CDN технология: как работи, ползи и рискове за SEO
CDN (мрежа за доставка на съдържание) е мрежа за доставка на съдържание. Това е голям брой взаимосвързани сървъри, разположени на различни географски локации, и има за цел да ускори прехвърлянето на съдържанието на даден уеб ресурс до крайния потребител.
За какво се използва CDN?
Ускорете зареждането на статично съдържание
Използвайки тази технология, можете да кеширате и запазвате много елементи от сайта, свързани със статично (непроменливо) съдържание, включително изображения, аудио и видео, JS и CSS файлове). CDN съхранява копия на статичното съдържание на сайтове на своите сървъри по целия свят и когато потребителят отвори уеб ресурс, съдържанието за него ще бъде заредено от най-близкия мрежов сървър. По този начин трафикът преминава по оптималния маршрут, намалява се натоварването на мрежата и се постига максимална скорост на връзката. В резултат на това уебсайтовете, използващи CDN, се зареждат по-бързо.
В допълнение, за подобряване на скоростта на зареждане на сайта, CDN може да се използва за компресиране на съдържание (текстове, изображения) и минимизиране на CSS и JS кодове.
Доставка на динамично съдържание
Някои CDN доставчици обработват не само статични, но и динамични данни (променящи се и адаптирани за конкретен потребител, които се генерират на сървъра в момента на получаване на заявката). Ускоряването на доставката на динамично съдържание при използване на CDN се постига чрез избор на оптимален мрежов маршрут и подобряване на пропускателната способност. За разлика от един сървър, общата честотна лента на мрежата за доставка на съдържание е лесно мащабируема и практически неограничена.
Разпространение на стрийминг съдържание
CDN се използва и за разпространение на поточно съдържание (поточно аудио и видео). При стрийминг CDN, потокът от данни се препредава към сървърите, които са част от мрежата, и от тях се разпространява до потребителите. В същото време, с помощта на балансьори на натоварването, заявките се пренасочват към най-малко натоварените сървъри в момента.
Как работи CDN?
За да работите чрез CDN, трябва да създадете домейн като cdn.domain.com, от който ще се разпространява съдържанието, и да го свържете към доставчика на CDN. Обикновено на клиентите се предлагат две опции за URL адреса на CDN:
- URL, който се генерира автоматично;или
- персонализиран URL адрес. Задаването на персонализиран URL адрес с CNAME запис (каноничното име, което сочи към основния домейн) ви позволява да съхранявате своите обслужвани от CDN активи в поддомейн във вашия собствен домейн (cdn.domain.com).
Потребителят въвежда в браузъра адрес www.domain.com, от който получава HTML страница. В този случай цялото статично съдържание, като изображения или видеоклипове, се зарежда от CDN (от cdn.domain.com).
За да свържете CDN към отделни елементи на страницата (изображения, JS скриптове, CSS стилове и т.н.), трябва да напишете техните адреси на CDN сървъра в изходния код на вашия сайт, например, както е показано на екранната снимка по-долу:
Технологиите GeoDNS и AnyCast се използват за определяне на кеширащите сървъри, които са най-близо до потребителя.
С GeoDNS можете да свържете множество IP адреси към един и същи домейн. В зависимост от географското местоположение (което се определя от IP адреса, от който е изпратена заявката), потребителят се пренасочва към най-близкия до него сървър.
С технологията AnyCast на множество географски разпределени сървъри се присвоява един и същ IP адрес (IPv4 или IPv6), наречен anycast адрес. Най-подходящият сървър се избира от системата за маршрутизиране.
Какво трябва да се има предвид при избора на доставчик на CDN?
- Зона на покритие и брой точки на присъствие (кеширащи сървъри в CDN) – проверете тяхната наличност в регионите, които ви интересуват. По този начин повечето световни лидери на пазара на CDN (например Akamai Technologies, през чиято мрежа преминава до 30% от световния уеб трафик) нямат физическо присъствие в Руската федерация.
- Броят на връзките с телекомуникационните оператори – броят на тези връзки също влияе върху скоростта и непрекъснатия трансфер на данни към CDN.
- Осигуряване на допълнителна функционалност и функции (управление на кеширане, изображения и HTTP заглавки, изчистване на кеша, предварително зареждане на много тежко съдържание, анализиране на статистика и т.н.).
- Наличие на поддръжка за технологиите и протоколите, необходими за вашия проект (SSL сертификат, HTTP / 2 протоколи, IPv6 и др.).
- Ниво на сигурност на мрежата. В допълнение към защитата срещу DDoS атаки трябва да се филтрира неоторизиран достъп. Също така е добре, ако има вградена защитна стена за уеб приложения (WAF) и SSL криптиране. Сигурността на мрежата обаче не трябва да е за сметка на производителността. Това също трябва да се вземе предвид при избора на доставчик.
- Качество на поддръжката. Обслужването на клиенти трябва да е на разположение 24/7, за да помогне при разрешаването на проблеми.
- Разходи за услуги, ценообразуване.
Колко струват CDN услугите?
Мрежите за доставка на съдържание са доста скъпи видове услуги (средно няколко хиляди рубли на месец), така че критерият за разходите играе важна роля при избора на конкретен доставчик.
Ценовите модели могат да бъдат различни:
Месечен или годишен абонамент (например от доставчици на CDNvideo, CloudFlare):
Таксува се за съдържание, прехвърлено по мрежата (Amazon Cloudfront):
Колкото повече трафик към сървърите, толкова по-ниска може да бъде цената на един GB (Selectel):
Цената за използване на CDN зависи от броя на включените сървъри и тяхното местоположение, от опциите, включени в пакета и т.н.
На евтиния пазар на CDN можете да намерите тарифи от $0,01 (около 70 копейки) за 1 GB трафик при потребление, без да е необходимо да купувате месечен абонамент (BunnyCDN):
Някои доставчици предлагат безплатен пробен период, безплатни планове за физически лица и т.н.
Защо CDN са полезни за SEO?
Скоростта на уебсайтовете е от все по-голямо значение за промоцията в търсачките. И така, през 2021 г. Google направи времето, необходимо за зареждане на основното съдържание на страница, един от сигналите за класиране като част от показателя Core Web Vitals .
Ако сайтът се зарежда твърде бавно, това може да доведе до загуба на потребители, което означава влошаване на поведенческите фактори на уеб ресурса и намаляване на продажбите.
Проучването на Google ясно показва как времето за зареждане на съдържанието влияе върху поведенческите показатели на уебсайта. Например, тъй като времето за зареждане на страницата се увеличава от една секунда на 10 секунди, шансът посетител на мобилен сайт да напусне се увеличава със 123%.
Използването на мрежи за доставка на съдържание е един от начините за решаване на този проблем – географски разпределените сървъри, включени в CDN, помагат да се сведе до минимум времето за реакция на сайта към потребителите.
Надеждността на сайта също се увеличава – благодарение на разпределението между CDN сървърите, съдържанието остава достъпно дори при пикови натоварвания. В случай на аварии и повреди, трафикът автоматично се насочва към други мрежови сървъри.
Минуси и рискове от използването на мрежи за доставка на съдържание
Закъснения в кеширането
Когато файлът се промени на главния сървър, той ще остане непроменен на кеширащите сървъри. За да разрешат този проблем, съвременните CDN предоставят функция за периодично изчистване и актуализиране на кеша, тоест премахване на старо съдържание и замяна с нови версии.
Блокировка IP
Ако по някаква причина вашите „съседи“ са блокирани от IP на доставчика на CDN, вашият сайт може да бъде блокиран заедно с тях. В този случай трябва да изпратите заявка до доставчика на CDN за промяна на IP адреса.
Загуба на трафик от вертикално търсене (от изображения или видеоклипове)
Роботът може да получи зареждане на страница не от вашия сайт, а от CDN сървъра, който е кеширал изображението. За търсачката това означава, че изображението не е на вашия сайт, а на друг. В резултат на това може да загубите трафик на изображения. За да избегнете това, можете да дадете на роботите за търсене само версията с изображението, която се съхранява на вашия сървър, а не версията от CDN. Или трябва да качите изображения в поддомейн на вашия собствен домейн от второ ниво, например на cdn. domain.com, както и запазване на имената на файловете и йерархията.
Например, ако пътят до изображението преди използването на CDN изглеждаше така:
www.domain.com/wp-content/uploads/2021/06/image1.png
тогава трябва да изглежда така:
cdn.domain.com/wp-content/uploads/2021/06/image1.png
Това ще помогне на търсачката да свърже изображения към вашия сайт и ще спестите трафик от търсенето на изображения.
Въпреки че анализаторът на Google Джон Мюлер заяви , че няма SEO бонус за поставяне на изображения на един хост / домейн, обаче, някои чуждестранни проучвания показват, че когато се използва CDN, дори наличието на поддомейни може да не реши проблема и не гарантира на малките уебсайтове подобряване на позициите при търсене на снимки.
Появата на дубликати в индекса на търсачките
CDN може да причини проблеми с дублираното съдържание, ако не го настроите правилно. Дубликати възникват, когато търсачката индексира копия на страници, заредени чрез CDN.
Казус: Една от компаниите, предоставящи SEO услуги, се сблъска с този проблем. Индексът на Google включва пълни копия на страниците, които се съхраняват в CDN (компанията кешира не само медийно съдържание, но и самите уеб страници). Търсачката индексира страниците в CDN домейна и резултатът е около 13,5 хиляди дублирани страници.
За да разрешите този проблем, трябва да настроите канонично заглавие. Това е допълнителен HTTP хедър, който се добавя към вашия CDN и казва на робота на Google, че съдържанието във вашия CDN е само копие.
Можете също така да зададете атрибута rel=canonical на тага <link> да бъде каноничният (за предпочитане за индексиране) URL адрес на основния домейн. Ако обаче има няколко поддомейна, този метод е подходящ само за Google – Yandex няма да вземе предвид междудомейн rel=canonical. Можете също така да деактивирате поддомейна за индексиране, но тогава посещенията на потребители, които влизат в поддомейна, няма да бъдат взети под внимание, което ще доведе до влошаване на поведенческите фактори на уеб ресурса. Следователно трябва да преместите CDN версията в отделен поддомейн cdn.domain.com, да я регистрирате в панела за уеб администратори, да контролирате нейното индексиране и появата на грешки, които могат да възникнат при използване на мрежи за доставка на съдържание.
Неправилна оптимизация на съдържанието
Промяната на съдържанието при доставката (минимизиране на кода, структурни промени) може да бъде свързана с високи рискове. Дори неправилното намаляване на изходния код чрез премахване на допълнителни интервали, маловажни елементи и т.н. може да повлияе неблагоприятно на производителността на уеб ресурс. По-съществени промени (преместване на JS код в края на HTML страницата, обединяване на файлове) при грешка могат да нарушат още по-голяма степен функционирането на сайта.
Така например, един преглед на доставчици на CDN услуги предупреждава , че ако използвате услуга на Microsoft Azure, която компресира изображения и оптимизира HTML, CSS и JavaScript, трябва да внимавате, когато оптимизирате CSS файлове, тъй като тази CDN услуга може да не работи правилно модифициране на файлове със стилови листове съдържание.
По този начин няма да е възможно да се автоматизира цялата оптимизация на съдържанието, необходима за ускоряване на уеб ресурс. Например премахването на неизползван или дублиран код трябва да се извърши ръчно. По правило всички подобни функции за оптимизация в CDN се контролират от настройки, а тези, които са свързани с най-големи рискове, са деактивирани по подразбиране.
Увеличаване на заплахата от хакване и кражба на данни
Сами по себе си CDN сървърите защитават първоначалния сървър от хакерски атаки, но от друга страна използването им създава повече възможности за хакерите. Компаниите трябва да бъдат внимателни, особено когато споделят чувствителни данни. Следователно мрежовата сигурност също е важен критерий при избора на CDN доставчик.
Загуба на контрол върху данните
Тъй като съдържанието вече не се намира само на вашия собствен сървър, но се хоства и на няколко CDN сървъра, това води до известна загуба на контрол върху съдържанието на уеб ресурса.
Загуба на съдържание, съхранено в CDN, в случай на изключване на услугата
Например, има случай, при който компания е поставила всички изображения в услуга, която ускорява тяхното изтегляне. Година по-късно този ресурс престана да съществува и на сайта, който публикува съдържание там, изчезнаха всички изображения в онлайн магазина, блога и т. н. В резултат на това позициите му рязко спаднаха и отне много време намиране на нови изображения и възстановяване на позиции сайт.
Кой трябва да използва CDN?
На първо място, CDN могат да бъдат полезни:
- Големи онлайн магазини и други проекти, насочени към промоция в различни региони или държави.
Например, онлайн магазинът Ozon съхранява статично съдържание (всички изображения, шрифтове, js скриптове) на CDN сървъри.
- Услуги, които разпространяват мултимедийно съдържание и стрийминг.
Например, онлайн киното ivi използва CDN (CDNvideo) за непрекъснато излъчване на видео съдържание в страните от ОНД и съседните страни.
- Ресурси, които разпространяват игрово съдържание и софтуер.
Например финландската медийна компания Rovio Entertainment, която стои зад създаването и разпространението на серията игри Angry Birds, използва Amazon CloudFront, тъй като услугата помага за намаляване на забавянето на API повикванията, а интеграцията с AWS Shield и AWS WAF осигурява защита срещу DDoS атаки .
Обобщаване
Тъй като цената на CDN услугите е доста висока и използването на тази технология носи значителни рискове, има смисъл да се използва за големи международни компании, които предават голямо количество медийно съдържание, което собствените им сървъри не могат да обработват.
В същото време важните условия за ефективно използване на мрежа за доставка на съдържание са:
- избор на надежден CDN доставчик, който предоставя всички необходими функции и има точки на присъствие в регионите, където се рекламира вашата компания;
- наличие на квалифициран екип за техническа поддръжка;
- създаване на поддомейн във вашия собствен домейн (cdn.domain.com) за разпространение на съдържание чрез CDN.
Също така трябва да проверите скоростта на изтегляне и други показатели за качеството на сайта преди и след свързването на CDN. Ако показателите не са се подобрили, а са се влошили, трябва да спрете да го използвате.
Малките компании, чиято целева аудитория е концентрирана в един регион и сайтът няма голямо количество “тежки” статични данни (изображения, видео, аудио и др.), Не е необходимо да използват мрежа за доставка на съдържание.
В този случай проблемът с бавното зареждане на сайта се решава чрез извършване на техническа работа върху самия ресурс. Причините за ниската скорост на работата му могат да бъдат:
- неоптимизирани изображения;
- тежък и излишен код;
- неправилно свързване на JS и CSS;
- грешки в настройката на базата данни;
- недостатъчен капацитет на сървъра.
Можете да проверите скоростта на зареждане на сайта, като използвате доклада за скорост и използваемост на Labrika, който показва оценка на показателите за скорост и дава препоръки за тяхното оптимизиране.