Стратегия за общуване на младия предприемач
Да кажем, че сте млад и имате добра идея. Стартовият капитал може да ви направи различни. Опитът в бизнеса и спестовността също помагат, разбира се. Но, за да се възползвате от най-мощното оръжие, което един предприемач може да има, използвайте общуването. В комуникацията с другите се корени бизнес успехът.
Намерете си ментор. Добрият наставник с опит ще ви помогне да помислите над идеята си за бизнес, как да съберете средствата, и ще ви довери от опита си за спестовност, с който не разполагате. От него ще можете да получите възнаграждение, когато го заслужавате, и ще вдигнете глава, когато сте обезсърчени. Ако имате ментор, той ще ви алармира за проблемите, вероятно дълго преди вие самите да сте ги забелязали.
Дядо ми притежаваше магазин за антики и забележителни предмети от миналото във Ванкувър, Британска Колумбия. Той беше интуитивен предприемач. Помогна на мен и брат ми Матю да направим първото си успешно бизнес начинание в живота: продавахме играчки – самолетчета по време на местен фестивал, когато бяхме едва 7-8 годишни. С негова помощ развихме правилната маркетингова стратегия – направихме пред потенциалните клиенти шоу със самолетчетата, което предизвикваше възторг и „уау” ефект. Продадохме играчките си само за 2 часа.
Първият ни ментор в бизнеса беше някой, на когото разчитахме, и който го беше грижа за нашия успех. Той имаше знанието и уменията да ни държи фокусирани и ние знаехме, че успехът в ранна възраст, ще ни помогне в опитите ни на предприемачи на по-късен етап. Гледайки назад, осъзнавам, че той наистина проектира първия ни пробег в бизнеса и ни помогна да изградим увереност в себе си. Дори сега, 30 години по-късно, Матю и аз усещаме, че си спомняме съветите му, когато вземаме решения в бизнеса.
Въпреки че малко предприемачи са имали късмета да имат учител в семейството, възможно е да откриете някой, близо до вас. Ако не, можете да го потърсите другаде. Ето 8 стъпки, които ще ви помогнат да намерите подходящия наставник:
1. Определете нуждите си. Установете от какъв точно учител имате нужда сега. Проблем с оценката на пазара ли имате? Или с цифрите? Разберете от каква подкрепа имате нужда, за да научите повече и да преминете към следващата стъпка.
2. Отделете време да създавате контакти. С тях откривате клиенти, но сред тях може да е вашият бъдещ ментор.
3. Слушайте повече, говорете по-малко. Имайки предвид ентусиазма на младостта, може да ви е трудно да сте по-сдържани. Но е необходимо.
4. Приемайте поученията. Не се превръщайте в някой, който мисли, че знае всичко. Хората се отдръпват от подобни хора. Бъдете готови да посрещнете мнения отвъд вашите очаквания.
Най-ефективният метод за проучване на нагласите на клиентите
5. Останете гъвкави. Може да имате ментори, които ви съпровождат в хода на цялото бизнес начинания, но може и да ви бъдат полезни хора, с които сте прекарали само един следобед, изпълнен с интересни идеи.
6. Не подценявайте нетрадиционните учители. Някои от тях ще ви помогнат без да ги познавате. Например тези от книгите, семинарите, речите, видеозаписите. Брат ми винаги е гледал на Ричард Брансън като на много полезен учител, а и двамата не го познаваме.
7. Благодарете на учителите си. Когато някой ви е помогнал, преднамерено или не, покажете вашата признателност. Истински добрите учители се познават по това, че не се наемат с тази роля заради пари, а водени от искрените подбуди да помогнат на друг да порасне.
8. Отплащайте се в замяна. Може вечно да останете длъжни на учителите си, но ще признаете това, което те са сторили, когато дойде ред и вие да станете учител.
По разказ и съвети на Адам Торън в Entrepreneur.com
Източник: http://www.manager.bg