Неправилните подходи в маркетинга
Дори големите фирми често не успяват с вълшебна пръчица да сътворят високоуспешен маркетинг план. И така, кампаниите се провалят.
Причините са различни, рекламодателите също. Някои грешки обаче се повтарят с особено видима честота. Авторите в сайта YoungEntrepreneur ги обобщават така:
Грешка #1. Пази се професионалния фронт. Професионалната поява и език са важни във всяка маркетингова кампания, но степента на възприемане на професионалния език и отношение силно зависят от вида на индустрията. Изказът в рекламата на фирма за детски партита естествено трябва да е далеч по-различен от този в кампания за правна фирма. Няма правило, че консервативният бизнес като юридическите услуги, застраховането и банковите услуги трябва да бъдат представяни сухо. Важно е да се избягва твърде скучния и тромав изказ и да се предлага изразяване, каквото се случва в ежедневния живот.
Грешка #2. “Колкото повече читатели, толкова по-добре”. Това „правило“ не може да бъде по-далеч от истината. Ключът към успешния маркетинг е да се намери специфична пазарна ниша и да се даде на определен кръг от хора това, от което те се нуждаят. Може да не звучи много сложно за изпълнение, но отнема определено количество работа и изследвания, за да се открие коя е тази група и кой е най-подходящият начин компанията да се обърне към тях. Щом подходящия пазар е открит и разбран, концепцията „повече читатели, по-добре“ може вече да се приложи.
Грешка #3. “Говори на групата!” Огромна грешка! Когато говорите на голяма група читатели, вие се обръщате към тях сякаш са членове на безлична група. Никой не обича да се чувства така. С това показвате, че конкретният човек за вас не е от значение, а ви интересува масата от клиенти. Най-добрите маркетинг планове са тези, които карат читателя да чувства, че компанията се обръща конкретно към него.
Нова теория: Не купуваме стоки, наемаме ги
Грешка #4. “Читателите трябва да видят стойността”. Маркетинг кампаниите често губят фокус върху същинските си цели. По-скоро се поддават на това, което хората искат да чуят. Показвайки на читателите стойността на продукта или услугата, те не ги убеждават. По-добра стратегия е да се говори с отзиви и впечатления на клиенти и експерти.
Грешка #5. Моят маркетинг е свързан с мен. И това не може да е по-далеч от истината. Маркетингът е за потребителя и как вашият уникален продукт или услуга ще му послужат. Целта на кампанията е да убедите потенциалния клиент, че той не може да живее без продукта ви, колкото и амбициозно да звучи това.
Грешка #6. Хората искат само фактите. Ако сте имали достатъчно късмет да хванете вниманието на възможните си клиенти идва ред на нещо друго важно: да успеете да им предадете полезна информация по канал, който предава уникалния глас на марката ви или на бизнеса ви. В този етап хората ще приемат данни, статистика, изброяване на факти, но съвременните потребители вече не понасят да им се поднася твърде сурово информацията. Обичат да бъдат забавлявани, независимо за какво става дума.
Грешка #7. Целта на съобщението трябва да бъде да се набавят клиенти.Действително, целта на маркетинга е да се набавят нови клиенти, но това не бива да бъде основното послание на вашата кампания. Едно от основните правила, много често повтаряно от специалистите в този бранш гласи: Никой не обича да му продават. Всеки обича да споделят с него полезна информация безплатно. Да му помагат. Да се изграждат връзки между клиента и фирмата.
Източник: http://www.manager.bg