Маркетингови грешки, които трябва да избегнете през 2018 г.
Маркетинговият пейзаж е по-разнообразен от преди. Стратегиите се реализират в множество канали. За да бъдем подготвени, се налага да провеждаме одити много по-често. С толкова много задачи за изпълнение, има мнозина маркетолози, които вървят по тънък лед и често допускат грешки.
Какви?
Авторката Решу Ратхи коментира в Entrepreneur.com. Според нея в актуалната обстановка на 2018 г. те най-часто ще бъдат следните:
Не правим скока от персонализация към индивидуализация.
Всеки говори за персонализацията, но маркетолози все още се борят да създадат смислени потребителски преживявания. Въпросът не е дали ще персонализираме съобщенията си, всеки го прави до някаква степен, а дали все още правим персонализация на твърде масово ниво. Може би просто включвате имената на потребителите си някъде – това не е достатъчно. Вземате ли предвид информацията за индивидуалните профили при маркетинговите ви инициативи?
Скорошен доклад показа, че само 6% от маркетинга в световен план използва профила на отделния потребител онлайн и в офлайн каналите.
Не следвате кардиналното правило 80/20. Без съмнение сте чули за него, това е Законът на Парето в маркетинга. И независимо дали става дума за интернет усилията ви с контент маркетинг, или за маркетинг с имейли, а може би и за социални мрежи, всичко трябва да бъдат насочено да доставяте стойност на публиката, която вече имате. Много по-малко усилия трябва да влагате в промоционална дейност. По-скоро дръжте настоящата си публика ангажирана. Това ще гради дългосрочна връзка.
Пренебрегвате т.нар. ритеншън маркетинг или маркетинга на задържане.
Той трябва да е гръбнакът на цялостната ви стратегия. Защо? Поради две причини: По-лесное да продаваме на някой, с когото вече сме изградили връзка, а и е по-печелившо да продаваме на вече съществуващи потребители.
Не документирате вашата маркетингова стратегия за използване на съдържание. В момента маркетингът със съдържание е най-добрият залог да се издигнем над шума. Неслучайно 94% от малкия бизнес в Щатите и 93% от business-to-business (B2B) компаниите го използват. Както и 77% от business-to-consumer (B2C) фирмите.
Документирайте стратегията си преди да започнете да създавате истории и други материали около бранда си. Това ще направи създаването на съдържание и дистрибуцията по-лесни и по-ефективни.
Игнорирате нови канали и платформи. Най-успешните компании правят всичко възможно да използват всеки възможен маркетингов канал. Те не само се придържат към предишните си канали и стратегии, където вече имат присъствие, но и според изследване на Harvard Business School използват множество канали, което е по-печелившо. Дигиталният свят постоянно еволюира.
Използвате имейла като промоционален инструмент.
Имаше епоха, в която имейлите бяха ползвани само за промоционални цели, но модерните професионалисти знаят, че маркетингът играе водеща роля в изграждането на базирани на доверието връзки и той ангажира и задържа клиентите. Да се пренебрегват тези отговорности може да има сериозни последици, особено върху онлайн бизнеса.
Ако искате имейл маркетингът ви да бъде успешен, трябва да приемете нагласата, че имейлите са средство за ангажиране, не за промоция.
Не отделяме време да мислим и майсторим съобщенията си.
Това е най-голямата грешка, правена от маркетолозите. Те просто не отделят достатъчно внимание докато създават съобщението си, преди да го разпространят.
Внимателно помислете в какво искате да повярва публиката ви или потенциалният клиент. Независимо дали пишете в блог, създавате имейл, пишете публикация във Facebook или друго, всичко в съдържанието ви трябва да се разбира ясно и да бъде убеждаващо.
Бъдещето на маркетинга ще е много po-сложно и то ще възнаграждава само нези, които могат да предоставят смислени преживявания. Ако искате да се отличите в дигиталната епоха, трябва да създадете потребителското изживяване правилно.
Източник: https://www.manager.bg/