Управлявайте обучението на кадри
Представете си, че компанията е оставила на редовите мениджъри да решават как да инвестират в информационни технологии. Някои купуват Windows, други Mac OS, а трети предпочитат Linux. Накрая се събира техника, която трудно работи заедно.
Нещо подобно се случва в много компании при обучението на кадри. Голяма част от инвестициите отиват за еднократни ангажименти, поети заради мода, наложила се в HR гилдията. Ако и във вашата компания подготовката на кадри е по-скоро импровизация, отколкото добре обмислена стратегия, доверете се на следните 5 стъпки, за да постигнете стабилен резултат в обучението на кадри.
1. Заявете ясно целите
По-рано обучението се използваше, за да доведе до положителен обрат в представянето на неуспешните мениджъри. Днес обаче то все по-често служи, за да помага на силните мениджъри да подобрят резултатите си с още едно ниво. Сега трябва да се определят целите на обучението. Дали то ще се концентрира върху разширяване на уменията по висшите етажи, дали ще прави преходите в йерархията по-лесни, или ще изгражда стабилни резерви – това зависи от състоянието и общата стратегия на компанията.
2. Обърнете внимание на детайлите
Щом бъдат определени основните цели на вашата програма за подготовка, конкретизирайте следните въпроси: Кой ще участва? Вътрешни или външни инструктори ще ангажирате? Как ще измервате успеха? Какви последици ще има евентуалният провал?
3. Наблюдавайте внимателно преподавателите
Много HR отдели се провалят точно тук. Затова е добре да поискате от бъдещите преподаватели да опишат как са помогнали на организации със сходни на вашите проблеми. Особено важно е да могат да докажат, че техните инструменти и методи са в състояние да се адаптират към вашата организация.
4. Участвайте активно в проекта
Създайте стандартна процедура за ориентиране на преподавателите във вашите цели. Но не спирайте дотук, разговаряйте редовно по въпроси, свързани с бизнеса. Така те ще ви разберат по-добре и ще бъдат по-целенасочени в работата си.
5. Измервайте резултатите
Трудна задача, но ако ясно сте дефинирали целите на обучението и спрямо тях сте избрали критерии за оценка, може да се получи. Ако основната цел на вашата програма е да развиете най-обещаващите кадри и да възпитате у тях лоялност към компанията, броят на кадирте, задържали се на работа при вас е разумно мерило за успеха.
Андрю Парк, журналист на свободна практика, който пише за Business Week, Fast Company и New York Times.
Източник: https://www.manager.bg/