Нека работата ви говори за вас!
Всеки човек гради репутация, в какъвто и вид бизнес да работи.
За да бъдем уважавани и ценени личности, има няколко важни подхода на комуникиране и самовъзприятие, с които е добре да сме наясно.
Преди всичко трябва да знаем какво ни отличава от всички останали в средата ни, коментираавторката на “Marketing About” Лаура Лейк. “Трябва да откриете и впрегнете уникалната сила, която ви кара да бъдете винаги себе си. Тя идва от работата ви и усилията ви по даден проект. Вие сте посланика на собствената си марка. Преди всичко трябва да развявате флага си с гордост и никога да не показвате, че искате да бъдете някой друг, на друго място“, продължава тя.
Ето още няколко полезни съвета, които могат да хвърлят светлина върху процеса на изграждане на по-добро представяне.
1. Определете себе си. В ролята си на подчертано социални същества постоянно сме изложени на влиянието на околните. Атакувани сме с чужди съобщения, идеи, вярвания и ценности във всеки възможен момент. Понякога, в хода на възприемането им, лесно се объркваме и започваме да губим усещането за себе си.
Ако сте се объркали тотално от всичко наоколо, спрете да се движите в чуждата насока. Успокойте се, седнете и помислете малко. Опитайте да определите какви дарби имате и в какво сте истински добри. Кое ви различава от всички останали? Независимо дали опитвате да продадете определен продукт, предлагате някаква услуга или просто имате способност на добър финансов анализатор, трябва да знаете кое е това, в което сте най-добри.
2. Уважавайте себе си. Създайте си статут на уважаван човек. Изградете присъствие. Втората стъпка след като установите в какво сте особено добри е да получите признание за уменията си. За да бъдете максимално ефектен човек можете да изградите себе си в индустрията, където работите, като интересна личност и експерт.
Разберете какви са ползите от вашето присъствие в полето, където се реализирате. Някои експерти съветват: стартирайте блог. Озаглавете го с името си. Потърсете обратна връзка в хората около вас, за да подобрите онлайн присъствието си.
3. Бъдете уникална и запомняща се личност, без да се натрапвате. Хората може да харесат вашата уникалност и опитите ви да изградите собствена марка, но ако не си ви спомнят на следващия ден, имате нужда от подобрение в стратегията. Запитайте се “кое е онова нещо в мен, което може да се запечати в ума на публиката, която опитвам да достигна”.
4. Говорете ясно и винаги бъдете полезни. Целият ефект на съобщението за това колко сте уникални, което искате да предадете, ще се изгуби, ако не го комуникирате по подходящ начин.
Важното е в него да има яснота, последователност и постоянство. В англоезичните източници тези три ключови елемента са наричани трите “C” на персоналия брандинг (clarity, consistency, constancy). Избягвайте опитите да се изразявате сложно, за да впечатлите. Просто бъдете себе си и покажете, че сте тук, за да бъдете полезни.
5. Очаровайте останалите с работата си. Нека тя да говори за вас.
Покажете, че сте иновативна личност. Идеята на ценното лично присъствие е чрез него да се предаде нещо, което другите биха имали силното желание и емоционалната нагласа да разберат. Запитайте се как бихте могли вие лично да добавите стойност към живота на останалите, споделяйки това, което знаете или на което учителите ви са ви учили по начин, който ще направи позитивна разлика.
Да разработвате персонален бранд е процес, който помага да позволите на това, което вече сте, да заблести, след което да започнете да се забавлявате със собствеността върху него, а накрая и да извлечете печелба от него. Затова, правете естествени неща. Давайте допълнителна стойност и го правете честно. Тези усилия бележат началото на историята на “личната ви марка”.
Източник: https://www.manager.bg/