SaaS (Software as a Service)
Софтуер като услуга софтуер като услуга. Бизнес модел, при който разработчик предоставя достъп до своя продукт чрез интернет. Примери за SaaS услуга са електронна поща, електронно управление на документи, системи за управление на проекти.
Софтуерът като услуга (SaaS) е модел за разпространение на софтуер, при който доставчик на облак хоства приложения и ги прави достъпни за крайните потребители през интернет. В този модел независим доставчик на софтуер (ISV) може да сключи договор с доставчик на облак трета страна за хостване на приложението. Или при по-големи компании, като например Microsoft, доставчикът на облак може също да бъде доставчикът на софтуер.
Редица ИТ специалисти, бизнес потребители и лични потребители използват SaaS приложения. Продуктите варират от лични забавления, като Netflix, до усъвършенствани ИТ инструменти. За разлика от IaaS и PaaS, SaaS продуктите често се предлагат на пазара както на B2B, така и на B2C потребители.
Според скорошен доклад на McKinsey & Company, анализаторите на технологичната индустрия прогнозират по-нататъшен растеж на софтуера като пазар на услуги и очакват пазарът на SaaS продукти да бъде близо 200 милиарда долара до 2024 г.
Как работи софтуерът като услуга?
SaaS работи чрез модела за доставка в облак. Доставчикът на софтуер или ще хоства приложението и свързаните с него данни, използвайки свои собствени сървъри, бази данни, мрежови и изчислителни ресурси, или може да бъде ISV, който сключва договор с доставчик на облак да хоства приложението в центъра за данни на доставчика. Приложението ще бъде достъпно за всяко устройство с мрежова връзка. SaaS приложенията обикновено са достъпни чрез уеб браузъри.
SaaS е тясно свързан с доставчика на приложни услуги ( ASP ) и моделите за доставка на компютърен софтуер при поискване, при които доставчикът хоства софтуера на клиента и го доставя на одобрени крайни потребители по интернет.
В модела на SaaS софтуер при поискване доставчикът предоставя на клиентите мрежов достъп до едно копие на приложение, създадено от доставчика специално за разпространение на SaaS. Изходният код на приложението е един и същ за всички клиенти и когато бъдат пуснати нови функции или функционалности, те се разгръщат за всички клиенти. В зависимост от споразумението за ниво на услугата ( SLA ), данните на клиента за всеки модел могат да се съхраняват локално, в облака или както локално, така и в облака.
Организациите могат да интегрират SaaS приложения с друг софтуер, използвайки интерфейси за програмиране на приложения ( API) . Например, бизнесът може да напише свои собствени софтуерни инструменти и да използва API на SaaS доставчика, за да интегрира тези инструменти с предлагането на SaaS.
Типичната архитектура с множество наематели на SaaS приложенията означава, че доставчикът на облачни услуги може да управлява поддръжката, актуализациите и корекциите на грешки по-бързо, по-лесно и по-ефективно. Вместо да се налага да прилагат промени в множество екземпляри, инженерите могат да направят необходимите промени за всички клиенти, като поддържат един, споделен екземпляр.
Освен това, многократното наемане позволява по-голям набор от ресурси да бъдат достъпни за по-голяма група хора, без да се компрометира важни облачни функции като сигурност, скорост и поверителност.
Предимства на SaaS
SaaS премахва необходимостта организациите да инсталират и стартират приложения на собствените си компютри или в собствените си центрове за данни. Това елиминира разходите за придобиване на хардуер, осигуряване и поддръжка, както и лицензиране, инсталиране и поддръжка на софтуер. Други предимства на модела SaaS включват:
- Гъвкави плащания. Вместо да купуват софтуер за инсталиране или допълнителен хардуер за поддръжката му, клиентите се абонират за SaaS предложение. Преминаването на разходите към повтарящи се оперативни разходи позволява на много фирми да упражняват по-добро и по-предвидимо бюджетиране. Потребителите могат също да прекратят SaaS предложенията по всяко време, за да спрат тези повтарящи се разходи.
- Мащабируемо използване. Облачните услуги като SaaS предлагат висока вертикална скалируемост, която дава на клиентите възможност да имат достъп до повече или по-малко услуги или функции при поискване.
- Автоматични актуализации. Вместо да купуват нов софтуер, клиентите могат да разчитат на доставчик на SaaS за автоматично извършване на актуализации и управление на корекции . Това допълнително намалява тежестта върху вътрешния ИТ персонал.
- Достъпност и постоянство. Тъй като доставчиците на SaaS доставят приложения през интернет, потребителите могат да имат достъп до тях от всяко устройство и местоположение с активиран интернет.
- Персонализиране. SaaS приложенията често са адаптивни и могат да бъдат интегрирани с други бизнес приложения, особено в приложения от общ доставчик на софтуер.
SaaS предизвикателства и рискове
SaaS също така крие някои потенциални рискове и предизвикателства, тъй като предприятията трябва да разчитат на външни доставчици, за да предоставят софтуера, да поддържат този софтуер в работен режим, да проследяват и отчитат точно таксуване и да улесняват сигурна среда за данните на бизнеса.
- Проблеми извън контрола на клиента . Проблеми могат да възникнат, когато доставчиците изпитват прекъсвания на услугите, налагат нежелани промени в предлаганите услуги или претърпяват пробив в сигурността – всичко това може да има дълбок ефект върху способността на клиентите да използват предложението SaaS. За да смекчат проактивно тези проблеми, клиентите трябва да разберат SLA на своя SaaS доставчик и да се уверят, че се прилага.
- Клиентите губят контрол върху версиите . Ако доставчикът приеме нова версия на дадено приложение, тя ще бъде разпространена за всички свои клиенти, независимо дали клиентът иска по-новата версия или не. Това може да наложи организацията да осигури допълнително време и ресурси за обучение.
- Трудност при смяната на доставчици. Както при използването на всеки доставчик на облачни услуги, смяната на доставчици може да бъде трудна. За да сменят доставчиците, клиентите трябва да мигрират много големи количества данни. Освен това някои доставчици използват собствени технологии и типове данни, което може допълнително да усложни трансфера на данни на клиентите между различни доставчици на облак. Заключването на доставчика е, когато клиентът не може лесно да премине между доставчици на услуги поради тези условия.
- Сигурност. Сигурността в облака често се посочва като значително предизвикателство за SaaS приложенията .
SaaS сигурност и поверителност
Рисковете за киберсигурността, свързани със софтуера като услуга, са различни от тези, свързани с традиционния софтуер. При традиционния софтуер доставчикът на софтуер е отговорен за елиминирането на базирани на код уязвимости, докато потребителят е отговорен за стартирането на софтуера в защитена инфраструктура и мрежа. В резултат на това сигурността е по-голяма отговорност на независимия доставчик на софтуер и трета страна на доставчика на облак.
Въпреки бързото приемане на базирани на облак модели за напълно обслужвани софтуерни продукти, организациите все още имат определени резерви относно SaaS продуктите, когато става въпрос за сигурност и поверителност. Тези опасения включват:
- криптиране и управление на ключове ;
- управление на идентичност и достъп ( IAM );
- наблюдение на сигурността;
- реакция при инциденти;
- лоша интеграция в по-широки, специфични за компанията среди за сигурност;
- изпълнение на изискванията за пребиваване на данни ;
- поверителност на данните;
- разходи за инвестиране в инструменти на трети страни за компенсиране на риска за сигурността на SaaS; и
- липса на комуникация с технически експерти и експерти по сигурността по време на процеса на продажба.