Етапи на SEO оптимизация на уебсайт. Разработване на работен план
В тази статия ще ви разкажем какви етапи включва процесът на популяризиране на уебсайта и в какъв ред трябва да бъдат изпълнени.
Съдържание
Етап 1. Запознаване със спецификата на бизнеса на рекламирания ресурс, пазарен анализ и конкуренция в търсачките
В случай, че се занимавате самостоятелно с оптимизация на вашия сайт, тогава няма да е необходимо да изучавате спецификата на бизнеса. Но ако популяризирате уебсайт на клиент, е много важно да се задълбочите в дейността на неговата компания, да проучите продуктите, стоките и услугите, които предлага. Разбирането на бизнеса на клиента и обхвата на неговите услуги ще ви помогне да формирате правилното семантично ядро и да опростите работата на по-нататъшните етапи на насърчаване на ресурсите.
Необходим е анализ на конкурентите от ТОП-10 на резултатите от търсенето на Google и Yandex, за да получите представа как трябва да изглежда сайт в тази тема, за да попадне на първа страница в търсачките. Можете да заимствате интересни идеи за оптимизация от конкуренти, да видите как най-добре да изградите структурата на ресурса, колко текст трябва да бъде поставен на страниците или какви търговски фактори трябва да се използват. Този анализ също ще ви помогне да решите с кои думи да продължите напред и кои да оставите настрана.
Етап 2. Компилация на семантичното ядро
Много важен етап от оптимизацията на уебсайта, който е в основата на целия процес. Този етап включва съставяне на списък с ключови думи, които отразяват темата на сайта, за която ще бъде популяризиран в търсачките. Ефективността на по-нататъшната оптимизация на ресурса ще зависи от това колко правилно избирате ключови думи.
Неща, които трябва да имате предвид на този етап:
- Опитайте се да покриете възможно най-пълно пълния набор от услуги или стоки, които компанията предлага.
- Изберете няколко ключови фрази за всеки раздел или категория стоки.
- Улавяйте не само високочестотни, но и средночестотни и нискочестотни заявки. Освен това трябва да има най-много нискочестотни заявки – за тях ще бъде по-лесно да достигнат до ТОП-10.
- Използвайте само тематични заявки, които са свързани с вашия сайт.
- Проверете ключовите думи за конкуренция – например, ако в ТОП 10 има само сайтове-агрегатори, тогава ще ви бъде много трудно да пробиете в челната десетка.
- Ако сайтът е търговски, тогава, съответно, трябва да изберете търговски заявки. Изключение могат да бъдат страниците в раздела “Блог”.
Етап 3. Клъстерни заявки
След като всички заявки бъдат избрани, те трябва да бъдат разпределени между целевите страници, на които ще бъдат популяризирани. Този процес се нарича “групиране”. В процеса на групиране има групиране (клъстери) на тези ключови заявки, които могат да бъдат повишени в ТОП заедно – на една страница.
Най-популярният метод за групиране се основава на анализиране на резултатите от търсенето за рекламирани заявки и търсене на съответстващи URL адреси в тях. Разграничават се основните алгоритми за клъстериране – Hard и Soft.
- При мекото клъстериране се избира една основна заявка и към нея се добавят други, ако броят на съвпадащите URL адреси в ТОП на проблема е повече от дадено число. Soft алгоритъмът е по-подходящ за информационни сайтове.
- В случай на твърдо клъстериране, заявките се комбинират в една група, ако има общи URL адреси не само с основната фраза, но и с всички сравнени заявки. Използва се, когато страницата трябва да има чиста и точна семантика.
Колкото по-голям е броят на пресечните точки, в които се комбинират заявките, толкова по-висока е точността, но толкова по-малък е броят на думите в групата. По-малко думи на страница се оптимизират по-лесно, но ще е необходимо повече писане и оптимизиране на повече целеви страници.
Групирането по клъстери може да се извърши ръчно (ако има малко заявки) или автоматично – с помощта на специални програми и услуги.
Етап 4. Регистрация на сайта в аналитични системи и инструменти за уеб администратори, задаване на регион
Това са инструменти като:
- Yandex.Metrica
- Google Analytics
С помощта на Yandex.Metrica и Google Analytics можете да събирате статистика за трафика за вашия ресурс, да проучвате кои страници са най-търсени сред потребителите и кои трябва да бъдат подобрени.
- Yandex.Webmaster
- Google Webmaster
Услугите Yandex.Webmaster и Google Webmaster са предназначени за уеб администратори. В тях можете да зададете някои настройки за показване на вашия сайт в търсачките, например да зададете регионалност, както и да видите данните за грешки, които са налични на сайта.
- Yandex.Directory
- Google My Business
Регистрацията в тези услуги за бизнес също е необходима за успешното популяризиране на сайта.
Например, като се регистрирате в услуга от Google, в резултатите от търсенето за жизненоважни заявки (свързани с името на вашата компания), можете да видите голяма карта на вашата компания.
И рейтингът от Yandex.Directory може да се види в резултатите от търсенето:
Етап 5. Разработване на компетентна структура на уеб ресурс
Необходимо е внимателно да се обмисли структурата на сайта, тъй като е важно ресурсът да бъде удобен за посетителите:
- Страниците трябва да са разположени така, че да се достигат само с 2-3 клика.
- Навигацията в ресурса трябва да е проста и ясна.
- Стоките и услугите трябва да са в съответните им категории.
- Ако сайтът съдържа голям брой стоки и услуги – осигурете възможност за филтрирането им.
Важно е да обмислите структурата правилно в началните етапи на оптимизация, така че по-късно да не се налага да преработвате секции от сайта и да изпитвате проблеми с целевите страници.
Етап 6. Извършване на вътрешна оптимизация на сайта
Един от най-важните и продължителни етапи на оптимизацията на уебсайта. Това включва голям брой задачи и подзадачи. Този етап може да бъде разделен на 2 основни части: оптимизация на съдържанието и техническа оптимизация.
Техническа оптимизация. Включва произведения като:
- Создание и настройка файла robots.txt.
- Настройка и генерация sitemap.xml.
- Корекция на грешки 4xx.
- Поправка на грешка 5xx.
- Коригиране на HTML грешки, работа по валидност на кода.
- Увеличаване на скоростта на зареждане на ресурсите.
- Подобряване на работата на адаптивната версия на сайта.
- Премахване на дублирани страници.
- Настройка на страници с пагинация.
Оптимизация на съдържанието. Това включва следните произведения:
- Писане и оптимизиране на META тагове.
- Поставяне на лендинг страници на текстове с ключови думи, тяхното оформление и оптимизация.
- Добавяне на думи от скрита семантика към страници.
- Коригиране на съществуващи грешки в META тагове.
- Премахнете плагиатството в сайта.
- Добавяне на търговски фактори (бутони “купи”, “поръчай”, ценови листи, таблици с цени).
- Поставяне на полезни материали за потребителите (снимки на продукти, видео ревюта).
- Създавайте завладяващи фрагменти.
- Позволяване на потребителите да оставят отзиви на сайта.
- Създаване на свързващи блокове.
- Поставяне на удобни форми за обратна връзка.
- Добавете уиджети за социални медии.
- Създаване и внедряване на “калкулатори” или други удобни форми за изчисляване на разходите.
Етап 7. Външна оптимизация на сайта
Външната оптимизация се отнася до изграждане на връзки. Колкото по-авторитетни и надеждни тематични ресурси се свързват към сайта, толкова по-голяма е вероятността той да бъде на челни позиции. Струва си да се има предвид фактът, че напоследък това вече не е толкова ефективен метод, както преди, но въпреки това работи и не трябва да се пренебрегва. Струва си да извършите такова разширение много внимателно, за да не попаднете под филтрите на търсачките.
Препоръчваме ви да се захванете с този етап едва след цялата работа по вътрешната оптимизация на сайта!
Как да увеличим масата на връзката?
Връзки за закупуване:
- Закупуване на наети връзки. В интернет има много борси, където можете да наемете връзки към вашия ресурс. Предимствата на този подход са евтиността и възможността да деактивирате ненужните връзки по всяко време. От минусите – ниското качество на донорските ресурси.
- Закупуване на вечни линкове към вашия сайт. Това е по-сериозен подход и подобни линкове са много по-скъпи. Но връзката ще бъде с по-добро качество – най-вероятно на донорския сайт ще бъде написана статия, в която ще бъде поставена тази връзка.
- Поставяне на реклами с популярни блогъри.
Безплатни начини:
- Развийте своя ресурс, направете съдържанието по-добро от това на конкурентите – в този случай естествените връзки към вашия сайт със сигурност ще бъдат оставени на тематични сайтове и популярността на вашия ресурс само ще расте.
- Пишете прессъобщения за интересни събития и новини за вашата компания и ги предлагайте за публикуване от новинарски ресурси и други медии.
- Интервюирайте водещи експерти в индустрията и ги помолете да направят връзка към този материал на техния уебсайт и в социалните медии.
- Напишете казуси и подробни рецензии за успешни компании – най-вероятно те ще се свържат с такива материали.
- Създавайте и хоствайте съдържание, което е популярно сред вашите потребители и носи естествени връзки: резюмета на различни данни и списъци с полезни ресурси, резултати от вашите собствени проучвания и изследвания, безплатни инструменти и шаблони.
- Предложете подходящо визуално съдържание: инфографики, безплатна фотогалерия, презентации по вашата тема, персонализирано видео.
- Използвайте публикации в социални медии, публикации на гости и ценни коментари другаде. Избягвайте спама. Вашите текстове трябва да са смислени, а връзките да са подходящи.
- Потърсете донори сред онези, които имат нужда от съдържание, към което да направят връзка – това могат да бъдат например колекции от връзки по вашата тема или сайтове с неработещи връзки (404 грешки), които искат да заменят липсващите страници с качествено съдържание.
- Участвайте в организирането на събития, ангажирайте се със спонсорство, благотворителни дейности – това ще доведе до увеличаване на броя на споменаванията за вас и увеличаване на броя на връзките към вашия сайт.
Основни правила, които трябва да следвате при получаване на външни връзки:
- Изграждайте връзки постепенно. Не купувайте голям брой връзки наведнъж. За това можете да влезете под филтрите на търсачките.
- Вземете връзки от сродни сайтове.
- Колкото по-доверен е донорският сайт, толкова по-добре.
- Би било лоша идея да купувате от спам връзки и ненужни ресурси за съдържание.
Етап 8. Анализ на поведенческите фактори
След като вътрешната и външната оптимизация на сайта приключи, той достигне ТОП-10 по повечето заявки и получи дългоочаквания трафик, е необходимо да се направи мащабен анализ – да се проучи кои са проблемните области на сайта, кои страници потребителите напускат най-често и за какви заявки идват най-често. Този анализ е необходим, за да се разбере как ресурсът може да бъде подобрен, за да се постигнат още по-добри резултати.
Етап 9. Работа върху използваемостта и подобряване на конвертирането
Тази точка следва от предишната. След мащабен одит е необходимо да се предприемат мерки за подобряване на сайта – да се направи уеб ресурсът по-удобен за посетителите, така че да могат удобно да използват сайта, да намират необходимите страници, услуги и продукти. Подобни подобрения ще ви помогнат да се класирате по-високо в търсачките, особено сега, когато поведенческите фактори играят толкова голяма роля в SEO.
Работата по преобразуване е също толкова важна. Помогнете на потребителя да направи покупка на вашия уеб ресурс, насърчете го да извърши целеви действия, пленете го и го насочете към елементите на преобразуване, от които се нуждаете. Превръщането на посетител в купувач е крайната цел на всеки търговски уебсайт. Само преобразуването ще ви доведе до продажби, което означава, че трябва постоянно да работите върху увеличаването на този показател.
Заключение
Процесът на оптимизация на уебсайт включва голям брой важни стъпки. Преминавайки ги, можете да успеете, но си струва да запомните, че интернет и уеб технологиите се развиват много бързо и активно, което означава, че сайтът трябва да се подобрява и подобрява постоянно – това е единственият начин да запазите позицията си в ТОП 10 търсачки.