Билбордовете – нека да са умни, но не прекалено
Външната реклама не отмира. Напротив, тя става все по-иновативна и конкурентна. Затова са важни основните правила в изготвянето и поставянето на билбордове, които правят тези рекламни съоръжения забележими.
Кои са те? Пол Шугит ги изброява в онлайн материал за Advertising.About. Ето какво съветва той относно билборд рекламата.
Шест или по-малко думи е идеално. Имайки предвид, че хората са в движение, когато виждат билбордовете, те едва ли биха имали време да прочетат повече текст, с по-малки букви. 6 секунди се смята от американската рекламна индустрия за средното време, в което се прочита текста върху един билборд.
Когато поставяте билборд, се постарайте той да е забележим, но и да не отвлича вниманието прекалено. Този метод за външна реклама е предназначен най-вече за шофьори, велисопедисти, мотористи и пешеходци. Не бъдете потенциална причина за възникване на инциденти.
Това не е времето за директен отговор. На някои билбордове са поставяни телефонни номера и имейл адреси, но специалистите смятат, че в 99% от случаите никой не би се свързал с компанията след като е видял контакти, изписани на билборд. Билбордът е вторична, спомагателна рекламна медия. Идеален е за популяризиране на марката в подкрепа на дадена кампания, но той не може да свърши работата с „голямото покачване” на интереса.
Билбордовете трябва да бъдат „умни”, но не прекалено. Един скучен билборд ще бъде игнориран. Разбираемият надпис с изображение може да бъде запомнен. В никакъв случай билбордът не бива да налага усилия да бъде разбран и да провокира хората да му отделят минути от времето си, за да мислят над това, което казва в него.
Колкото повече, толкова по-добре. Вярно, закупуването на много такива рекламни пространства не е евтино, но разполагането им в голяма част в града или на автомагистралата увеличава ефекта от тях в пъти.
Не го казвате, покажете го. Бъдете креативни. Това не е само плоско рекламно поле с определени размери. Можете да излезете от него като монтирате допълнителни приставки, да се обърнете към 3D ефект или анимация. Грабнете вниманието с нетрадиционна идея.
Добър пример е „смачкан” билборд от кампания в борба с катастрофите на пътя от август 2010 г. в Колорадо, САЩ. Надписът гласи: „Шофирането опасно близо не си заслужава. Дайте път на камионите. Това е законът.”
Източник: https://www.manager.bg/