Видео тенденции, които определят бъдещето на дигиталните медии
Евъргрийн съдържанието днес е важна част от маркетинга в социалните мрежи. То привлича читатели. Колкото и да е интересно обаче, то може би няма да продължава да бъде най-ефективната стратегия за маркетолозите в бъдеще. Днешните интернет потребители очакват да получават съдържание, което се излъчва в реално време, по поискване е (on-demand) и е хипер релевантно към техния живот.
Ако работите за бранд, който мисли за бъдещето, вероятно се чудите как да направите стратегията си с използване на съдържание по-добра, съвпадаща с това, от което публиката се интересува и примамлива. И ако наблюденията сега казват нещо, то е, че видеото е във възход.
Ето три тенденции от 2018 г. по отношение на него, които се очаква да определят бъдещето на дигиталните медии.
Вертикалното видео е във възход
През 2019 г. се очаква видеото да състави удивителните 80% от целия интернет трафик. Без да е изненада, 2/3 от маркетолозите очакват то да изгради по-голямата част от съдържанието им в близкото бъдеще.
В свят на mobile-first, вертикалното видео е водещо. Очаква се то да нараства. Днес 94% от хората държат телефоните си в ръка вертикално. Милиарди споделят истории в Snapchat и Instagram. Логично е да виждаме водещи брандове сред всички категории да се придвижват към приемане на видео формата вертикално.
Дори Facebook забелязва силата на вертикалното видео. Последното обновление на мобилното приложение на социалната мрежа е с видео ориентация по предпочитание. Facebook тества през миналата година показване на вертикално видео в нюзфийда на мобилните устройства и откри, че хората повече харесват видеото им да е по-голямо и така дори го гледат по-дълго, даже с пуснат звук.
Скорост набира и видео излъчването на живо. Според Facebook този тип видео създава 6 пъти повече ангажираност, отколкото останалите клипове, които не са live.
Виждаме и повече вертикално видео в Snapchat и Instagram. Очаква се да наблюдаваме в бъдеще как умните марки ще експериментират с лайвстрийм в мобилните канали, социалните мрежи и дигиталните медии.
Разказване на истории в микро моменти
Вече не е достатъчно компаниите да създават добро дигитално съдържание. За да се отличават на фона на морето от милиони публикации, те трябва да разказват истории, съставени от кратки парчета. Това са т.нар. bite-sized videos.
Както казва Гари Вайнерчук, брандовете днес трябва да разказват истории в микро моменти, защото се вижда, че живеем в култура на добавянето, в която всеки е пестелив по отношение на единствената стока, която има значение в живота му – времето.
Времето ни е дори по-фрагментирано онлайн. Вместо да прекарваме часове, сърфирайки в мрежата и социалните медии, изследваме дигиталните си светове на къси парчета, от телефоните. Тези микро моменти идват когато хората влизат онлайн, за да видят препоръки за нещо – какво да правят, къде да отидат, какво да си купят. Това са все възможности да се свързват с тях марките чрез разказване на истории.
Хората обичат компаниите, които не се страхуват да ги допускат до тях. Ето защо най-популярните видеоклипове в Snapchat и Instagram Stories дават усещане за по-автентично присъствие.
Компанията T-Mobile в САЩ например излъчи шоу на главния си изпълнителен директор Джон Леджър “Slow Cooker Sunday”, в което той стана човешкото лице на марката. Свърза се с хората в реално време.
В идните години ще продължаваме да виждаме инвестиции от брандове в излъчваното на живо, изчезващо, локализирано съдържание.
Геолокализирано видео откриване и споделяне
Локацията започва да играе още по-голяма роля във връзка с как хората откриват видео по време на събития. Виждаме, че Facebook Messenger изгради Live Location настройка, а YouTube наскоро пусна Director Mix, с който даде възможност на компаниите да доставят хиляди локализирани видеоклипове в една кампания, използвалки данни от Google Maps.
С по-засилена информация за локацията и метаданни, маркетолозите имат повече възможности да доставят съдържание, което е по-добре целево. Например, един потенциален клиент търси да си купи нов сноуборд. Магазинът може да му покаже видео със сноуборд, заснето наскоро в посещавания от него ски район.
Освен това видеото с добър тайминг може да доведе клиенти до местни магазини, чрез представянето на желан продукт в наличност.
По съвети и коментар на Джош Декър в сайта Adweek.com
Източник: https://www.manager.bg/