Преди да коментирате в социалните мрежи…
Понякога, когато говорим за неща, които истински ни интересуват и предизвикват емоциите ни, разговорът може да стане доста разгорещен.
Една от темите, които предизвикват широк диапазон от емоции, е политиката. Друга такава тема е работата, трета – състоянието на държавата, малцинствата. Особено когато коментарите се развиват в социалните мрежи.Там хората се чувстват по-уверени да изразяват мнение, отколкото на живо. Разполагат с колкото време поискат, за да обмислят какво ще кажат. А езикът на тялото, който издава реакциите е невидим.
Ако се чувствате заинтригувани от последните събития и имате желание да изразите мнението си, трябва да имате предвид някои неща. Първото и най-важно правило е, че никога не бива да си позволявате да изразявате позиция или намек, ако работите в частна фирма и се случва да говорите от името на марка. Това подчертават в материал по темата авторите в списание Entrepreneur. С други думи, ако говорите, правете го от името на вас самите. Не вместо някой друг, общност или организация. Освен, ако не сте официално упълномощени, разбира се.
Имайки предвид това, в случай, че сте изкушени да се включите в дебат в социалните мрежи, свързан с деликатни въпроси, знайте, че има някои важни препоръки. Те ще ви помогнат да представите мнението си в по-безопасна за вас самите светлина.
1. Не обиждайте. Избягвайте да наричате даден кандидат на избори или потребител, който е негов поддръжник, с негативни имена и квалификации. Вместо това говорете за този, който харесвате, и защо го харесвате. Стойте далеч от публикации в сайтовете за споделяне. Както и от статуси, които казват “така и така е най-добре, защото…”. Освен това опитайте да приемете подхода “Харесва ми така и така, защото той застава зад това и това или успешно е правил… (нещо конкретно)”.
2. Бъдете отворени за различни гледни точки. Много хора се припознават само в едната страна от спора и дълго след като са започнали да я подкрепят, с изненада откриват, че проблемите, които дискутират поддръжниците на опозицията, са важни и за тях самите. Влезте в социалните мрежи с нагласата, че искате да научите какво мислят останалите във вашата държава, във вашето общество. Или какво чувстват и защо. Няма “правилно” и “грешно” мнение.
3. Не се карайте с хората. Не спорете агресивно. Помнете, комуникацията се случва глобално. Когато в думите ви се съдържа напрежение, нещата могат да ескалират бързо. Така може да се окаже, че сте се натъкнали в неприятна за вас интернет обстановка на някой, който може да ви бъде от полза като лице за контакт в бъдеще. Или дори да бъде потенциален клиент на фирмата ви.
4. Публикувайте и споделяйте в социалните мрежи новини и коментари от уважавани информационни източници. Ако чувствате, че има нещо, което искате да кажете за политика или бизнес, има и по-безопасен начин да го сторите от това просто да напишете мнението си. Можете да го направите като публикувате информацията на медия, която отговаря на настроението ви. Това ще позволи на приятелите ви и на потребителите, които ви следват, да я прочетат, да научат повече за въпроса и да решат сами за себе си каква е позицията им.
5. Не правете опити да промените мнението на другите. Хората не обичат да им се казва какво да мислят. Както в личен разговор, така и в социалните медии. Вместо да изразходвате психологическата си енергия да ги убеждавате, споделяйте предварително проверени факти и се учете един от друг, за да могат всички да правят интелигентни, информирани решения. Това е много важно, когато става дума за спорни теми, които предизвикват емоции.
Източник: http://www.manager.bg