B2B (Business To Business)

Бизнес-към-бизнес (B2B), наричан още B-to-B, е форма на транзакция между бизнеси, като например такъв, включващ производител и търговец на едро, или търговец на едро и търговец на дребно. Бизнес към бизнес се отнася до бизнес, който се извършва между компании, а не между компания и отделен потребител.
КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ
- Бизнес-към-бизнес (B2B) е транзакция или бизнес, извършван между един бизнес и друг, като търговец на едро и дребно.
- B2B транзакциите обикновено се случват във веригата за доставки, където една компания ще купува суровини от друга, които да бъдат използвани в производствения процес.
- B2B транзакциите също са обичайно за компаниите от автомобилната индустрия, както и за компаниите за управление на имоти, домакинство и промишлено почистване.
B2B E-Commerce
В края на 2018 г. Forrester каза, че пазарът за електронна търговия B2B е надхвърлил 1,134 трилиона долара – над 954 милиарда долара, които е предвидил за 2018 г. в прогноза, публикувана през 2017 г. Това е приблизително 12% от общите 9 трилиона долара от общите продажби на B2B в САЩ за годината. Те очакват този процент да се покачи до 17% до 2023 г. Интернет осигурява стабилна среда, в която фирмите могат да научат за продукти и услуги и да положат основата за бъдещи транзакции между бизнес.
Фирмените уебсайтове позволяват на заинтересованите страни да научат за продуктите и услугите на бизнеса и да започнат контакт. Уебсайтовете за онлайн обмен на продукти и доставки позволяват на фирмите да търсят продукти и услуги и да инициират поръчки чрез интерфейси за електронни поръчки. Специализираните онлайн указатели, предоставящи информация за определени индустрии, компании и продуктите и услугите, които предоставят, също улесняват B2B транзакциите.
Специални съображения
Транзакциите между бизнеси изискват планирането да бъде успешно. Такива транзакции разчитат на персонала за управление на акаунти на компанията, за да установят взаимоотношения с бизнес клиенти. Взаимоотношенията между бизнеса също трябва да се подхранват, обикновено чрез професионални взаимодействия преди продажбите, за да се осъществят успешни транзакции.
Транзакциите между бизнес и големите корпоративни сметки са нещо обичайно за фирмите в производството. Samsung, например, е един от най-големите доставчици на Apple в производството на iPhone. Apple също така поддържа B2B отношения с фирми като Intel, Panasonic и производителя на полупроводници Micron Technology.
B2B транзакциите също са гръбнакът на автомобилната индустрия. Много компоненти на превозни средства се произвеждат самостоятелно и производителите на автомобили купуват тези части, за да сглобяват автомобили. Гумите, батериите, електрониката, маркучите и бравите на вратите, например, обикновено се произвеждат от различни компании и се продават директно на производителите на автомобили.
Доставчиците на услуги също участват в B2B транзакции. Компаниите, специализирани в управлението на имоти, домакинството и промишленото почистване, например, често продават тези услуги изключително на други бизнеси, а не на отделни потребители.