Думите, които рекламата унищожи
Думите са толкова важни в рекламната кампания, колкото и визията – въпреки последните тенденции за акцент върху зрителния ефект. В края на деня хората не биха купили нищо, без преди това да са прочели за него. Така ги съветва здравият им разум.
Рекламното слово, използвано през последните 50 и повече години, търпи измененията, наложени от времената и нравите. В него обаче има някои думи, които определено изгубиха своята стойност и съдържание заради злоупотребата с тях. Скандалните обещания, недостоверните факти и търговското многословие в рекламата ги опорочиха. Тяхната употреба и преекспониране доведоха до обратния ефект – появата им задейства червената лампичка на недоверието.
Нека видим кои са те:
● “Невероятен”. Знаете ли какво всъщност означава тази дума? За нейни синоними в речниците са сочени „чудодеен, удивителен, смущаващ, озадачаващ“. Накратко, „невероятен“ е дума за нещо извънредно. Въпреки това я виждаме изписана навсякъде всеки ден. Така губи стойност. Примерът са „невероятни спестявания“, „невероятен вкус“, „невероятни резултати“. А в повечето случаи продуктите и услугите са представяни дори като „повече от невероятни“. Иначе, ако рекламирате козметика за косопад на много ниска цена, под 20 долара, и с доживотна гаранция, това е невероятно.
● “Безплатен”. Най-хубавите неща в живота може да са безплатни, но те са много малко и съдържат известна доза обреченост, тъй като ако въобще се сдобием с тях, то е след много голям период от време. Иначе, в рекламата тази дума е може би най-често използваната. Тъй като незименно предизвиква внимание и продава, като безплатни се обозначават всевъзможни неща. Най-често безплатен пробен период. Или безплатна мостра. Безплатно, но до известен период от време, нали? Така, вече се счита, че ако рекламодателят злоупотребява с тази дума, той се възползва от потребителското доверие. А веднъж загубено, то не може да бъде възвърнато.
● “Ново”/”доказано”. Тези думи виждаме навсякъде, особено върху опаковките на продуктите и витрините на магазините. „Нов вкус!“, „Нова формула!“ – тези обозначения крещят оцветени в електрикови цветове дотолкова, че стават досадни.
Коледната реклама на Apple (видео)
● “Различен”. Докато се стигне до въпроса колко различно е различното. В реалният живот, когато човек ти каже, че е с различен цвят на косата или е избрал различна марка кафе, знаеш, че разликата ще е видима. По отношение на света на рекламата обаче се знае, че оповестяваното като „различно“ всъщност може да означава разлика от съвсем, съвсем малко, почти незабележимо.
● “Само”. Когато рекламното лице на нова марка фурни за печене на хляб у дома каже от малкия екран, че даден уред отнема „само няколко секунди“, за да се измие или почисти, очакваме да е лесно. По същия начин, „само три лесни изплащания“ също звучат като нещо лесно за изпълнение. След това разбираме, че не е точно така. Тази подвеждаща, многозначна малка дума, припомнена след време, често си навлича гнева на потребителите.
● “Гарантирано”. Всъщност нищо не е напълно и абсолютни гарантирано в този свят освен това, че нищо в него не е безкрайно. Също както „безплатно“ тази дума е използвана от рекламата толкова много, че хората стават предпазливи щом я чуят.
Списъкът с думите е посочен от Пол Шугит в advertiding.about.com
Източник: https://www.manager.bg/