Йерархия на смисления маркетинг
Ще ви разкажа следната история:
Когато Роб Кауфелт купува Murray’s Cheese през 1991 г., фирмата “Гринуич Вилидж Чийз” е била малък семеен магазин, познат само на местните жители.
После Murray’s Cheese стана търговски център, който не само продава гурме изкушения, но и предлага всичко – от практически уроци за кулинария, до онлайн курсове за кетъринг.
Освен това компанията подписа сделка и с национална верига да отвори малки щандове в супермаркетите в цялата страна.
Murray’s се превърна и в добре позната туристическа дестинация, където посетители от цял свят можеха да усетят истинският вкус… на Ню Йорк.
Безплатното печатно издание “The Village Voice” дори му отрежда титлата Най-добър магазин за сирена в Ню Йорк.
И така, сигурно се питате какво и колко е коствало на Кауфелт да преобрази тази обикновена бакалия в преуспяващ фирмен бранд.
Ето и отговорите, от които бихме могли да почерпим насока за развитие.
Първо, добавете стойност.
Компании от всички видове, от търговци на дребно до големи ресторанти осъзнават, че вече не е достатъчно да печелим маркетингови конкурси, които да хвалят достойнствата на нашите продукти или услуги. Необходима е кампания, която да забавлява, образова и добавя стойност към живота на клиентите.
“Знаете ли кое кара хората да кажат “Уау”?”. Това са връзката, смисълът и хуманността, нещата които ги променят по някакъв начин.
Никой няма да се впечатли от вашите характеристики или дори от цените ви, ако не му предложите нещо различно. Това, за което става дума, е изкуство, щедрост, продукти и услуги, които правят разликата. Може би ви звучи като доста трудна задача, особено за тези от вас, които започват малък бизнес, но това е единственият начин да стартирате ударно.
Как може бизнесът ви да постигне подобни резултати?
В книгата си “Следващата еволюция на маркетинга” Боб Гилбрет говори за йерархия на смисления маркетинг, която се състои от следните три нива (базирана на йерархията на потребностите на Маслоу):
1. Маркетинг с решение: Безплатни оферти, парични спестявания и възнаграждения на лоялността са нещата, които предлагат на клиентите реални решения на техните проблеми. Безплатна проба на продукта или услугата, която предлагате ще е достатъчна, за да привлечете вниманието на потребителите към вас.
2. Маркетинг с връзка: Онлайн видео, интерактивни игри и социални мрежи, които да свързват клиента с марката. Предприемачите вече познават своите клиенти по-добре и имат право да спечелят място в техните списъци с приятели. Ако осигурите обратна връзка между вас и потребителите, резултатите ще излязат налице в съвсем кратък период от време.
3. Постижим маркетинг: Онлайн курсове, безплатни семинари и маркетинг свързан с кауза, който позволява на клиентите да актуализират своя потенциал и да се усъвършенстват като човешки същества. Ако бъде осъществен правилно, маркетингът с кауза може да доведе до повишаване на вашите печалби. Това означава, че кампанията трябва да достигне и докосне хората като ги убеди в добротата и полезността на инициативата.
Доказателствата са в резултатите
Ако клиентите се докоснат и опитат веднъж вашите продукти, те ще получат по-ясна представа за тях. Ще променят изцяло участието си във връзката между вас и тях. Ще станат по-лично ангажирани и ще проявяват по-голям интерес към вашата компания в бъдеще.
Ето защо когато говорим за маркетинг днес трябва да отбележим, че не е важно да спечелите само част от портфейлите им. Трябва да спечелите техните, сърца, умове и дори техния вкус.
Както казва собственикът на Murray’s Cheese Роб Кауфелт: “Когато посещавате нашия магазин, ние искаме да си тръгвате с нагласата, че сте преживели нещо различно, независимо дали сте си купили нещо или не”.
По разказ на Розалинд Ресник – писател на свободна практика, предприемач и инвеститор в Ню Йорк.
Източник: https://www.manager.bg/