MindMap (Мисловни карти)
- Записвайте дори големи количества информация.
- Запомнете информацията (визуализацията подобрява възприятието).
- Анализирайте информацията – такова изображение помага да се намерят всички връзки между детайлите. В допълнение, MindMap ви позволява да видите както голямата картина, така и нейните малки детайли.
Мисловната карта е графичен начин за представяне на идеи и концепции. Това е инструмент за визуално мислене, който помага за структурирането на информацията, като ви помага да анализирате, разбирате, синтезирате, припомняте и генерирате нови идеи.
Както във всяка велика идея, нейната сила се крие в нейната простота.
В мисловната карта, за разлика от традиционното водене на бележки или линеен текст, информацията е структурирана по начин, който наподобява много по-близо как всъщност работи мозъкът ви. Тъй като това е дейност, която е едновременно аналитична и артистична, тя ангажира мозъка ви по много, много по-богат начин, помагайки във всичките му когнитивни функции. И най-хубавото е, че е забавно !
По принцип картографирането на ума избягва скучно, линейно мислене, джогинг на вашата креативност и водене на бележки, забавление отново.
Но за какво можем да използваме мисловните карти?
- Водене на бележки
- Мозъчна атака (индивидуално или в групи)
- Разрешаване на проблем
- Изучаване и запаметяване
- Планиране
- Проучване и консолидиране на информация от множество източници
- Представяне на информация
- Получаване на представа за сложни теми
- Развийте креативността си
Трудно е да се оправдае броят на употребите, които мисловните карти могат да имат – истината е, че те могат да помогнат за изясняване на мисленето ви в почти всичко, в много различни контексти: личен, семеен, образователен или бизнес. Планиране на деня ви или планиране на живота ви, обобщаване на книга, стартиране на проект, планиране и създаване на презентации, писане на публикации в блогове – добре, разбирате идеята – всичко, наистина.
Как да нарисувате мисловна карта
Начертаването на мисловна карта е толкова просто, колкото 1-2-3:
- Започнете от средата на празна страница, като напишете или нарисувате идеята, която възнамерявате да развиете. Препоръчвам ви да използвате страницата в хоризонтална ориентация.
- Развийте свързаните подтеми около тази централна тема, като свържете всяка от тях с центъра с линия.
- Повторете същия процес за подтемите, генерирайки подтеми от по-ниско ниво, както сметнете за добре, свързвайки всяка от тях със съответната подтема.
Още няколко препоръки:
- Използвайте обилно цветове, рисунки и символи. Бъдете възможно най-визуални и мозъкът ви ще ви благодари. Срещал съм много хора, които дори не се опитват, с извинението, че „не са артисти“. Не позволявайте това да ви попречи да опитате!.
- Дръжте етикетите на темите възможно най-кратки , като ги задържате в една дума – или, още по-добре, само на снимка. Особено във вашите първи мисловни карти, изкушението да напишете пълна фраза е огромно, но винаги търсете възможности да я съкратите до една дума или цифра – така вашата мисловна карта ще бъде много по-ефективна.
- Променете размера, цвета и подравняването на текста . Променете дебелината и дължината на линиите. Осигурете колкото се може повече визуални знаци, за да подчертаете важни точки. Всяко малко помага за ангажирането на мозъка ви.
Независимо коя форма използвате, основната предпоставка е една и съща: използване на графична визуализация като организационен инструмент. Когато мисловната карта се използва в бизнес контекст, тя може да бъде ефективен инструмент за управление на проекти, като помага на членовете на екипа да разбият и организират необходимите задачи, за да постигнат целта си. Мисловното картографиране помага на работниците да визуализират и приоритизират своите задачи и да останат фокусирани върху изпълнението им. Полезно е за сътрудничество и решаване на проблеми и може да помогне на хората да видят по-голямата картина