Ако избирате тема за сайта си…
Да изберем тема за сайта си може да бъде доста натоварващо преживяване – има буквално хиляди платени и безплатни възможности,налични за изтегляне.
Темата е цялостният вид на сайта, как се усеща той и неговия стил. В това се включват неща като съчетанието от цветове, шрифтът, стиловите елементи. Като цяло, темата на уебсайта е директно представяне на бранда и оказва влияние върху връзката с клиентите и намеренията за покупка.
Признавам, никога не съм бил почитател на предварително направените теми за сайтове, още откакто агенцията ми предоставя уеб дизайн услуга. Преди години повечето от темите по този начин изглеждаха несръчни и създаваха истински кошмар за SEO. Просто те не бяха ефективни като свежия персонализиран дизайн.
Темите с годините се промениха и сега има много на брой, добре изглеждащи. Но не съдете книгата по корицата – лошото писане на код, бавните скорости, неизпълнената добре оптимизация на вътрешните търсачки и лошият “user experience” все още ги има.
За да изберете тема за сайта си, от каквато точно вашият бизнес се нуждае, имайте предвид:
1. K.I.S.S. Може би сте чували за това правило – “Keep it simple, stupid”. С други думи, нека е простичко! Преди няколко години сайтовете бяха много натруфени, компаниите искаха флаш анимация, модерни особености и други “звънчета” и закачки, привличащи вниманието. Но сега простият дизайн, изчистената онлайн визия и минимализмът са популярни.
Сайтовете, които са прекалено натоварени, отколяват вниманието на интернет потребителите от призива за действие (покупка, поръчка, контакт) и са същинско главоболие за ориентиране.
Всеки раздел на сайта ви трябва да бъде прост и да дава информация за това, което се търси – нищо повече и нищо по-малко. Толкова е просто и брилянтно.
2. Помислете за бъдещата поддръжка. Това е нещо, което не много хора взимат предвид, когато избират тема, но е малко възможно собствениците на даден бизнес да могат да инсталират темата и да правят обновления в платформата (т.нар. ъпдейти). А обновленията може да се наложат, заради промени в настройките, или поради проблеми със сигурността. Така че каквото и да използвате, от WordPress до Shopify и всяка друга опция, очаквайте, че ще трябва да инсталирате после ъпдейти, за да възпрете темата да се повреди.
Повечето от темите на пазара идват с информация за разработчика им, както и с набор от ъпдейти, които са били пуснати. Обърнете внимание на тази информация, както и на отзивите от потребители за темата – може да получите много ценни сведения.
Темите са налични от доста отдавна и изискването на няколко обновления показва, че разработчикът постоянно прави промени, за да ги направи по-добри. Една от най-популярните теми в света – Newspaper на WordPress, има над 57,000 продажби и е обновявана през цялото време.
3. Готовност за мобилните устройства.
Почти всички популярни теми от модерната епоха са подходящи за тях, но това не означава задължително, че те гарантират отлично мобилно преживяване. Същвествуват множество сайтове, които ще преминат теста на Google, но все пак предоставят толкова лош user experience, че не си заслужават изобщо за по-малките екрани.
Търсете тема, която е супер адаптивна. Погледнете темата на десктоп компютър и лаптоп. Повечето от темите имат работно демо за изпробване преди купуване – използвайте го на няколко различни устройства.
4. Възможност за мобилно приложение и приставки.
WordPress например има 54 000 налични приставки (plugins), като ако купите или свалите една тема, вие при всички случаи ще я адаптирате конкретно за вашия бизнес.
Shopify пък има хиляди приложения, а WooCommerce – еxtensions, с които да се усили ефекта от темата на уебсайта. Трябва да знаете каква платформа е най-подходяща за бизнеса ви. Ако сте бранд за е-търговия, Shopify е най-добрият вариант. Ако пък сте малка фирма и целта ви е да създавате намерения за бъдещи покупки, може да използвате WordPress и да се фокусирате върху публикуването на страхотно блог съдържание, за да създавате трафик.
5. Съвместимост с различните браузъри.
Изпробвайте темата на уебсайта си във всички по-популярни интернет браузъри. Това е важно, особено ако мислите да използвате такава, която не е имала обновления наскоро. С толкова много различни налични устройства и операционни системи, това тестване помага да създадем едно и също потребителско преживяване за всички хора.
Има много безплатни инструменти за тестване, които са налични онлайн, както и платени възможности си безплатно използване в началото (free trial). Един от най-старите е Browser Shots. Той предлага да се изпробва даден уебсайт навсякъде.
Съвети на Джонатан Лонг – вицепрезидент в Market Domination Media, в Inc.com
Източник: https://www.manager.bg/