Страници без трафик – как да ги намерите и поправите?
Трафикът или посещенията на уебсайт е броят на потребителите, които го посещават за даден период от време.
Страниците без трафик са страници с нулев трафик. Те могат да бъдат:
- страници, които не са подходящи (т.е. не отговарят) на заявките за търсене;
- сервизни и технически страници, които не са предназначени да бъдат посещавани от потребители;
- страници, записани от потребителите на техния компютър;
- страници, които не водят до вътрешни и външни връзки;
- висококачествени посетени страници, погрешно блокирани от индексиране (т.е. от включване в индекса – базата данни на търсачката);
- неканонични URL адреси , които Google не е избрал като предпочитани за индексиране от набор от идентични страници ( дубликати ) на вашия сайт;
- страници не са намерени (404 грешка), страници с малко полезно съдържание или технически проблеми.
Защо е важно да знаем за наличието на такива страници в сайта?
Тяхното присъствие води до загуба на потребители от сайта и влошаване на посещаемостта му. Посещаемостта е един от показателите за търсенето на даден уеб ресурс и е един от поведенческите фактори, които се вземат предвид при класирането както в Google , така и в Yandex . Без добър трафик е невъзможно да се осигурят високи реализации и продажби.
Индексирането на страници без трафик може да доведе до раздуване на индекса , което е терминът, използван за индексиране на голям брой страници, които нямат стойност за потребителите. Това се отразява негативно на класирането на сайта, тъй като се изразходва твърде много време за обхождане на ненужни страници, а полезните страници може изобщо да не бъдат индексирани. Търсачките ще считат такъв сайт за по-некачествен и няма да го поставят на високи позиции в резултатите от търсенето.
Анализът на страници без трафик ще помогне за идентифициране и отстраняване на проблеми на сайта – например страници с грешки 404, погрешно блокиране от индексиране, дублирано съдържание и други неизправности или недостатъци, които имат отрицателно въздействие върху класирането и трафика на сайта.
Как да намерите страници без трафик?
В Google Analytics можете да видите нулев трафик само когато разглеждате страници поотделно.
Използвайте отчета на Лабрика „Страници без трафик“ в секцията поведенчески фактори. Отчетът показва списък на всички страници, които потребителите не са посещавали в рамките на 6 месеца. Информацията се предоставя от тези измервателни уреди, които са били свързани към услугата Лабрика.
Как да коригирам страници без трафик?
За да коригирате такива страници, трябва да ги анализирате и да разберете причината за липсата на трафик.
Спрете да индексирате страници, които не са предназначени за потребители
Сервизни и технически страници, които не са предназначени да бъдат посещавани от потребители, не трябва да се включват в резултатите от търсенето, поради което по правило те са затворени за индексиране в търсачките.
Премахнете страници, които нямат потенциал да привлекат трафик
Страници с грешки 404 и други технически проблеми, дубликати, страници с малко полезно съдържание трябва да бъдат премахнати или преработени, като се попълни с полезно съдържание и се премахнат технически грешки и недостатъци. Трябва да изтриете страници, които нямат нито трафик, нито потенциал да го привлекат, няма обратни връзки от други уеб ресурси.
Оптимизирайте страници, които могат да привлекат трафик
- Ако дадена страница има потенциал да привлича трафик, тя не трябва да се премахва. Ако е възможно, оптимизирайте такава страница за популярна дума за търсене с висок потенциал за трафик. Напишете думите за заявка в мета таговете Title и Description, както и в заглавието H1 – това ще помогне на страницата да заеме позиции в ТОП резултатите от търсенето и следователно да получи трафик. Можете да използвате препоръките за оптимална дължина на текстовете, Title, Description и H1, както и добавяне на ключови думи към тях, които услугата Labrika предоставя в раздел „Оптимизация на страници“.
- Ако поради високата конкуренция не е възможно да популяризирате страницата за обща високочестотна фраза, използвайте по-тесни нискочестотни заявки за популяризиране – нивото на конкуренция за тях е много по-ниско, което означава, че ще бъде по-лесно да достигнете до ВРЪХ. В допълнение, те са по-добри в привличането на целевия трафик – посетители, които се интересуват от този конкретен продукт.
- Популяризирайте страницата за заявката, на която отговаря, по типа намерение (намерение за търсене). Търговските страници със стоки или услуги се популяризират успешно само чрез търговски заявки, насочени към закупуване на тези продукти. За да популяризирате информационни страници (статии, блогове, видео ревюта, страници с въпроси и отговори и т.н.), изберете информационни заявки, които търсят информация по дадена тема. Можете да видите вида на заявката в “Таблица по ключови думи” на услугата Лабрика.
- Предлагайте съдържание във формата, който преобладава в ТОП резултатите за тази заявка (инструкции, рецензии, колекции, мнения, инструменти и др.). Най-вероятно това е точно това, което потребителите предпочитат.
- Пишете атрактивни фрагменти (кратки описания на сайта в резултатите от търсенето) – това ще повиши кликаемостта им и ще привлече повече посетители. В допълнение към оптимизирането на заявките на мета таговете Title и Description, които се използват за формиране на фрагмента, можете да опишете вашето USP (уникално предложение за продажба) и конкурентни предимства, да добавите думи, които ще покажат търговската ориентация на страницата (купете, поръчайте, цена, име на град, къде се извършват продажбите и др.). За да подобрите вашите фрагменти, докладът на Лабрика „Собствени фрагменти и според ТОП10“ ще ви помогне.
Премахнете погрешното блокиране на индексирането на необходимите страници
Ако случайно предотвратите индексирането на висококачествени посетени страници, трябва да промените настройките на сайта, така че търсачките да могат да добавят тези страници към търсенето. Най-често срещаният начин за блокиране на индексирането е мета тагът robots с атрибута noindex . Това е малка част от кода на страницата, която не позволява на търсачките да индексират URL адреса. Индексирането може също да бъде предотвратено чрез блокиране на страницата във файла robots.txt , който съдържа директиви за обхождане за роботи за търсене, забрана на робота да следва връзки, водещи до страницата, използвайки атрибута nofollow и т.н. За намиране на всички страници, които са затворени за индексиране , вижте доклада на Лабрика „ Индексиране на ключалки.
Коригирайте грешки в навигацията
Грешките при навигация водят до насочване на посетители и роботи към несъществуващи страници (грешки 404) или до голям брой дубликати и могат също така да попречат на индексирането на желаните страници. Използвайки отчетите на Labrika, проверете използването на пренасочване (пренасочване) и атрибута rel=canonical , който показва каноничната страница, която е с приоритет за индексиране.
Google обикновено не индексира повредени страници – ако имат обратни връзки, трябва да ги пренасочите към работещи страници на същата тема. Това ще ви осигури повече трафик. 404 страници с грешки се показват на Labrika в отделен отчет.
Добавете вътрешни и външни връзки към страницата
Ако страницата съдържа висококачествено подходящо съдържание, но не е в индекса, въпреки че техническите настройки не предотвратяват индексирането, добавете връзки към нея от подходящи авторитетни страници на вашия сайт. Това ще помогне на робота за търсене бързо да намери и индексира желаната страница, а потребителите да навигират до нея от други страници. Можете да видите страници, които не водят към вътрешни връзки, в доклада на Лабрика „Лендинг, малко входящи (< 5)“.
Поставете естествени външни връзки към страници – използвайте директории на организации, популярни блогове, социални мрежи, тематични сайтове, форуми и други ресурси, където можете да получите безплатна обратна връзка. Външните връзки все още са важен фактор за класиране в Google – според проучване има значителна връзка между общия брой връзки към страница и нейното класиране.
Използвайте отчети и инструменти на Google, за да проверите за проблеми на дадена страница
Проверете „Отчет за ръчни действия“ и „Отчет за проблеми със сигурността“ – проблемите във всеки от тези отчети на Google могат да попречат на страницата ви да се показва в резултатите от търсенето.
Използвайте инструмента за проверка на URL адреси – той предоставя информация за индексираната от Google версия на определена страница. Можете да получите подробна информация за проблеми със страницата (включително AMP грешки, грешки в структурираните данни, проблеми с индексирането) и да получите препоръки как да ги коригирате.