Изграждане на маркетинг на събития за дългосрочна стратегия: инструкции
Събитията най-често работят в дългосрочен план: повишават познаваемостта на марката и лоялността към нея. Следователно, когато такъв маркетинг на събития първоначално е изграден неграмотно, отрицателният ефект само ще се увеличи.
Обикновено избираме от три опции за стартиране на маркетингова кампания за събитие, когато:
- Организирайте събитието сами.
- Присъединете се към събитието на някой друг. Например участвате в конференции, семинари, форуми.
- Спонсорирайте събитие.
Как да изберем най-подходящия тип събитие за компанията
Събитията не могат да се сравняват във вакуум по отношение на полезността, отделно от текущите цели на компанията. Ето защо, преди да вземете решение за събитие, си струва да разберете каква е целта ви в момента:
- Какво трябва да кажете на публиката?
- Как искаш да изглеждаш в нейните очи?
Въз основа на целта ще бъде по-лесно да изберете най-полезното събитие.
Нека анализираме какви дейности ще помогнат за затварянето на основния набор от задачи.
Презентация
Това е вашето собствено събитие, което е по-добре да изберете за представяне на нов продукт. Примери, към които да се обърнете за вдъхновение, са презентация на Apple или скорошна голяма партньорска конференция за ребрандирането на MTS, на която бяха поканени автори на медии от индустрията .
Конференции, семинари и форуми
Участието в тях е полезно за повишаване на познаваемостта на марката в бизнес средата. Те укрепват статута на фирмата и я показват като надежден бизнес партньор. Събития като това могат да подобрят вашата HR марка , което ще ви помогне да привлечете нови таланти във вашата компания.
Спонсорство
Спонсорството е най-директният начин да “разговаряте” с вашия потребител, който или вече е клиент на компанията, или потенциално може да стане такъв. Има повече брандиране на спонсорирано събитие, отколкото на всяко друго.
Това е чудесна възможност за комуникация с клиента, например чрез вземане на проби от продукти.
Този тип събитие може да бъде особено ефективно, ако сте анализирали качествено вашата целева аудитория и сте избрали интересно събитие за нея. По този начин ще похарчите по-малко бюджет за маркетинг, отколкото бихте могли, ако компанията организира собствено събитие.
Една маркетингова кампания за събитие може да се организира в седем стъпки
Стъпка 1. Определете целите и проблемите на компанията в текущия период
Целите могат да бъдат много различни:
- увеличаване на продажбите,
- подобряване на комуникацията между персонала,
- подобряване на отношенията с ключови клиенти,
- повишаване на лоялността към марката ,
- увеличаване на броя на споменаванията в медиите.
Правилното формулиране на целите ще ви помогне по-късно да оцените събитието.
Стъпка 2: Разберете какви видове дейности ще помогнат за постигането на тези цели
Ако една компания има няколко цели, свързани с един продукт, това може да се комбинира в едно събитие. Въпросът е в избора на целевата аудитория и качественото проучване на събитието.
Няколко цели могат да бъдат постигнати едновременно:
- премахване на необходимостта от представяне и обявяване на нов продукт (получете медийно отразяване);
- допълнително увеличаване на продажбите на този продукт.
Стъпка 2.1. Намерете подходящи събития
Ако следваме пътя на участие в събития на трети страни, тогава следващият етап е изборът на събития, в които компанията потенциално може да се интегрира. Например, спонсорирайте форум с вашите продукти.
Стъпка 3. Оценете потенциалното въздействие на всяко маркетингово събитие и изберете най-полезното
Ако целта ви е да изградите по-близък контакт с аудиторията, специализирана експертна конференция може да не е най-добрият избор. Подходящо е, ако искате да укрепите марката си сред участниците в индустрията и да създадете нови професионални връзки.
За да общувате с целевата аудитория, е по-добре да използвате формати на събития, в които можете да ги поканите да предприемат някакво действие, свързано с вашия продукт.
Например, ако организирате концерт, можете да поканите участниците да вземат светещи предмети с логото на вашата компания, които да използват по време на песните – да повдигат, движейки се в ритъма на музиката или да взаимодействат с домакина.
Стъпка 4. Вземете решение за интегриране
Интеграцията на компанията в събитието трябва да е достатъчно ярка, за да я забележат участниците, но в същото време е важно пространството да не се превръща в празник на логоманията . Можете меко да декорирате стаята в корпоративни цветове.
Ако спонсорирате събитие, помолете домакините да споменат вашата компания в началото и в края на събитието. Така че по-добре запомни участниците.
Стъпка 5: Проектирайте интеграцията на вашата компания в събитието
Не се страхувайте да бъдете оригинални, измислете нещо ново и необичайно. Често това е нестандартен подход, който дава най-голяма възвръщаемост по отношение на увеличаване на продажбите и споменаванията.
Така че можете да поставите творческа стена за пресата, срещу която участниците в събитието ще искат да се снимат.
Стъпка 6. Разработете PR кампания в медиите, медиите и социалните мрежи, за да подкрепите вашето събитие
Започнете, като изготвите новини: какво искате да кажете на целевата аудитория и защо? След това, въз основа на вашите новини, изберете подходящ набор от медии. Изпратете им прессъобщения и ги поканете на събития.
В социалните мрежи идентифицирайте най-подходящите блогъри и инфлуенсъри за вас. С тях ще трябва да измислите интеграционен формат.
Стъпка 7. Приложете плана си
Как да оценим резултатите след събитието
Засега няма единна система за оценка на маркетинга на събития. Събитията най-често работят не за моментално увеличаване на продажбите, а в дългосрочен план: те повишават познаваемостта на марката и лоялността към нея.
Необходимо е да се оцени ефективността въз основа на целите на събитието. Ако сте се опитвали да увеличите продажбите и сте били домакин на собствено събитие или сте спонсорирали нечие друго, тогава изчислете възвръщаемостта на инвестицията – съотношението ROI: разделете получената печалба на сумата, инвестирана в събитието.
Възможно е да се измери ефективността на една кампания чрез целеви действия, желани от компанията стъпки на клиента. Обмислете предварително пътя на вашия клиент на събитието:
- Например, преди да посетите конференция, помолете клиента да попълни въпросник, за да може да участва в тегленето на наградите.
- След попълване на въпросника, клиентът ще ви остави имейл адрес, който можете да използвате за вашата рекламна поща.
- След събитието съберете всички въпросници и пребройте колко контакта сте събрали.
Друг полезен инструмент за оценка на резултатите от събитието са промо кодовете с отстъпка при първата покупка, безплатен период на обслужване за определен период (стрийминг платформите използват този инструмент).
Заключения и препоръки
За да постигнете всичките си маркетингови цели за събития, не забравяйте да:
- Помислете за целта на участието в събитието. Определете дали искате свое собствено събитие или можете да се присъедините към нечие друго.
- Определете вашата целева аудитория .
- Измислете информационна причина или послание за включването ви в събитието.
- Помислете как да изчислите ефективността (подгответе промоционални кодове и др.).
- Изберете набор от медии и лидери на мнение, които можете да поканите, за да разширите обхвата на вашата рекламна кампания.
Хората искат да получат нови преживявания и да станат част от уникални събития, така че интересът към маркетинга на събития нараства. Появи се като прост инструмент за краткосрочно промоциране на услуги или стоки.
Сега маркетингът на събития се превърна в дългосрочна стратегия, която трябва да бъде обмислена в детайли, за да се постигнат всички цели.