лице.
Погледът на най-добрите в общуването никога не блуждае от човек на човек. Фокусиран е върху една отделна личност, докато разговоря с нея, дори в стаята да има мнозина. По този начин добрите комуникатори карат събеседника да се чувства най-важния в този момент, колкото и пресилено да звучи. Такова е усещането, което дават. С малко практика всеки може да се научи да го прави.
2. Движението на ръцете. Когато са скръстени докато сме на среща, показваме, че ни е скучно. Ако сме ги сложили зад гърба (най-вече в изправена позиция на разговор) сме в леко изкуствена поза, но внушаваме че слушаме задълбочено.
3. Позицията на тялото. Вероятно не бива да се споменава, но все пак: прозявките се смятат за обидни. Ако пък не са, говорят за липса на енергия.
Голяма част от успеха на контакта с даден човек в бъдеще зависи от това колко сме концентрирани, колко изглеждаме заинтересовани, образовани и интелигентни по време на първата среща.
Американското издание предлага лесна и проста, но ефективна лична програма за подобряване на езика на тялото в две части:
1. Отделете малко време и се погледнете в огледалото, облечени в работно облекло. Може да го сторите преди да тръгнете за работа сутрин. Запитайте се „Какво съобщение изпращам до хората, които ме срещат за първи път? Какво мнение биха имали те за мен преди да съм казал/а и дума?“.
2. Попитайте за обратна връзка. Какво казвате без да изречете и дума? Задайте този въпрос на близък колега и на честен приятел. Всички знаем, че критиката е нужна. За жалост често пропускаме да я търсим, забързани в ежедневието. А тя може да ни помогне да презентираме себе си по възможно най-добрия начин.
Източник: https://www.manager.bg